Зеленський підтримав Умєрова у ситуації в АОЗ
Джерело: Володимир Зеленський в інтерв’ю The Associated Press
Президент Володимир Зеленський прокоментував атаки міністра оборони Рустема Умєрова на АОЗ, заявивши, що той “має право ухвалювати будь-які рішення, які сприятимуть безперебійному постачанню озброєння”.
У нас є міністр оборони, який чітко розуміє, що паузи у підтримці нашої армії — від дронів до ППО — це будуть не тільки втрати у військових, будуть втрати цивільного населення, буде більше ударів. Він не може робити жодної паузи в постачанні, — сказав Зеленський.
За його словами, міністр має право робити все, щоби не було ніякого гальмування у постачаннях.
Коли інституційно у нього є проблеми з підписанням контракту, з постачанням або сигнал щодо зменшення якоїсь підтримки ЗСУ. Якщо якась інституція, яка є у вертикалі міністра оборони, не підписує контракти, не може бути пауз в термінових рішеннях, — додав він.
Також глава держави додав, що нині більша частина фінансування зараз зосереджена на закупівлях для армії.
27 січня Посли країн Великої сімки закликали оперативно вирішити кризу в Агентстві оборонних закупівель, пов’язану з рішенням міністра оборони Рустема Умєрова всупереч закону не виконувати рішення Наглядової ради Агенції оборонних закупівель про продовження контракту з Мариною Безруковою.
Посли країн G7 рекомендують оперативно вирішити ситуацію в Агентстві оборонних закупівель та зосередитися на забезпеченні безперебійного процесу оборонних закупівель. Відповідність принципам належного врядування та рекомендаціям НАТО є важливою для збереження довіри громадськості та міжнародних партнерів, — мовиться у заяві.
Рекомендації прийняті на саміті НАТО у Вашингтоні цього літа. Зокрема базовою рекомендацією був запуск наглядових рад закупівельних оборонних агенцій, котрі мають захистити агенції від зовнішнього тиску та атак.
Вже 29 січня НАТО підтримало заяву послів G7.
Раніше у NYT зауважили, що західні партнери пильно слідкують за питанням корупції в Україні, тоді як “у Москві та у певних колах Вашингтона шукають причини, щоб поставити під сумнів цілісність українського оборонного управління”.
І додали, що у Києві 27 січня західні дипломати вже зустрілися з представниками уряду та агентства, щоб обговорити ситуацію із закупівлями. Тим часом голова антикорупційного комітету українського парламенту закликав Умєрова піти у відставку.
Довідка. 24 січня міністр оборони всупереч закону відмовився виконувати рішення Наглядової ради Агенції оборонних закупівель (АОЗ) про продовження контракту з директором АОЗ (Мариною Безруковою) ще на рік. Окрім того, Умєров звільнив двох членів Наглядової ради, які за це рішення проголосували — Тараса Чмута і Юрія Джигиря.
Наглядова рада Агенції оборонних закупівель (агентство Міноборони) продовжила контракт з нинішньою керівницею Мариною Безруковою ще на рік.
Однак, міністр Умєров вирішив не продовжувати контракт з Безруковою, а також відкликав двох членів Наглядової ради АОЗ, які були за продовження контракту — Тараса Чмута і Юрія Джигиря.
Єдиний критерій, який Міноборони ставить перед АОЗ — вчасно, і в повному обсязі забезпечити фронт усім необхідним озброєнням. На жаль, за останні пів року замість своєчасного забезпечення армії боєприпасами ми отримали політичні ігри, “зливи” контрактів, “злив” інформації (правоохоронці обовʼязково ще перевірять ці факти), піар бездіяльності та невиконання КРІ підпорядкованим підприємством МОУ, — заявив очільник Міноборони.
Він додав, що директором АОЗ призначать Арсена Жумаділова.
У Центрі протидії корупції заявили, що статут Агенції оборонних закупівель передбачає створення Наглядової ради, відтак Міноборони не має повноважень не продовжувати договір з чинною керівницею АОЗ. Крім того, відповідно до Закону “Про управління об’єктами державної власності”, така компетенція є лише в Наглядової ради.
Рішення міністра про непродовження контракту з керівницею АОЗ прийнято зі зловживанням наданою владою та службовим становищем, умисно, з метою забезпечення вигоди та всупереч інтересам Міноборони, а також спричинило тяжкі наслідки інтересів України та її обороноздатності, — мовиться в заяві.
ЦПК подав заяву до НАБУ за ч.2 ст. 364 Кримінального кодексу України (зловживання владою або службовим становищем). 27 січня стало відомо, що НАБУ зареєструвало заяву на очільника Міноборони.
- Директор НАБУ Семен Кривонос запевняє, що всі кримінальні провадження щодо зловживань під час закупівлі дронів, розслідують належним чином. Раніше детектив, що займався розслідуванням, звільнився і заявив, що це через “безвідповідальність та непрофесійність” керівництва.
- Комітет з національної безпеки, оборони та розвідки готує заяву через арешт офіцерів, а також проведе закрите засідання, де заслухає їхніх адвокатів. Про це повідомила народна депутатка з фракції “Європейська Солідарність” та членкиня Комітету Ірина Фріз.
- 13 січня відбулося засідання Комісії з забезпечення проведення конкурсу з формування Громадської антикорупційної ради при Міністерстві оборони України. До складу Ради увійдуть 15 з 40 претендентів, що набрали найбільшу кількість голосів.
- Міністр оборони України Рустем Умєров на щорічних загальних зборах Європейської бізнес-асоціації заявив, що під час війни ставиться до корупції як до тероризму.
Служба безпеки ліквідувала ще одну схему обходу санкцій на постачання української продукції до РФ. Викрили зловмисників, котрі продавали оптові партії вітчизняних систем опалення для потреб міноборони РФ.
Глава МЗС Іспанії Хосе Мануель Альбарес заявив, що на данний момент ознак завершення війни РФ проти України, попри обіцянки президента США Дональда Трампа, не спостерігається.
Російське військове командування планує операції, які можуть тривати до дев’яти місяців, що свідчить про відсутність наміру глави РФ Володимира Путіна припиняти війну найближчим часом.
Повітряне командування “Південь” поінформувало, що російський безпілотник “Орлан-10” не коригував удар по Одесі 31 січня, про що раніше заявили різні блогери.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте закликав Німеччину суттєво збільшити витрати на оборону та збільшити випуск озброєнь. ФРН має “більше витрачати і більше виробляти”, наголосив він.