1 серпня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
1 серпня відзначають День всесвітнього павутиння, Міжнародний день клоуна, Всесвітній день боротьби з раком легенів, Міжнародний день “чайлдфрі” та Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування.
День всесвітнього павутиння: відзначається щороку 1 серпня. Його присвячене но Інтернету та перегляду вебсторінок.
Міжнародний день клоуна: започаткований для вшанування першої визнаної групи організованих клоунів. Клоуни — це артисти, які використовують різні комедійні прийоми, щоб розважати публіку.
Всесвітній день боротьби з раком легенів: основна мета цього дня — привернути увагу до проблеми раку легенів, сприяти ранній діагностиці та підтримувати дослідження, спрямовані на пошук ефективних методів лікування. Рак легенів часто виявляється на пізніх стадіях, коли лікування є менш ефективним, тому важливо підвищувати обізнаність про симптоми та необхідність регулярних медичних обстежень.
Міжнародний день “чайлдфрі”: започатковано 1973 року в США Національним альянсом за необов’язкове батьківство (National Alliance for Optional Parenthood), який тоді називався Національною організацією небатьків (National Organization for Non-Parents). День присвячено людям, які свідомо вирішили не мати дітей, і сприяння прийняттю вибору чайлдфрі. Він також є днем святкування для тих пар, які зіткнулися з критикою та насмішками через своє рішення бути бездітними за власним вибором.
Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування: започаткований 1990 року на честь Декларації “Інноченті”, яку підписали представники урядів багатьох країн, Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), ЮНІСЕФ та деяких громадських організацій.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Швейцарія – День Заснування Конфедерації
- Бенін – День Незалежності
- КНР – день заснування народно-визвольної армії (НВАК)
- Польща – Національний день пам’яті Варшавського повстання
Цього дня у світі:
- 30 до н. е. — флот римського полководця Октавіана (майбутній перший римський імператор Октавіан Август) увійшов до Александрії та узяв Єгипет під контроль Римської республіки.
- 30 до н. е. — покінчив життя самогубством римський державний діяч Марк Антоній
- 23 — римський воєначальник Юлій Цезар Друз, син імператора Тіберія, отруєний дружиною Лівіллою.
- 69 — повстання батавів: у римській провінції Нижня Германія германське плем’я батавів розпочало повстання проти римського правління під проводом Юлія Клавдія Цивіліса.
- 527 — Юстиніан I став одноосібним правителем Візантійської імперії.
- 607 — Оно но Імоко прибув до китайської держави Суї як посол від японської держави.
- 902 — фортеця Таорміна, останній оплот Візантійської імперії на острові Сицилія, захоплений армією арабських завойовників Аглабідів.
- 1192 — армія Річарда Левове Серце висадилася в районі Яффи та завдала поразки військам Саладина.
- 1291 — три кантони Швіц, Урі і Унтервальден підписали на галявині Рютлі союзний договір “на вічні часи”, щоб разом боротися із ворогами — нове державне об’єднання стало прообразам Швейцарської конфедерації.
- 1492 — перша письмова згадка про Запорозьких козаків.
- 1498 — мандрівник Христофор Колумб вперше ступив на землю континентальної Америки в районі півострова Парія (сучасна Венесуела). Вважаючи, що це острів, Колумб назвав його Isla Santa (Святий Острів) і проголосив власністю Іспанії.
- 1578 — розпочалася одна з найбільших арктичних експедицій: англійський мореплавець Мартін Фробішер на 15 кораблях вирушив на вивчення арктичної Канади.
- 1589 — король Франції Генріх III був смертельно поранений монахом Жаком Клеманом. Наступного дня бездітний Генріх III назвав своїм спадкоємцем на французькому престолі короля Наварри (Генріха IV).
- 1774 — британський вчений Джозеф Прістлі вперше отримав чистий кисень.
- 1780 — Швеція оголосила про свій постійний нейтралітет.
