Зустріч у Білому домі: Європа підтримує Зеленського, а союзники Трампа розділилися в думках

Джерело: The Guardian

Низка європейських лідерів висловили підтримку Україні після суперечки президентів США та України – Дональда Трампа та Володимира Зеленського – у Білому домі, тоді як прихильники американського лідера розділилися в думках.

Президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр різко розкритикував президента США Дональда Трампа за його поведінку під час зустрічі з Володимиром Зеленським в Овальному кабінеті.

“Від вчорашньої сцени в Білому домі у мене перехопило подих. Ніколи б не повірив, що колись нам доведеться захищати Україну від США”, – сказав він.

Імовірний майбутній канцлер Німеччини Фрідріх Мерц запевнив Зеленського у підтримці.

“Ми ніколи не повинні плутати агресора та жертву у цій жахливій війні”.

Поки чинний канцлер ФРН Олаф Шольц та очільниця німецького МЗС Анналена Бербок також підтримали Україну.

Президент Франції Емманюель Макрон наголосив, що Росія – агресор і що “ми мали рацію, допомагаючи Україні та запроваджуючи санкції проти Росії три роки тому та продовжуючи це робити”.

Щобільше, Макрон, реагуючи на слова Трампа у бік Зеленського наголосив що “якщо хтось грає у третю світову війну, то це Путін”.

Глава італійського уряду Джорджія Мелоні закликала США, Європу та інших союзників об’єднатись щодо війни в Україні.

“Потрібен саміт без затримок, щоб відкрито поговорити про те, як ми будемо розв’язувати сьогоднішні головні проблеми, починаючи з України”.

Прем’єр-міністр Нідерландів Дік Схоф наголосив, що підтримка з боку його країни “залишається незмінною, насамперед зараз”.

Польський прем’єр Дональд Туск запевнив, що Україна “не одинока”.

Деякі консервативні політики також розкритикували своїх однопартійців Трампа і сенатора Джей Ді Венса за їхню поведінку під час зустрічі.

“Мені прикро це визнавати, але зараз Сполучені Штати — це не “хороші хлопці” у цій ситуації”, — сказав Адам Кінзінгер, колишній конгресмен-республіканець від Іллінойсу, який раніше входив до комітету Палати представників із розслідування штурму Капітолію прихильниками Трампа у 2021 році.

Міністр фінансів США Скотт Бессент після зустрічі розповів, що під час його візиту до Києва кілька днів тому його розмова із Зеленським також закінчилася гострою суперечкою. Після п’ятничного конфлікту Бессент назвав дії Зеленського “одним із найбільших дипломатичних автоголів в історії”.

“Очевидно, що важко домовлятися про економічну угоду з лідером, який не хоче укладати мирну угоду”, — сказав Бессент.

Заступник глави адміністрації Білого дому з питань політики Стівен Міллер звинуватив Зеленського у “зухвалості” та назвав інцидент “одним із визначних моментів в історії американської дипломатії”.

“Мільйони американців сьогодні з гордістю спостерігали, як президент Трамп поставив Зеленського на місце”, — заявив Міллер, не уточнивши, на які дані громадської думки він спирався.

Тим часом ведучий Fox News Брет Байєр запитав Зеленського, чи хоче він вибачитися перед Трампом, на що український президент відповів: “Я не думаю, що ми зробили щось погане”.

“Я поважаю президента і американський народ, і я вважаю, що ми маємо бути дуже відкритими та чесними”, — сказав Зеленський.

Але вже в суботу, прибувши до Лондона напередодні саміту європейських лідерів, Зеленський подякував США та їхньому керівництву, висловивши сподівання на міцні відносини.

“Ми хочемо лише міцних відносин із Америкою, і я справді сподіваюся, що ми їх матимемо”, — заявив він.

Що передувало?

28 лютого президент Володимир Зеленський прибув до США для підписання угоди про рідкісноземельні метали з Дональдом Трампом. Американський лідер зустрів Зеленського у Білому домі разом з віцепрезидентом США Джеймсом Ді Венсом.

Перед тим, як підписати угоду, президенти поспілкувались перед журналістами, але ця розмова завершилась сваркою. Далі почались закриті перемовини, які звершились тим, що Володимир Зеленський достроково покинув Білий дім без підписаної угоди.

Після цього Дональд Трамп повідомив, що Зеленський “неготовий до миру” та “виявив неповагу до США”.

Натомість після перепалки українського та американського президентів, на підтримку Володимира Зеленського висловились європейські лідери. Підтримали його і лідер Демократичної партії США у Сенаті.

Сам президент України після зустрічі подякував США за підтримку, але наголосив, що Україні потрібен справедливий та тривалий мир, і саме над цим працює влада.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.