2 серпня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
2 серпня відзначають Міжнародний день голокосту ромів. В Україні сьогодні – День пам’яті загиблих воїнів-десантників різних часів і поколінь. Християни цього дня вшановують пророка Іллю.
Міжнародний день голокосту ромів: пам’ятна дата, встановлена Прокламацією Міжнародної ради пам’яті геноциду ромів, яка була ухвалена 23 листопада 1996 р. лідерами ромських організацій 10 країн Європи та Сполучених Штатів Америки на конференції “Геноцид — Пам’ять — Надія!”, що відбулася в Освенцимі 21 — 23 листопада 1996 р. Відзначається щорічно — 2 серпня. Саме у ніч з 2 на 3 серпня 1944 року у нацистському таборі смерті Аушвіц-Біркенау у газових камерах було знищено 2897 ромів. Загалом у цьому таборі з 23 тис. ромів, депортованих з 14 країн, загинуло понад 20 тис. Вважається, що під час геноциду від репресій загинуло від 600 тис. до 1 млн 500 тис. ромів.
В Україні сьогодні:
День пам’яті загиблих воїнів-десантників різних часів і поколінь – створено для того, щоб увіковічнити пам’ять полеглих воїнів, популяризувати їхні героїчні вчинки, які можуть стати взірцевими для кожного громадянина країни.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Північна Македонія – День республіки
- Гаяна — День свободи
- ДР Конго – День пам’яті жертв Другої конголезької війни
- Сербія – День авіації
- Гватемала – День національної гідності
- Азербайджан – День національного кіно
Цього дня у світі:
- 216 до н. е. — у битві під Каннами карфагенський полководець Ганнібал розгромив 80-тисячне римське військо і завдав найважчої поразки Риму за всю історію його існування.
- 47 до н. е. — біля м. Зели Гай Юлій Цезар “прийшов, побачив, переміг” (“лат. Veni, vidi, vici”) царя Боспорського царства Фарнака II.
- 1377 — через масове сп’яніння московське військо було розбите татарським царевичем Арапшою.
- 1519 — 40-тисячне кримсько-татарське військо Багатур-Салтана розбило у битві під Сокалем 20-тисячне військо литовського гетьмана Костянтина Острозького
- 1727 — російський імператор Петро II видав указ про відновлення виборної посади гетьмана Малоросії. Ліквідація малоросійської колегії та відновлення посади гетьмана були поступками козацтву, послуги якого, у війні з Османською імперією, знову знадобилися Російській імперії, проте, “виборність” перетворена на фікцію, адже у наказі зазначалося, що гетьманом повинен бути обраний Данило Апостол
- 1763 — російська імператриця Катерина II підписала Маніфест рос. “О дозволении всем иностранцам, в Россию въезжающим, поселяться в которых губерниях они пожелают и о дарованных им правах”
- 1776 — відбулась церемонія підписання Декларації незалежності 13 північноамериканських колоній, яка була прийнята 4 липня Континентальним конгресом
- 1791 — у Відні Жан-П’єр Бланшар провів перші успішні випробування парашута: з повітряної кулі він скинув домашніх тварин.
- 1802 (14 термідора Х року) — Наполеон Бонапарт був проголошений довічним Першим консулом.
- 1865 — у видавництві Макміллана вийшло перше видання книги Льюїса Керрола “Пригоди Аліси в країні Чудес”.
1887 — Ровелл Ходж запатентував колючий дріт. - 1909 — на озброєння армії США прийнятий перший військовий літак, побудований братами Райт
- 1914 — Перша світова війна: Королівство Італія оголосило про свій нейтралітет в європейському конфлікті.
- 1914 — Імперська армія Німеччини вдерлась до Люксембурґа
- 1914 — у Львові українські політичні партії об’єдналися в Головну українську раду.
- 1914 — створено Бойову управу українських січових стрільців — організаційно-координаційний центр легіону УСС.
- 1917 — вперше була здійснена посадка літака “Сопвіч” на палубу корабля британських військово-морських сил “Furious”.
- 1918 — Гетьман України Павло Скоропадський затвердив закон про створення фонду Національної бібліотеки Української держави.
- 1918 — британський експедиційний корпус висадився в Архангельську.
- 1919 — повертаючись в Україну, загинув в авіакатастрофі під Ратибором (Сілезія) Дмитро Вітовський.
- 1933 — став до ладу Біломорсько-Балтійський канал (першопочаткова назва — “Біломорсько-Балтійський канал імені Сталіна”, відоміший за скороченням “Біломорканал”). Збудований у рекордно короткий термін, за 1 рік і 9 місяців, руками в’язнів ГУЛАГу. За різними даними, під час будівництва померло до 200 тисяч робітників.
- 1939 — Альберт Ейнштейн надіслав президенту США Франкліну Рузвельту листа, в якому поінформував про роботу нацистських фізиків зі створення атомної зброї та закликав розпочати в США дослідну програму.
