2 серпня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
2 серпня відзначають Міжнародний день голокосту ромів та Міжнародний день пива. За церковним календарем сьогодні день перенесення мощей святого першомученика Стефана.
Міжнародний день голокосту ромів: день засновано на згадку про події 2-3 серпня 1944 року, коли в нацистському таборі смерті Аушвіц-Біркенау в газових камерах було вбито 2897 ромів. Загалом під час геноциду від репресій постраждали від 600 тисяч до 1,5 мільйона ромів.
Міжнародний день пива: неофіційне свято відзначають в першу п’ятницю серпня. Виникло в 2007 році в Санта-Круз, Каліфорнія з ініціативи Джессі Авшаломова.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Північна Македонія – День республіки
- Гаяна — День свободи
- ДР Конго – вшанування пам’яті жертв Другої конголезької війни
- Азербайджан – День національного кіно
Цього дня у світі:
- 216 до н. е. — у битві під Каннами карфагенський полководець Ганнібал розгромив 80-тисячне римське військо і завдав найважчої поразки Риму за всю історію його існування.
- 47 до н. е. — біля м. Зели Гай Юлій Цезар “прийшов, побачив, переміг” (“лат. Veni, vidi, vici”) царя Боспорського царства Фарнака ІІ.
- 1377 — через масове сп’яніння московське військо було розбите татарським царевичем Арапшою.
- 1519 — 40-тисячне кримсько-татарське військо Багатур-Салтана розбило у битві під Сокалем 20-тисячне військо литовського гетьмана Костянтина Острозького
- 1727 — російський імператор Петро II видав указ про відновлення виборної посади гетьмана Малоросії.
- 1763 — російська імператриця Катерина II підписала Маніфест рос. “О дозволении всем иностранцам, в Россию въезжающим, поселяться в которых губерниях они пожелают и о дарованных им правах”
- 1776 — відбулась церемонія підписання Декларації незалежності 13 північноамериканських колоній, яка була прийнята 4 липня Континентальним конгресом
- 1791 — у Відні Жан-П’єр Бланшар провів перші успішні випробування парашута: з повітряної кулі він скинув домашніх тварин.
- 1802 (14 термідора Х року) — Наполеон Бонапарт був проголошений довічним Першим консулом.
- 1865 — у видавництві Макміллана вийшло перше видання книги Льюїса Керрола “Пригоди Аліси в країні Чудес”.
- 1887 — Ровелл Ходж запатентував колючий дріт.
- 1909 — на озброєння армії США прийнятий перший військовий літак, побудований братами Райт
- 1914 — Перша світова війна: Королівство Італія оголосило про свій нейтралітет в європейському конфлікті.
- 1914 — Імперська армія Німеччини вдерлась до Люксембурґа
- 1914 — у Львові українські політичні партії об’єдналися в Головну українську раду.
- 1914 — створено Бойову управу українських січових стрільців — організаційно-координаційний центр легіону УСС.
- 1917 — вперше була здійснена посадка літака “Сопвіч” на палубу корабля британських військово-морських сил “Furious”.
- 1918 — Гетьман України Павло Скоропадський затвердив закон про створення фонду Національної бібліотеки Української держави.
- 1918 — британський експедиційний корпус висадився в Архангельську.
- 1919 — повертаючись в Україну, загинув в авіакатастрофі під Ратибором (Сілезія) Дмитро Вітовський.
- 1930 — на навчаннях Московського військового округу вперше висаджений повітряний десант. Згодом цей день став відзначатися в СРСР, а тепер у Росії як День повітрянодесантних військ.
- 1933 — став до ладу Біломорсько-Балтійський канал (першопочаткова назва — “Біломорсько-Балтійський канал імені Сталіна”, відоміший за скороченням “Біломорканал”). Збудований у рекордно короткий термін, за 1 рік і 9 місяців, руками в’язнів ГУЛАГу. За різними даними, під час будівництва померло до 200 тисяч робітників.
- 1939 — Альберт Ейнштейн надіслав президенту США Франкліну Рузвельту листа, в якому поінформував про роботу нацистських фізиків зі створення атомної зброї та закликав розпочати в США дослідну програму.
- 1940 — Верховна Рада СРСР ухвалила закон про перетворення Молдавської АРСР у складі УРСР на окрему Молдавську РСР (до її складу увійшла більша частина щойно приєднаної до СРСР Бессарабії)
- 1940 — Верховна Рада СРСР ухвалила закон про включення Північної Буковини, а також Хотинського, Аккерманського та Ізмаїльського повітів Бессарабії, які від Румунського королівства перейшли до СРСР, до складу УРСР.
- 1940 — бригадний генерал Шарль де Голль, який після капітуляції Французької республіки залишив країну, із Лондона закликав усіх патріотів продовжувати збройну боротьбу з нацистською Німеччиною.
