11 березня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
11 березня відзначають Всесвітній день сантехніка та Європейський день пам’яті жертви тероризму. Християни сьогодні вшановують святого Софронія.
Всесвітній день сантехніка: відзначається щороку за ініціативою Всесвітньої ради сантехніків. Цей день має на меті привернути увагу до важливої ролі сантехніки в забезпеченні здоров’я, безпеки та сталого розвитку нашого суспільства.
Європейський день пам’яті жертви тероризму: щорічна подія, яка вшановує пам’ять людей, загиблих або постраждалих від терористичних актів, як в межах Європейського Союзу, так і поза його кордонами. Основною датою є 11 березня — день трагедії в Мадриді 2004 року, коли внаслідок серії вибухів у поїздах загинула 191 особа.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Литва – День відновлення незалежності Литви
- Таджикистан – День друку
Цього дня у світі:
- 843 — Під опікою Цариці Теодори II Християнська Церква установила свято “Тріумф Ортодоксії” і відновила Іконошанування.
- 1387 — Битва при Кастаньяро.
- 1641 — Битва при Мбороре.
- 1669 — на Сицилії розпочалося найруйнівніше виверження вулкана Етна в історичні часи, що тривало п’ять місяців.
- 1702 — у Лондоні почала виходити перша щоденна газета The Daily Courant.
- 1811 — серед текстильників Ноттінгема розпочався луддитський рух, учасники якого знищували виробничі машини, побоюючись скорочення робочих місць.
- 1878 — Французькій академії продемонстрували фонограф, але винахід був оголошений шарлатанством.
- 1921 — уряд УСРР ухвалив постанову про викуп у населення культурних цінностей для передачі державним музеям.
- 1931 — у СРСР заборонили продавати та ввозити Біблію.
- 1938 — в ніч на 12 березня німецькі війська окупували Австрійську Республіку і було оголошено про “аншлюс” обох держав.
- 1941 — закон про ленд-ліз, підписаний президентом Ф. Д. Рузвельтом, передбачав передачу союзникам у Другій світовій війні боєприпасів, техніки, продовольства і стратегічної сировини на частково безоплатній основі.
- 1985 — на пленумі ЦК КПРС Михайла Горбачова обрали Генеральним секретарем ЦК КПРС.
- 1990 — на своєму першому засіданні новообрана Верховна Рада Литовської РСР, більшість в якій отримали прихильники “Саюдісу”, ухвалила Акт про відновлення незалежності Литви.
- 1990 — до влади в Чилі прийшов демократичний уряд; Августо Піночет пішов з поста президента.
- 1997 — Україна і Молдова проголосили створення митного союзу.
- 2004 — терористичний акт на залізничному вокзалі в Мадриді забрав життя 200 людей.
- 2010 — в Австралії повністю скасована смертна кара.
- 2011 — Великий тохокуський землетрус у Японії магнітудою 9,0..9,1 спричинив радіаційну аварію на АЕС Фукусіма-1.
- 2020 — ВООЗ оголосила про пандемію COVID-19.
Яке сьогодні церковне свято:
11 березня в церковному календарі – день пам’яті святого Софронія, патріарха Єрусалимського. Він народився 560 року в Дамаску, Візантійська імперія. Здобув гарну освіту і зробив прощу до Святої землі, де вшановував святі місця та відвідував монастирі. 580 року він постригся в ченці в Єгипті. 634 року Софроній був обраний патріархом Єрусалимським. Він скликав Синод, який осудив єресь монотелітів. Під час мусульманського завоювання Леванту він керував обороною Єрусалима, але здав місто халіфу Умару, отримавши договір захисту зіммі, що гарантував свободу віросповідання християнам, євреям та зороастрійцям. Софроній помер 11 березня 638 року в Александрії, Єгипет. Він залишив у спадщину життєписи святих, синодальний лист і різні пісні.
Прикмети:
- У лісах кують зозулі – до теплої погоди.
- Якщо під час заходу сонця холодно, то наступний день буде вітряним.
- Пішов дощ – ще тиждень буде сиро.
- Дме північний вітер – до похолодання.
Традиції:
- Якщо цього дня ви почули спів зозулі, то одразу потрусіть гаманець з грошима — так у ваше життя прийдуть багатство і добробут.
Іменини сьогодні святкують:
Василь, Георгій, Іван, Юхим.
- За даними синоптиків у вівторок, 11 березня, частину країни накриють опади.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 10 березня.
Початок липня в Україні мине під знаком погоди з характером – трохи вітерцю, трохи тепла і зовсім небагато справжньої спеки. У перші дні тижня ми опинимося між двома атмосферними системами: антициклон із Західної Європи поступово тисне на нас своєю сухою рукою, а циклон із північного сходу ще трохи подме 1–2 липня, переважно в східних і північно-східних регіонах.
У зарубіжних дослідженнях сонний параліч (sleep paralysis) – стан, коли свідомість прокинулась, а тіло досі “спить” – називають швидкоплинним, але важким епізодом, іноді супроводжуваним тиском на грудну клітину, страхом і галюцинаціями. Хоч стан не небезпечний, він може застати зненацька і налякати.
Роман Грибов – черкащанин і морпіх, який став відомим на весь світ завдяки фразі “рускій воєнний корабль, іді на…” – повідомив про своє звільнення з лав Військово-морських сил Збройних сил України.
Станом на 1 липня 2025 року російська армія втратила на війні проти України понад 1 мільйон військових. За даними Генерального штабу Збройних сил України, загальні бойові втрати особового складу противника з 24 лютого 2022 року орієнтовно склали 1 020 980 осіб. За минулу добу ліквідовано ще 970 окупантів.
Перший день липня в Україні зустріне хмарами з проясненнями і приємною прохолодою. Опадів майже не буде – трохи дощу можливе лише на північному сході країни, і то місцями та ненадовго.