1 жовтня – День захисників та захисниць України

Джерело: Букви

1 жовтня в Україні вшановують захисників та захисниць Української держави. День відзначають в одне з найшанованіших християнських свят – Покрова Пресвятої Богородиці.

День захисників та захисниць України засновано 14 жовтня 2014 року указом п’ятого Президента України Петра Порошенка. Тоді свято отримало назву “День захисника України”. Разом з його запровадженням в Україні скасували святкування Дня захисника Вітчизни 23 лютого, яке відзначали ще з радянських часів.

У березні 2015 року свято набуло чинності державного і стало неробочим днем.

У 2021 році Президент України Володимир Зеленський змінив назву свята для сприяння гендерно збалансованого висвітлення ролі військовослужбовців у захисті України та належного вшанування воїнів обох статей. Відтак свято отримало назву “День захисників та захисниць України”.

Дата 14 жовтня обрана не випадково. Саме цього дня – у Покрову Пресвятої Богородиці – відзначається й День українського козацтва. Козаки особливо шанували це християнське свято, яке символізує те, що Божа Матір покриває, захищає всіх. Церква на Січі була саме Покровською.

З 2023 року святкування перенесли на 1 жовтня у зв’язку з реформою церковного календаря. Оскільки свято Покрови за новим календарем почали відзначати саме 1 жовтня, то і День захисників та захисниць, День українського козацтва.

Сьогодні о 9:00 відбудеться загальнонаціональна хвилина мовчання у пам’ять про всіх, хто загинув захищаючи Україну.

  • Щорічно 29 серпня українці відзначають День пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. У цей день вшановують військовослужбовців і учасників добровольчих формувань, які загинули у боротьбі за незалежність України.

На Харківщині українські оборонці вперше провели наземну атаку, використовуючи безпілотні наземні транспортні засоби (UGV) та безпілотники (FPV) замість піхоти.

Український чемпіон світу з боксу у надважкій вазі за версіями WBA, WBC, WBO та IBO Олександр Усик під час церемонії зважування перед боєм з Тайсоном Ф’юрі розгорнув прапор із написом “Free Azovstal Defenders” (“Звільніть захисників “Азовсталі”). Так Усик нагадав світу про героїв, які перебувають у російському полоні.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 16:00 20 грудня. З початку доби загальна кількість бойових зіткнень вздовж усієї лінії фронту зросла до 146.

Європейські союзники України обговорюють можливість розгортання військ в Україні у разі укладення угоди з Росією про припинення війни.

“Росія готова вести перемовини з Зеленським, якщо він піде на вибори і отримає легітимність. Підписувати документи про мир Москва буде лише з легітимним президентом України” – заявив під час щорічної пресконференції президент РФ Путін. Ці слова цікаві не лише тому, що раніше ряд кремлівських чиновників заперечували саму можливість переговорів, але й поверненням російської влади до старої тези про “нелегітимність” української влади. Тому варто проаналізувати, навіщо це росіянам і чого Путін прагне досягти.