2023 рік може стати найспекотнішим за всю історію спостережень

Джерело: The Guardian

2023 рік буде найспекотнішим за будь-який інший рік за всю історію спостережень, повідомили вчені перед кліматичним самітом цього місяця.

“Ми можемо майже з упевненістю сказати, що 2023 рік буде найтеплішим роком за всю історію спостережень і на цей час на 1,43°C вище середнього показника доіндустріального періоду. Почуття терміновості амбітних кліматичних дій, що входять до Cop28, ще ніколи не було таким високим”, — сказала Саманта Берджесс, заступниця директора Служби зміни клімату Copernicus.

Вчені Copernicus виявили, що минулий місяць був найспекотнішим жовтнем за всю історію спостережень у світі, з температурою на 1,7C вищою, ніж вважалося протягом середнього жовтня наприкінці 1800-х років.

Спалюючи викопне паливо та знищуючи природу, люди викачали в атмосферу гази, що вловлюють тепло, що підвищило температуру планети на 1,2C з часів промислової революції. Глобальна температурна аномалія за жовтень 2023 року була другою за всіма місяцями в наборі даних, поступившись лише вересню.

“Той факт, що ми бачимо цей рекордно спекотний рік, означає рекордні людські страждання. Протягом цього року хвилі екстремальної спеки та посухи, що значно посилилися цими екстремальними температурами, спричинили тисячі смертей, люди втратили засоби до існування, були переселені тощо. Це рекорди, які мають значення. Саме тому Паризька угода є договором про права людини, і недотримання цілей у ньому є порушенням прав людини у величезних масштабах”, — сказала Фрідеріке Отто, кліматологиня з Імперського коледжу Лондона.

На саміті у Парижі вісім років тому світові лідери пообіцяли спробувати зупинити нагрівання планети на 1,5C до кінця століття. Але поточна політика передбачає нагрівання приблизно на 2,4C.

Акшай Деорас, вчений-метеоролог з Університету Редінга, сказав, що спекотний жовтень 2023 року є ще одним сумним прикладом, який показує, як температурні рекорди руйнуються з величезним відривом. Глобальне потепління через збільшення викидів парникових газів і Ель-Ніньо в тропічній частині Тихого океану дуже сильно б’ють по планеті.

Рекордна спека жовтня приголомшила вчених. Вони очікують, що екстремальні температури були спричинені потужною сумішшю забруднення парниковими газами, поверненням природної погоди Ель-Ніньо та кількома іншими факторами, включаючи зниження забруднення сіркою та виверження вулкана в Тонга.

“Страшно бачити, що глобальна температура з червня 2023 року набагато тепліша, ніж у другій половині 2015 року, коли Ель-Ніньо був набагато сильнішим. Наша планета продовжує проходити через сумні віхи у своїй метеорологічній історії, і не буде дивним побачити нові рекорди в наступні місяці”, — сказав Деорас.

Середня глобальна середня температура з січня по жовтень 2023 року була найвищою за всю історію спостережень. Він перевищив середній показник за 10 місяців для 2016 року – поточного рекордсмена найспекотнішого року – на 0,1C.

Річард Аллан, кліматолог з Університету Редінга, наголосив, що тільки завдяки швидкому та значному скороченню викидів парникових газів у всіх секторах ми можемо уникнути цих повторюваних заголовків про рекордне тепло і, що більш важливо, обмежити зростаючу серйозність вологих, жарких і сухих екстремальних умов, які супроводжують швидке потепління світу.

Медіарух, медійні та громадські організації у спільній заяві закликали президента України Володимира Зеленського винести на розгляд РНБО пропозиції стосовно запровадження санкцій проти ексзаступника голови адміністрації Віктора Януковича Андрія Портнова.

Ввечері 26 грудня російські війська завдали ракетного удару по Запоріжжю, поціливши по промисловій інфраструктурі міста, повідомив голова ОВА Івн Федоров.

Малиновський районний суд Одеси прийняв рішення, що покаранням для обвинуваченого у шахрайстві стане не лише рік пробаційного нагляду, а й обов’язкове читання художньої літератури. 

27 грудня у роботі чат-боту ChatGPT стався глобальний збій по усьому світу. В OpenAI підтвердили, що ChatGPT та сервіс для ШІ-генерації відео Sora працюють “з великою кількістю помилок”.

Видобуток російського “Газпрому” у 2024 році збільшиться на 61 мільярд кубометрів, до близько 416 мільярдів кубометрів газу, заявив глава компанії РФ Олексій Міллер.