1 жовтня – День захисників та захисниць України

Джерело: Букви

1 жовтня в Україні вшановують захисників та захисниць Української держави. День відзначають в одне з найшанованіших християнських свят – Покрова Пресвятої Богородиці.

День захисників та захисниць України засновано 14 жовтня 2014 року указом п’ятого Президента України Петра Порошенка. Тоді свято отримало назву “День захисника України”. Разом з його запровадженням в Україні скасували святкування Дня захисника Вітчизни 23 лютого, яке відзначали ще з радянських часів.

У березні 2015 року свято набуло чинності державного і стало неробочим днем.

У 2021 році Президент України Володимир Зеленський змінив назву свята для сприяння гендерно збалансованого висвітлення ролі військовослужбовців у захисті України та належного вшанування воїнів обох статей. Відтак свято отримало назву “День захисників та захисниць України”.

Дата 14 жовтня обрана не випадково. Саме цього дня – у Покрову Пресвятої Богородиці – відзначається й День українського козацтва. Козаки особливо шанували це християнське свято, яке символізує те, що Божа Матір покриває, захищає всіх. Церква на Січі була саме Покровською.

З 2023 року святкування перенесли на 1 жовтня у зв’язку з реформою церковного календаря. Оскільки свято Покрови за новим календарем почали відзначати саме 1 жовтня, то і День захисників та захисниць, День українського козацтва.

Сьогодні о 9:00 відбудеться загальнонаціональна хвилина мовчання у пам’ять про всіх, хто загинув захищаючи Україну.

  • Щорічно 29 серпня українці відзначають День пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. У цей день вшановують військовослужбовців і учасників добровольчих формувань, які загинули у боротьбі за незалежність України.

Україна адаптувала свої стратегії та озброєння у повномасштабній війні проти Росії й тепер сподівається на розширення використання безпілотників власного виробництва, попри те, що американська зброя залишається критично важливою.

Кажани — маловивчені  й водночас надзвичайно важливі для екосистеми тварини. Їх часто бояться, не розуміють, або просто не помічають. Але саме вони щоночі захищають нас від комах-шкідників та слугують біоіндикаторами змін у довкіллі. В Україні ці створіння дедалі частіше стають жертвами людської необізнаності, кліматичних змін та війни.

За оцінками аналітиків, в 2024 році спірні сірі зони на фронті становили від 500 метрів до двох кілометрів у глибину, утім, завдяки застосуванню дронів вони розширились до п’яти-семи кілометрів у деяких районах.

У Генштабі повідомили про завершення другого етапу проєкту з психологічної реабілітації та відновлення боєздатності військовослужбовців Сил оборони України за підтримки НАТО.

Підходячи до межі перших 100 днів другого президентського терміну, Трамп стикається зі зростаючим невдоволенням його амбітною та суперечливою політикою. Його рейтинг підтримки знижується, а основні ініціативи не знаходять схвалення більшості громадян. Багато хто також вважає, що адміністрація намагається уникнути виконання рішень федеральних судів.