Зеленського звинуватили у погіршенні авторитарного режиму після антикорупційних рейдів – FT
Джерело: Financial Times
Антикорупційні рейди проти відомих українських діячів та кроки, спрямовані на підтримку лоялістів на керівних посадах, призвели до звинувачень у тому, що уряд президента Володимира Зеленського крокує до авторитаризму.
Політики, активісти та дипломати звинувачують Зеленського та його головних помічників у використанні надзвичайних повноважень, наданих воєнним станом, для того, щоб відтіснити критиків, змусити замовкнути лідерів громадянського суспільства та зміцнити контроль.
Обурення зросло після того, як минулого тижня представники Державного бюро розслідувань (ДБР) провели обшук у домі відомого антикорупційного активіста Віталія Шабуніна в Харкові, вилучивши телефони, ноутбуки та планшети.
Приблизно в той самий час слідчі ДБР разом з іншими правоохоронцями здійснили обшук у будинку колишнього міністра інфраструктури Олександра Кубракова в Києві, забравши його мобільний телефон та інші пристрої. Влада заявила, що обшуки пов’язані з розслідуваннями корупції.
Шабунін та Кубраков назвали обшуки політично мотивованими, додавши, що ДБР не пред’явило жодних судових ордерів і не надало часу їхнім адвокатам для присутності на обшуках.
“Зеленський використовує мою справу, щоб надіслати повідомлення двом групам, які можуть становити для нього загрозу. Послання таке: якщо я можу публічно переслідувати Шабуніна — під пильною увагою ЗМІ та попри громадську підтримку — то я можу переслідувати будь-кого з вас”, – вважає Шабунін.
Він додав, що у його випадку тиск чиниться одразу на дві групи – як на журналіста, який викриває корупцію, та як на військового, адже звинувачення проти нього ґрунтуються на військовій службі.
Політичні союзники та навіть недоброзичливці Шабуніна та Кубракова, а також значна частина громадянського суспільства України, засудили обшуки та попередили, що вони, схоже, є частиною кампанії офісу Зеленського проти критиків.
“Це прямолінійний сценарій розколу суспільства в російському стилі, який може призвести до протестів на вулицях”, — сказала депутатка Олександра Устінова, голова комісії Верховної Ради України з контролю над озброєннями та радниця міністра оборони.
Обшуки відбулися після санкцій проти кількох відомих політиків, зокрема п’ятого президента Петра Порошенка, який програв переобрання Зеленському у 2019 році та з того часу є його затятим критиком.
Раніше цього місяця кабінет Зеленського вирішив не призначати Олександра Цивінського, детектива Національного антикорупційного бюро (НАБУ), керівником Бюро економічної безпеки, яке розслідує економічні злочини. Цивінського було обрано незалежно, але кабінет заявив, що він “не підходить”.
Анастасія Радіна, народна депутатка від партії “Слуга народу” та голова антикорупційного комітету парламенту, заявила, що уряд “не має повноважень” відхиляти Цивінського, і цей крок “не відповідає закону”.
Також цього місяця президент висунув кандидатуру першої віцепрем’єр-міністерки Юлії Свириденко на посаду глави уряду, замінивши прем’єр-міністра, який довго обіймав посаду, Дениса Шмигаля. Свириденко вважається близьким союзником Андрія Єрмака, керівника Офісу президента Зеленського.
Цей зсув відбувається у нестабільний час для України, яка намагається відбити ескалацію російського повітряного та наземного наступу, зміцнити військову підтримку США та перезавантажити свій уряд.
Українські активісти, незалежні ЗМІ та західні чиновники в Києві попереджають, що те, що починалося як захист суверенітету, ризикує перетворитися на хрестовий похід за перетворенням держави на образ правлячого кола. Вони кажуть, що це загрожує підірвати прогрес у реформах з часів демократичної революції 2014 року в Україні.
Офіс Зеленського відмовився від коментарів.
Шабунін та Кубраков, справи яких безпосередньо не пов’язані, рішуче заперечують висунуті проти них звинувачення.
Справа Шабуніна, співзасновника та голови правління київського Центру протидії корупції (ЦПК), зосереджена на звинуваченнях в ухиленні від призову та шахрайстві. ДБР звинуватило його в ухиленні від призову та зловживанні військовими коштами, злочини, що караються до 10 років позбавлення волі.
Адвокатка Шабуніна, Олена Щербань, заявила, що справа побудована на спотворенні його військової історії. Вона стверджувала, що розслідування було незаконним і спрямоване на очорнення активіста, який викрив корупцію в уряді.
Після повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року Шабунін добровольцем вступив до військ територіальної оборони. З вересня 2022 року по лютий 2023 року він був відряджений до Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК). ЦПК заявила, що його відрядження було офіційно схвалено та повністю законним.
Щербань підтвердила урядові рекомендації Шабуніна щодо відповідності заробітної плати мобілізованим військам і що він ніколи не отримував бойових премій. Вона засудила вилучення електроніки, що належить його дружині та дітям, назвавши рейд примусовим та позасудовим актом.
“Це не були обшуки. Це була тактика залякування. Це не стосувалося правосуддя. Це стосувалося тиску”, – сказала Дарія Каленюк, виконавча директорка ЦПК.
Шабунін та його прихильники вважають, що цей крок є помстою за розслідування ЦПК щодо корупції на високому рівні та критику кабінету Зеленського після того, як він відхилив призначення Цивінського до НАЗК.
