14 березня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
14 березня відзначають День пі, Міжнародний день дій проти гребель, Всесвітній день нирки та День метеликів. Християни сьогодні вшановують святого Бенедикта.
День пі: неофіційне свято, присвячене числу π. Подія була вигадана фізиком Ларрі Шоу 1987 року. Число пі є відношенням довжини кола до його діаметра. Воно було відоме вченим ще в давньому світі. Наприклад, Архімед підрахував його точно, а сам символ числа виник лише 1706 року.
Міжнародний день дій проти гребель (День дій на захист рік, води й життя): започатковано американською організацією “Міжнародна мережа річок” в березні 1997 року. Головна його мета полягає в підвищенні поінформованості людей про негативний вплив гребель на екосистему річок.
Всесвітній день нирки: відзначається в 2-й четвер березня. Це глобальна кампанія з підвищення обізнаності про здоров’я, в якій основна увага приділяється важливості нирок і скорочення частоти і наслідків захворювань нирок і пов’язаних з ними проблем зі здоров’ям у всьому світі.
День метеликів: метелики відіграють значну роль у харчових ланцюгах і є важливою їжею для співочих птахів, ссавців та інших комах. Метелики також є важливими запилювачами, особливо ті, що активні після настання темряви, коли багато інших тварин-запилювачів вкладаються на ніч.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Україна – День українського добровольця
- Андорра – День Конституції
- Японія – Білий день
- Албанія – День весни
- Естонія – День рідної мови
- Велика Британія – День юриспруденції або День юриста
- США – День картопляних чипсів
Цього дня у світі:
- 1489 — королева Кіпру Катерина Корнаро була змушена продати своє королівство Венеції
- 1492 — Кастильська королева Ізабелла наказала вислати 150 тис. євреїв з Іспанії, якщо вони не приймуть католицтво
- 1839 — Виступаючи перед колегами, Джон Гершель вперше використав термін “фотографія”.
- 1900 — закон США встановив золото єдиним стандартом викупу паперових грошей, зафіксувавши вартість долара на рівні 1,5046 грамів чистого золота.
- 1914 — льотчик Петро Нестеров та механік Руденко здійснили перший авіапереліт з Києва до Одеси.
- 1917 — у Києві розпочався З’їзд кооператорів Київщини (тривав 2 дні). Резолюцією з’їзду було проголошено курс на автономію України та організацію у селах сільських комітетів для забезпечення реалізації політики УЦР на місцях
- 1923 — Рада Послів держав Антанти прийняла остаточне рішення про приєднання Східної Галичини і Західної Волині до Польщі, визнавши їх анексію
- 1939 — проголошена Перша словацька республіка; розпалася спільна держава чехів і словаків.
- 1939 — Угорщина розпочала війну проти Карпатської України
- 1956 — Ampex представила в Чикаго перший практичний відеомагнітофон VRX-1000
- 1958 — сертифіковано перший золотий диск у музичній індустрії
- 1990 — на III З’їзді народних депутатів СРСР скасована 6-та стаття Конституції СРСР (від 1977 року), яка проголошувала монопольну владу (“керівну роль”) КПРС в СРСР
- 1990 — у Львівській області в Стрию, першому з українських міст, підняли національний символ — прапор України
- 1994 — випущено реліз Linux 1.0.0.
- 2014 — у Харкові на Римарській вулиці стався перший у російсько-українській війні бій із застосуванням вогнепальної зброї
- 2014 — перші 500 бійців-добровольців Самооборони Майдану прибули на полігон Нові Петрівці з метою формування першого добровольчого батальйону для захисту України від російської збройної агресії
Яке сьогодні церковне свято:
14 березня в церковному календарі — день пам’яті святого Бенедикта. Народився в Нурсії в родині знатного римлянина. Ще в дитинстві його відправили до Рима, де він навчався. Коли юнаку виповнилося 20 років, він зрозумів, що не хоче залишатися в місті. Йому набагато ближче були самотність та благочестиве життя. Тому Бенедикт пішов до невеликого поселення в горах.
Через деякий час поселився у печері, де прожив три роки. За цей час багато людей приходило до нього за благословенням. До Бенедикта приходили учні з різних куточків країни. Він розділив їх на 12 груп і поставив на чолі кожної настоятеля. 530 року оселився на горі Кассіно, де незабаром заснував свій монастир. Згодом він сформував відомий орден бенедектинців. Помер 547 року в Кассіно.
Прикмети:
- Корова відмовляється пити воду — чекайте на дощ
- Туман свідчить про негоже літо
- Корова почала гірше доїтися — погода погіршиться
- День морозний — ще тиждень чекайте на морози
- Хмари пливуть високо і швидко — погода буде гарною
- Чуєте грім — чекайте на тепле літо
Традиції:
- Цього дня варто піклуватися про домашніх тварин – вважається, що вони володіють магічною силою і можуть виконати будь-яке бажання.
- Святому Венедикту моляться про допомогу в сімейних справах, просять зцілення від хвороб.
Іменини сьогодні святкують:
Венедикт, Ростислав, Михайло, Феодосій.
- За даними синоптиків у четвер, 14 березня, по всій країні очікуються опади.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 13 березня.
У Держдепі США знову заявили, що Штати можуть вийти з перемовного процесу щодо припинення російсько-української війни, якщо не буде жодного прогресу.
У Латвії громадянина країни засуджено до шести років позбавлення волі з подальшим дворічним випробувальним терміном за участь у бойових діях в Україні на боці Росії.
Фахівці ISW проаналізували заяви кремлівських посадовців у бік Європи та НАТО. На думку експертів, таким чином РФ, ймовірно, намагається виправдати майбутнє вторгнення до країн Альянсу перед росіянами.
Триває 1162-га доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 951 тисячу осіб.
Пізно ввечері 29 квітня війська РФ масовано атакували Харків та Дніпро ударними безпілотниками. У містах значні руйнування, є загиблий та поранені.