- 1940 — Верховна Рада СРСР ухвалила закон про перетворення Молдавської АРСР у складі УРСР на окрему Молдавську РСР (до її складу увійшла більша частина щойно приєднаної до СРСР Бессарабії)
- 1940 — Верховна Рада СРСР ухвалила закон про включення Північної Буковини, а також Хотинського, Аккерманського та Ізмаїльського повітів Бессарабії, які від Королівства Румунія перейшли до СРСР, до складу УРСР.
- 1940 — бригадний генерал Шарль де Голль, який після капітуляції Французької республіки залишив країну, із Лондона закликав усіх патріотів продовжувати збройну боротьбу з нацистською Німеччиною.
- 1941 — на територію СРСР увійшли перші італійські війська.
- 1943 — відбулося повстання і втеча ув’язнених у концентраційному таборі “Треблінка”. Знищено крематорій. Понад двісті утікачів були убиті або повернуті до табору.
- 1945 — завершилася Потсдамська конференція.
- 1949 — академік В. Філатов у клініці Українського експериментального інституту очних хвороб в Одесі зробив тисячну операцію з пересадки рогівки.
- 1953 — у Києві відкрито дитячу залізницю.
- 1964 — Тонкінський інцидент, що спричинив ескалацію війни у В’єтнамі
- 1970 — у Белфасті британська армія вперше застосувала гумові кулі проти північних ірландців.
- 1989 — трагедія на Київському головпоштамті, внаслідок якої загинуло 11 людей.
- 1990 — о 14:00 за місцевим часом іракські війська напали на Кувейт.
- 1990 — У Дніпропетровську розпочалися Дні козацької слави, присвячені 500 річчю українського козацтва.
- 1991 — Сполучені Штати Америки визнали незалежність Латвії, Литви та Естонії.
- 1999 — збройні загони на чолі з Шамілем Басаєвим і Хаттабом перейшли на територію Дагестану; початок другої чеченської війни.
- 2001 — генерал Радіслав Крстіч, командувач дринського корпусу армії боснійських сербів, засуджений Гаазьким трибуналом до ув’язнення на строк 46 років за геноцид мусульман у Сребрениці (Боснія і Герцеговина) в липні 1995 року
- 2005 — катастрофа літака Airbus A340 французьких авіаліній в аеропорту Торонто. Без жертв.
- 2006 — в Йоганнесбургу (ПАР) уперше за останні 25 років випав сніг
- 2009 — 15 осіб загинуло у авіакатастрофі Merpati Nusantara Airlines Flight 9760 в індонезійській провінції Папуа
- 2014 — суд Тбілісі заочно арештував експрезидент Михаїла Саакашвілі у справі перевищення службових повноважень
- 2017 — у США набрав чинності ухвалений обома палатами Конгресу Закон № 3364 про протидію агресії Росії, КНДР та Ірану
- 2020 — від МКС повернулася капсула Crew Dragon із двома американськими астронавтами на борту, які брали участь у місії SpaceX DM-2 (перший політ людей на приватному космічному кораблі)
- 2022 — Ненсі Пелосі відвідала Тайвань
Яке сьогодні церковне свято:
За церковним календарем 2 серпня віряни відзначають день пам’яті святого пророка Іллі. Ілля (або Ілія) жив за часів язичництва в Ізраїлі і ревно проповідував християнство.
Прикмети:
- Довгий грім — до негоди, уривчастий — до ясної погоди.
- Дощ — до гарного врожаю пшона.
- Хмарний ранок на Іллі — озимі будуть сіяти рано, а врожай буде гарним.
Традиції:
- За старих часів цього дня збирали дощову воду – її вважали цілющою, її зберігали й умивалися за хвороб. Вважається, що якщо цього дня потрапити під дощ – будеш здоровим цілий рік.
- Обов’язково у цей день потрібно допомогти тому, хто потребує, або зробити іншу добру справу – воздасться втричі.
Іменини сьогодні святкують:
Ілля, Олександр, Афанасій, Георгій, Тихон.
- За даними синоптиків у середу, 2 серпня, у більшості областей дощитиме.
- Букви також повідомляли про свята, іменини, традиції та прикмети 1 серпня.
На вулицях столиці нарахували понад тисячу покинутих авто, переважно пошкоджених російськими обстрілами. Саме ці транспортні засоби влада міста планує почати прибирати з 16 січня.
Австралія заявила, що вдасться до “найжорсткіших дій”, якщо Росія завдасть шкоди полоненому австралійцю, котрий воював на боці України. Реакція уряду з’явилася після повідомлень про можливу загибель іноземного добровольця.
Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн здобула престижну міжнародну премію імені Карла Великого за 2025 рік як “сильний голос Європи у світі”.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 15 січня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 118 бойових зіткнень.
Російський дисидент, 67-річний публіцист Олександр Скобов, звинувачений в Росії у “сприянні терористичній діяльності”, виголосив останнє слово на засіданні 1-го Західного окружного військового суду у Петербурзі. Він заявив, що Путін – це новий Гітлер та закликав “розчавити гадину”.