- 1941 — на територію СРСР увійшли перші італійські війська.
- 1943 — відбулося повстання і втеча ув’язнених у концентраційному таборі “Треблінка”. Знищено крематорій. Понад двісті утікачів були убиті або повернуті до табору.
- 1945 — завершилася Потсдамська конференція.
- 1949 — академік В. Філатов у клініці Українського експериментального інституту очних хвороб в Одесі зробив тисячну операцію з пересадки рогівки.
- 1953 — у Києві відкрито дитячу залізницю.
- 1964 — Тонкінський інцидент, що спричинив ескалацію війни у В’єтнамі
- 1970 — у Белфасті британська армія вперше застосувала гумові кулі проти північних ірландців.
- 1989 — трагедія на Київському головпоштамті, внаслідок якої загинуло 11 людей.
- 1990 — о 14:00 за місцевим часом іракські війська напали на Кувейт.
- 1990 — У Дніпропетровську розпочалися Дні козацької слави, присвячені 500 річчю українського козацтва.
- 1991 — Сполучені Штати Америки визнали незалежність Латвії, Литви та Естонії.
- 1999 — збройні загони на чолі з Шамілем Басаєвим і Хаттабом перейшли на територію Дагестану; початок другої чеченської війни.
- 2001 — генерал Радіслав Крстіч, командувач дринського корпусу армії боснійських сербів, засуджений Гаазьким трибуналом до ув’язнення на строк 46 років за геноцид мусульман у Сребрениці (Боснія і Герцеговина) в липні 1995 року
- 2005 — катастрофа літака Airbus A340 французьких авіаліній в аеропорту Торонто. Без жертв.
- 2006 — в Йоганнесбургу (ПАР) уперше за останні 25 років випав сніг
- 2009 — 15 осіб загинуло у авіакатастрофі Merpati Nusantara Airlines Flight 9760 в індонезійській провінції Папуа
- 2014 — суд Тбілісі заочно арештував експрезидент Михаїла Саакашвілі у справі перевищення службових повноважень.
- 2017 — у США набрав чинності ухвалений обома палатами Конгресу Закон № 3364 про протидію агресії Росії, КНДР та Ірану
- 2020 — від МКС повернулася капсула Crew Dragon із двома американськими астронавтами на борту, які брали участь у місії SpaceX DM-2 (перший політ людей на приватному космічному кораблі)
- 2022 — Ненсі Пелосі відвідала Тайвань.
Яке сьогодні церковне свято:
2 серпня в церковному календарі – день перенесення мощей святого першомученика Стефана. Перенесення мощей святого первомученика і архідиякона Стефана відбулося близько 428 року. Після мученицької смерті святого Стефана, його тіло було залишене без поховання, але згодом його поховали в селі Кафаргамала. Пізніше мощі святого Стефана були перенесені до Єрусалиму, а потім до Константинополя.
Прикмети:
- Домашня худоба спить вдень — піде дощ.
- Жаби замовчали — чекайте на вранішні заморозки.
- Павук плете маленьку павутину — до вітру.
- День сонячний видався – вересень буде теплим.
Традиції:
- Святого Стефана вважали покровителем тварин, особливо коней, тому цього дня наші предки обов’язково мили їх, добре годували і вплітали квіти у гриву.
- За народним звичаєм цього дня потрібно збирати лікарські трави – м’яту, ромашку, пижмо, конюшину, божі сльози. З них потім плетуть так званий “Степанів вінок”, який потрібно зберігати в домі протягом року. На травах із цього вінка готують цілющий чай – вважається, що він допомагає одужати тому, хто захворіє.
Іменини сьогодні святкують:
Василь, Іван, Кирило, Платон, Роман, Степан, Тарас, Федір.
- За даними синоптиків у п’ятницю, 2 серпня, майже у всіх областях мінлива хмарність, без опадів.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 1 серпня.
За даними синоптиків, у неділю, 15 грудня, в низці областей України очікуються опади у вигляді мокрого снігу, подекуди – пориви вітру до 20 м/с.
Обраний президент США Дональд Трамп у п’ятницю заявив, що планує покласти край “незручній” практиці переведення годинників на літній час, яка, на його думку, створює зайве фінансове навантаження на країну.
NASA оголосило про чергову затримку в реалізації місії з повернення астронавтів на Місяць — вперше за понад 50 років після завершення програми “Аполлон”.
Росія і далі завдаватиме ударів по Україні крилатими й балістичними ракетами, а також безпілотниками. Про це повідомив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Черняк в ефірі національного телемарафону, трансляцію якого здійснював телеканал “Рада”.
Дослідники Інституту еволюційної антропології Макса Планка в Німеччині встановили, що перший обмін генетичним матеріалом між предками сучасних європейців і неандертальцями стався близько 47 тисяч років тому.