- 1793 — у Французькій республіці введено метричну систему мір і ваг, котра згодом стала основою міжнародної єдиної системи вимірів.
- 1798 — розпочалася Абукірська битва: британський флот адмірала Гораціо Нельсона здобув перемогу над французьким флотом (віцеадмірала Франсуа Брюеса).
- 1806 — німецькі держави Баварія, Вюртемберг, Баден, Гессен-Дармштадт, Нассау (обидві лінії), Берг, ерцканцлер Дальберг і вісім інших німецьких князівств оголосили про свій вихід із складу Священної Римської імперії.
- 1822 — російський імператор Олександр I підписав рескрипт “Про заборону таємних товариств і масонських лож”.
- 1838 — рабство заборонене у переважній більшості колоній Британської імперії.
- 1876 — Колорадо стає 38-м штатом Сполучених Штатів Америки.
- 1914 — через чотири дні після оголошення Австро-Угорською імперією війни Королівству Сербія, Німецька імперія і Російська імперія оголосили війну одна одній, у Французькій республіці проведено загальну мобілізацію, а перші німецькі загони увійшли до Люксембургу, щоб почати наступ на Французьку республіку. Протягом наступних трьох днів Російська імперія, Французька республіка, Бельгія і Велика Британія утворили коаліцію у війні проти Австро-Угорської імперії та Німецької імперії. Почалась Перша світова війна, котра забрала життя 20 мільйонів людей.
- 1919 — в Угорщині повалена проголошена в березні радянська республіка.
- 1920 — у Відні сформовано закордонний (екзильний) уряд Диктатора ЗУНР, головна мета якого — домагатися відновлення незалежності ЗУНР дипломатичними засобами.
- 1923 — Раднарком УРСР ухвалив рішення про початок українізації.
- 1924 — у Буенос-Айресі (Аргентина) засновано українське товариство “Просвіта”.
- 1925 — ліквідовано Катеринославську губернію відповідно до постанови ВУЦВК “Про ліквідацію губерень й про перехід на трьохступневу систему управління”.
- 1936 — чергові Олімпійські ігри відкрив у Берліні Адольф Гітлер.
- 1941 — на зайнятій німцями території Західної України створено дистрикт “Галичина” з центром у Львові.
- 1943 — під Делятином нацисти розгромили загін Сидора Ковпака.
- 1944 — о 17:00 за Варшавським часом почалося повстання у Варшаві (Варшавське повстання 1944 року).
- 1953 — швейцарський вчений Огюст Пікар разом із сином Жаком закінчив будівництво батискафа “Трієст”, на якому в 1960 році Жак спуститься на дно Маріанської западини на глибину 10 916 м.
- 1960 — проголошена незалежна Республіка Дагомея (в 1975—1990 — Народна Республіка Бенін), сучасна Республіка Бенін.
- 1975 — у Гельсінкі керівниками 35 держав підписаний Заключний акт Наради з безпеки і співпраці в Європі, що підтвердив непорушність кордонів у Європі, що містив цілий звід принципів міждержавних відносин в умовах мирного співіснування, включаючи так званий “гуманітарний кошик”.
- 1977 — у Києві відкрито Центральний будинок художника.
- 1990 — 500-ліття Запорозького козацтва.
- 1991 — Президент США Джордж Герберт Вокер Буш у Києві виголосив промову, в якій однозначно висловлювався за збереження СРСР і підтримку М. Горбачова.
- 1997 — у Військово-Морських Силах Збройних Сил України на підводному човні, який отримав назву “Запоріжжя”, піднятий Військово-морський прапор України.
- 2000 — Моше Кацав став президентом Ізраїлю
- 2001 — у Німеччині набрав чинності закон про реєстрацію громадянських партнерств
- 2001 — Болгарія, Кіпр, Латвія, Словенія і Словаччина приєднались до Європейської агенції з охорони навколишнього середовища
- 2002 — високошвидкісна залізниця Cologne-Rhine/Main перейшла до регулярних пасажирських перевезень. У ФРН вперше почали курсувати пасажирські електропоїзди зі швидкістю 300 км/год
- 2003 — терорист-самогубець підірвав себе у лікарні Моздока (Північна Осетія, Росія). 50 осіб загинули, понад 75 дістали поранення.
