Зростають побоювання щодо другого в історії «чорного понеділка» на фондовому ринку
Джерело: Newsweek
Зростають побоювання щодо можливого обвалу фондового ринку в стилі “чорного понеділка” через підвищення тарифів президентом Дональдом Трампом і відповідну реакцію Китаю.
Основні фондові індекси в Азії обвалилися в понеділок після того, як Волл-стріт минулого тижня пережив найгірші два дні з початку пандемії. Індекс S&P 500 впав на 6% до закриття торгів у п’ятницю, Dow Jones — на 5,5%, а Nasdaq — на 5,82%.
У суботу ведучий CNBC та ринковий аналітик Джим Крамер попередив про можливе повторення катастрофічного обвалу “чорного понеділка” 19 жовтня 1987 року, коли Dow Jones втратив рекордні 22,6% за один день.
2 квітня Трамп оголосив про запровадження нових масштабних тарифів майже на всі країни. Зокрема, він анонсував базовий тариф у 10% на майже весь імпорт і підвищення мит для основних торгових партнерів, включаючи Китай, ЄС і В’єтнам.
У відповідь Китай встановив 34% мито на американський імпорт — симетричне до тарифу, який Трамп запровадив на китайські товари. Після цього фондові ринки по всьому світу почали різко падати. Економісти попереджають, що торгова війна може спричинити глобальну рецесію.
Якщо президент не зробить спробу взаємодії і не винагородить ті країни та компанії, які дотримуються правил, то сценарій 1987 року — коли ринок падав три дні поспіль, а потім обвалився на 22% у понеділок — набуває особливої актуальності, — сказав Крамер у своєму шоу Mad Money. — Чекати залишилось недовго, чи не так? Ми дізнаємося вже в понеділок.
У понеділок, за даними Associated Press, індекс Nikkei 225 у Токіо знизився на 7,2% до середини дня. Індекс Hang Seng у Гонконгу впав на 10,7%, а Shanghai Composite — на 6,3%.
Водночас президент Трамп, який провів вихідні за грою в гольф і участю в заходах у Флориді, проігнорував ситуацію. У неділю він заявив журналістам: “Іноді треба прийняти ліки, щоб щось вилікувати”.
Тим часом ф’ючерси на американські фондові індекси — надійний індикатор очікувань щодо відкриття ринку — також показували падіння. У понеділок вранці ф’ючерси на S&P 500 знизились на 3,3%, тоді як на Dow Jones — більш ніж на 1 000 пунктів (–2,68%).
Реакція
Джим Крамер написав у X (Twitter): “Складно створити новий, хоч і слабший, світовий порядок на ходу. Панічні спроби тривають, але поки що не видно нічого, що знімало б сценарій жовтня 1987-го з порядку денного. Ті, хто намагався купити дно, вже “сплять із рибами”… поки що”.
Лоуренс Саммерс, економіст Гарварду і колишній міністр фінансів США за президентства Білла Клінтона, написав у X: “Існує велика ймовірність, що ми побачимо подальшу турбулентність на ринках, як це було в четвер і п’ятницю. Це було четверте найбільше дводенне падіння з часів Другої світової війни. Інші три — крах 1987-го, фінансова криза 2008 року і пандемія COVID. Падіння такого масштабу — тривожний сигнал, і люди повинні бути обережними”.
Мільярдер і керівник хедж-фонду Білл Екман, прихильник Трампа, написав у X: “Президент має шанс у понеділок оголосити “тайм-аут” і отримати час для виправлення несправедливої тарифної системи. Інакше ми рухаємося до самостійно спричиненої економічної ядерної зими, і нам варто почати готуватися”.
Підприємець Патрік Бет-Девід, союзник Трампа, у відео в X сказав: “Я просто хочу, щоб ви завтра не злякалися, якщо ринок “збожеволіє”. Просто зберігайте спокій. Не продавайте все — імовірно, він швидко відновиться. Хоча я можу помилятися, але саме так роблю я”.
На питання про падіння ринку Трамп відповів журналістам на борту Air Force One у неділю: “Я не хочу, щоб щось падало, але іноді треба прийняти ліки, щоб щось виправити”.
Зауважимо, раніше ЗМІ наголосили, що у світовій економіці прогнозують третю глобальну рецесію. З часів Другої світової війни таких криз вже було дві: фінансова криза 2008-2009 років і економічні наслідки пандемії COVID-19 у 2020 році.
Якщо тарифи Трампа залишаться в силі, і особливо якщо на них відреагують відповідними заходами з боку країн, проти яких вони спрямовані, це може призвести до третього подібного економічного потрясіння за останні 17 років.
Також, якщо Трамп збереже ці мита, то його безпрецедентна торговельна політика, ймовірно, спричинить рецесію у США та світі у 2025 році, прогнозують аналітики JPMorgan.
- 2 квітня президент США Дональд Трамп повідомив про запровадження взаємних мит на товари з усіх країн щонайменше на 10%. Світові лідери вже зреагували на такий крок.
- Міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що Вашингтон не запроваджував мита на імпорт товарів із Росії та Білорусі, оскільки їхня продукція не надходить на американський ринок.
- Бессент закликав торгових партнерів США не робити кроків у відповідь на нові мита президента Дональда Трампа.
7 квітня Папа Римський Франциск відправив до України кардинала Конрада Краєвського, аби він доправив чотири карети швидкої допомоги, оснащені всім необхідним для порятунку життів на лінії фронту.
7 квітня Україна ініціювала термінове засідання Ради Безпеки ООН та спеціальне засідання Постійної ради ОБСЄ через російський ракетний удар по Кривому Рогу. Засідання відбудуться 8 квітня.
У театрі села готують першу в Росії театральну постановку про зустріч американського підприємця та винахідника Ілона Маска і Костянтина Ціолковського — двох знакових постатей у світовій космонавтиці з різних епох. Прем’єра вистави під назвою “Ілон Маск і Ціолковський” відбудеться в межах VI Міжнародного кінофестивалю фільмів і програм про космос “Ціолковський”, що пройде з 12 по 16 квітня в Калузі, повідомив автор п’єси Гліб Данілов.
Китай заявив, що не підкориться новим тарифним погрозам президента США Дональда Трампа.
Президент Дональд Трамп заявив, що “не в захваті” від російських обстрілів України, оскільки США намагаються виступити посередником у врегулюванні війну між двома країнами.