1 січня у Степана Бандери 115-річниця дня народження

Юзяк Маргарита
Редакторка Букв

Степан Бандера з’явився на світ 1 січня 1909 року у селі Угринів (тепер Івано-Франківщина) у родині греко-католицького священника. Життєвий шлях Бандери набув політичної складової, адже він виріс, ставши ключовою фігурою в українському націоналістичному русі.

Майбутній лідер Організації Українських націоналістів здобув освіту в гімназії та університеті у Львові, де вивчав агрономію. Вже у 1934 його засудила влада Польщі до смертної кари  за організацію вбивства польського міністра внутрішніх справ Броніслава Перецького. Він провів у в’язниці кілька років, але життя взяло новий оберт після німецького вторгнення в Польщу. 

Степан Бандера у козацькому одязі. Фото з кінця 1920-х

За сприянням Бандери відбулося розділення ОУН. Він створив Революційний провід ОУН-Бандера. Хоча Степан Бандера асоціюється з розділенням ОУН на фракції “бандерівців” та “мельниківців” — він докладав зусиль до збереження єдності руху. Бандера неодноразово проводив зустрічі з Андрієм Мельником і намагався знайти спільну мову, надсилаючи йому листи. Його метою було знайти компроміс, який дозволив би організації залишитися об’єднаною та сильною.

Архівні фото

На початку Другої світової війни глава ОУН сподівався, що Німеччина допоможе встановити незалежну Україну. Проте плани не збігалися з баченням нацистів, тому у 1940 році його арештувало гестапо й відправило до концтабору. 

Після звільнення, він продовжив активну роботу в ОУН, перебуваючи в еміграції, переважно в Західній Німеччині.

Німеччина, 1946 рік. Одна з перших фото Бандери після виходу на волю

Степан Бандера був убитий у 1959 році агентом КДБ Богданом Сташинським. 

Факти з життя Степана Бандери

  • Глава ОУН народився в родині священника, а його брат Олександр був музикантом та композитором. Саме він написав гімн Організації Українських Націоналістів (ОУН).
  • Степан Бандера захоплювався лижним спортом, грою в шахи та грав на музичних інструментах. Крім того, він був членом драматичного гуртка та одним з найактивніших діячів “Просвіта”. Ще він долучився до створення товариства “ЛУГ” і намагався залучити своїх односельців до цих організацій.
  • Під час навчання у виші Бандера займався політичною діяльністю і був членом кількох українських націоналістичних організацій, що вплинуло на його подальшу діяльність.
  • Спершу глава ОУН планував стати священником, як і його батько, але згодом змінив свої плани.
  • Під час судового процесу над Степаном Бандерою у 1934 році стався курйозний інцидент. Коли Бандеру привели до судової зали, українські адвокати та присутні громадяни, визнаючи його як лідера українських націоналістів, встали на знак поваги. Польські судді, які не розуміли, кого саме вводять до зали, помилково прийняли це за знак приходу важливої особи з польської влади і також встали зі своїх місць.
  • Трагічна доля спіткала на лише Степана, але і його родину. Під час Другої світової війни двоє його братів, Олександр і Василь, були вбиті у концтаборах. Його сестра Оксана відбула загалом 49 років заслання.

Андрій Бандера, Степан Бандера, Леся Бандера

  • У 1933 році він одружився з Оленою Оксентіївною Головінською. Вони мали трьох дітей: Наталка, Андрій та Олеся. Його сім’я також зазнала переслідувань і репресій.
  • Щодо факту про спроби вбивства Степана Бандери, то перед його смертю було здійснено вісім неуспішних спроб його ліквідації різними агентами. Часто ці спроби зривалися завдяки ефективній роботі служби безпеки ОУН за кордоном, яка успішно виявляла та нейтралізувала ворожих агентів.

Похорон Степана Бандери, 20 жовтня 1959 року

Автор: Маргарита Юзяк

Литва профінансує виробництво українських далекобійних дронів. Міністр оборони Рустем Умєров підписав відповідний меморандум з литовським колегою Лаурінасом Кащюнасом у Вільнюсі.

Президент Франції Емманюель Макрон публічно назвав лідерів Гаїті “повними ідіотами”. За це Гаїті викликало “на килим” посла Франції.

Службові собаки Рем і Фінч, разом зі своїми наставниками, отримали нагороди від Кінологічної спілки України під час церемонії “Чотирилапі захисники”.

Віцепрезидентка Філіппін Сара Дутерте публічно заявила, що найняла кілера для вбивства президента, його дружини і спікера Палати представників, якщо її саму вб’ють.

В останню суботу листопада в Україні вшановують жертв Голодомору 1932-1933 років та масових штучних голодів…