Шабунін, давній борець з корупцією, був каменем спотикання для кількох адміністрацій. Дехто в офісі Зеленського звинуватив ЦПК у “грантопожертві” – термін, який використовується для очорнення некомерційних організацій, що приймають фінансування від західних урядів.
Справа проти Шабуніна викликала обурення в українській прореформаторській спільноті. Провідні незалежні ЗМІ опублікували їдкі редакційні статті.
Головні політичні суперники президента наслідували цей приклад. Мер Києва Віталій Кличко попередив, що “під виглядом війни влада переслідує тих, кого вважає незручними: політичних опонентів, місцеву владу, експертів, журналістів та активістів”.
Справа Кубракова зосереджена на звинуваченнях у тому, що він допоміг українському законодавцю розкрасти близько 350 000 доларів у схемі закупівлі добрив у Білорусі. Він заявив, що “абсолютно не має жодного зв’язку” з законодавцем і повністю співпрацює з правоохоронними органами.
Особа, близька до Кубракова, заявила, що, на їхню думку, обшуки в його будинку були “помстою” за кримінальне розслідування корупції, розпочате цього місяця проти близького союзника Зеленського, віце-прем’єр-міністра Олексія Чернишова.
Слідчі вважають, що Кубраков міг донести провину на Чернишова, що перший заперечує. Чернишов заперечує звинувачення в участі в земельній афері на суму 24 мільйони доларів.
Шабунін також назвав цю справу причиною для переслідування влади.
“Зеленський почувається вразливим. Ми заблокували їхній пріоритетний законопроєкт — амністію за злочини, пов’язані з корупцією, скоєні постачальниками зброї. І НАБУ оголосило про підозру віцепрем’єру Чернишову, який належить до близького оточення Зеленського”, — сказав він.
Водночас, перестановка в уряді, яка розпочалася в середу, спонукала критиків звинуватити адміністрацію в концентрації влади в руках небагатьох.
“Це помста. Вони використовують закон про мобілізацію та воєнну таємницю, щоб придушити критиків, припускаючи, що Захід надто відволікається, щоб це помітити”, – сказала Каленюк з ЦПК.
Ці кроки також відбуваються на тлі того, що відносини між Зеленським та президентом США Дональдом Трампом, здається, відновлюються після суперечки в Овальному кабінеті в лютому та тимчасового припинення військової допомоги США та обміну розвідувальними даними.
Трамп нещодавно оголосив, що продасть зброю країнам НАТО, які передадуть її Україні. Але лідер США вже різко змінював свою позицію щодо України та Росії, і мало хто в Києві вважає, що він остаточно перейшов на їхній бік.
Посли G7 раніше публічно попереджали адміністрацію Зеленського щодо управління. Але цього разу посли в Києві зберігають публічне мовчання, зокрема щодо рейдів на Шабуніна та Кубракова.
Пані посол США Бріджит Брінк подала у відставку на знак протесту проти політики Трампа у квітні цього року. Тимчасова посланниця розподіляла час між Києвом та своєю постійною посадою на Кіпрі.
“Дійсно важко критикувати Україну”, коли вона зазнає невпинних атак з боку Росії, сказав один посол. Інші відзначили делікатний баланс між критикою та одночасно висловлюванням підтримки, оскільки країна, розбита війною, залежить від мільярдів доларів західної фінансової та військової допомоги.
Західний дипломат у Києві, який тісно співпрацював з громадянським суспільством України, сказав, що справи Шабуніна та Кубракова “не є поодинокими подіями”. “Вони відповідають певній схемі: критиків відтісняють, лоялістів захищають”.
“На Банковій є відчуття, що Захід і особливо США змістили свій фокус.Це верховенство права та належне управління більше не мають такого великого значення”, – сказав дипломат.
Відданість України демократичним реформам була ключовою для забезпечення підтримки Заходу. Але оскільки політична увага США зосереджена на внутрішній політиці, а військова допомога стає більш транзакційною, деякі посадовці в Києві, схоже, готові перевірити межі.
“Якщо інституції, призначені для забезпечення системи стримувань і противаг, будуть перетворені на політичні інструменти, Україна ризикує втратити демократичне ядро, яке вона боролася за будівництво після 2014 року”, – сказала Каленюк.
- Слідчі Державного бюро розслідувань провели обшуки у квартирі матері загиблого Героя України, льотчика Андрія Пільщикова на позивний “Джус”.
Державна дума РФ схвалила правки до Кримінального кодексу, згідно з якими використання VPN буде вважатися “обтяжувальною обставиною” при скоєнні злочинів.
Дані опитування Economist/YouGov свідчать, що рейтинг несхвалення президента США Дональда Трампа сягнув рекордного рівня з початку його другого терміну на посаді.
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного суду 17 липня переніс на 23 липня розгляд справи за позовом п’ятого президента Петра Порошенка до президента Володимира Зеленського стосовно запроваджених персональних санкцій. У центрі конфлікту – питання законності указу про санкції, відмова представників відповідача приймати відеодокази та звинувачення у фальсифікаціях й тиску.
Ресторан на півночі Китаю розкритикували організації із захисту тварин за включення до меню обіймів з левенятами.
Адміністрація Дональда Трампа наказала знищити партію екстреної гуманітарної допомоги для дітей з кризових регіонів.