- 2003 – розпочалися XIV Панамериканські ігри в Санто-Домінго (Домініканська Республіка).
- 2005 — Абдалах ібн аль-Азіз аль Сууд коронувався на монарха Саудівської Аравії
- 2006 — московський арбітражний суд оголосив банкрутство Юкосу
- 2007 — вступила в дію реформа правопису німецької мови
- 2007 — обвал мосту I-35W через річку Міссісіпі у Міннеаполісі (США). 13 осіб загинули і більше сотні отримали тілесні ушкодження.
- 2007 — як мінімум 50 осіб загинуло і 60 було поранено у результаті теракту фанатика-самогубці в Багдаді
- 2007 — залізнична аварія біля Беналек (Конго). Загинуло близько 100 осіб, 128 поранені.
- 2008 — повне сонячне затемнення, яке можна було спостерігати переважно у північній та центральній частині Азії, а часткові фази – майже по всій Євразії.
- 2009 — експрем’єр Данії Андерс Фог Расмуссен став генсеком НАТО
- 2010 — набрала чинності Конвенція про касетні боєприпаси.
- 2010 — вченими з Лідського університету відкрито “підводну річку” в Чорному морі
- 2010 — розпочався вивід військовослужбовців Нідерландів з Афганістану
- 2014 — внаслідок зіткнення пасажирського і вантажного потягів поблизу вокзалу в місті Мангейм (ФРН). Четверо осіб тяжко поранених і вісімнадцятеро — шпиталізовано з травмами
- 2016 — На базі частини ремонтних цехів ПАТ “Запоріжсталь” утворився Запорізький ливарно-механічний завод (Запоріжжя)
Яке сьогодні церковне свято:
1 серпня за церковним календарем православні віряни відзначають велике свято – винесення чесних древ Животворящого Хреста Господнього, яке ще називають Медовий Спас, і вшановують сімох мучеників Маккавеїв, матір їхню Соломонію та вчителя Єлеазара. Сьогодні ж за новим стилем починається Успенський піст.
Прикмети:
- Сильний вітер — до сніжної і холодної зими
- Олені зайшли у водойму — в річках вже не можна купатися
- Яка погода цього дня, така й буде на 15 серпня
- Відцвіли троянди — скоро прийдуть холоди
- Все ще квітнуть кульбаби — до теплої осені
Традиції:
- Головна заборона дня – не можна шуміти і веселитися. У народі вважають, що якщо порушити заборону, то хвороби та проблеми переслідуватимуть до наступного Спаса.
- У свято добре піти до храму, щоб помолитися, освятити мед, мак, воду та овочі з нового врожаю.
Іменини сьогодні святкують:
Олександр, Дмитро, Леонтій, Софія, Тимофій, Федір.
- За даними синоптиків у четвер, 1 серпня, в Україні очікується сонячна погода.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 31 липня.
Уночі 11 грудня по російському Таганрогу було завдано ракетних ударів. За даними ЗМІ, унаслідок атаки є жертва та поранені серед російських військових.
Новообраний президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп запросив президента Китаю Сі Цзіньпіна на свою інавгурацію, що пройде 20 січня 2025 року.
Укрпошта презентувала нову мару – передостанню офіційну у 2024 році – з зображенням українського боксера Олександра Усика.
Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс заявив, що більша частина Європи далі не вірить у те, що Росія є загрозою для всіх, і наївно сподіваЄться, що ситуація “якимось чином сама владнається”.
Конгрес США закликає американських розвідників оцінити ризики, якщо Штати припинять надавати допомогу Україні, а Росія виграє війну.