24 жовтня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
24 жовтня відзначають Міжнародний день ООН, Всесвітній день інформації про розвиток, Всесвітній день боротьби з поліомієлітом та Всесвітній тиждень медійної та інформаційної грамотності. Церква згадує мученика Аретти і тих, хто з ним.
Міжнародний день ООН: 24 жовтня 1945 року, після того, як більшість держав-засновників ратифікували договір про створення всесвітнього органа, була офіційно створена Організація Об’єднаних Націй. У 1971 році Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй прийняла резолюцію, в якій вона рекомендувала державам-членам відзначати цей день як державне свято.
Всесвітній день інформації про розвиток: у 1972 році Генеральна Асамблея заснувала Всесвітній день інформації про розвиток, мета якого полягала в залученні уваги світової громадської думки до проблем розвитку та до необхідності зміцнення міжнародного співробітництва для їх розв’язання.
Всесвітній день боротьби з поліомієлітом: відзначається щорічно 24 жовтня з метою підвищення обізнаності щодо вакцинації проти поліомієліту та ліквідації поліомієліту. Всесвітній день боротьби з поліомієлітом започатковано Ротарі Інтернешнл понад десять років тому в ознаменування дня народження Джонаса Солка, який очолив першу команду, що розробила вакцину проти поліомієліту.
Всесвітній тиждень медійної та інформаційної грамотності: відзначається щорічно, є важливим приводом для зацікавлених сторін проаналізувати і відзначити прогрес, досягнутий на шляху до медійної та інформаційної грамотності для всіх. Глобальний тиждень медіа- та інформаційної грамотності має об’єднати активістів із різних країн, які вважають медіа- та інформаційну грамотність ефективним способом зміцнення міжкультурного діалогу.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Замбія – День Незалежності
- Киргизстан – День працівників стандартизації та метрології
- Єгипет – День суецької перемоги
- США – Свято добра і достатку
- Аргентина – День астрономії
- Іспанія – День бібліотек
Цього дня у світі:
- 1648 — Вестфальський мир, закінчилася Тридцятирічна війна (1618–1648) в Європі.
- 1857 — у Шеффілді (Велика Британія) заснований перший у світі футбольний клуб.
- 1861 — президент США Авраам Лінкольн одержав телеграфне повідомлення з Каліфорнії — це було перше трансконтинентальне телеграфне повідомлення в історії.
- 1874 — у Львові засновано Крайову школу лісового господарства.
- 1901 — 43-літня вдова Анна Тейлор стала першою людиною, яка успішно спустилася вниз по Ніагарському водоспаду в бочці.
- 1929 — Чорний четвер і початок Великої депресії.
- 1939 — вперше в продаж надійшли нейлонові панчохи — у Вілмінгтоні, штат Делавер.
- 1941 — німецька армія увійшла до Харкова.
- 1945 — урочисто відкрито Організацію Об’єднаних Націй.
- 1949 — перверзійне вбивство письменника Ярослава Галана.
- 1952 — Дуайт Ейзенхауер оголосив війну в Кореї “хрестовим походом проти комунізму”
- 1956 — в Угорщину для придушення революції введено радянські війська
- 1960 — на стартовому майданчику космодрому Байконур за півгодини до першого пуску вибухнула ракета Р-16 конструктора Михайла Янгеля. За різними даними, внаслідок аварії загинули від 74 до 126 осіб, це найбільша катастрофа в історії ракетної техніки.
- 1963 — на космодромі Байконур вибухнула ракета МБР Р-9А конструктора Корольова. Загинуло 8 осіб. Вибух ракети в цей день став другим за три роки, після чого 24 жовтня вважають чорним днем космонавтики.
- 1964 — на території колишньої Північної Родезії проголошена незалежність Замбії.
- 1969 — американський актор Ричард Бартон подарував своїй дружині Елізабет Тейлор діамант вагою майже 69,5 карата й вартістю понад 1 мільйон доларів.
- 1975 — у Великій Британії та США вийшла платівка Джона Леннона “Shaved Fish”.
- 1986 — у Лондоні відкритий найбільший у світі магазин грамплатівок.
- 1990 — законом УРСР “Про зміни і доповнення до Конституції (Основного Закону)” скасована ст. 6 про керівну роль Комуністичної партії.
- 1991 — Верховна Рада проголосила без’ядерний статус України.
- 1993 — у соборі Святої Софії в Києві здійснено інтронізацію Володимира Романюка, обраного Патріархом Київським і всієї Руси-України.
- 1999 — у Рогатині відкрито пам’ятник землячці Роксолані, коханій дружині османського султана Сулеймана I Пишного.
- 2005 — у Києві Фонд держмайна провів повторний аукціон з продажу “Криворіжсталі”: новим власником заводу стала компанія “Міттал Стіл”.
Яке сьогодні церковне свято:
24 жовтня в церковному календарі – день пам’яті святого мученика Аретти і тих, хто з ним. Також відомий як Аретас. Він був християнським святим, який жив у III столітті. Він був римським військовим трибуном і служив у армії римського імператора Діоклетіана. Аретас був відомий своєю вірністю до Христа і відмовою поклонятися язичництву. Його мучеництво сталося після того, як він відмовився виконати наказ імператора про поклоніння ідолам. За це його було замучено і вбито. Його мучеництво стало символом віри і відданості Христу.
Прикмети:
- На деревах сидить багато воронів — буде негода.
- Вже випав перший сніг — до сніжної зими.
- Густий туман на світанку — день буде ясним і теплим.
- Все ще є жовте листя на деревах — зима буде морозною.
Традиції:
- Існувало повір’я, якщо цього дня неочікувано зустріти білого собаку, то потрібно піти за ним слідом — він приведе до щасливого і багатого життя. Обов’язково нагодуйте собаку, добро до вас повернеться.
- Не радять приймати подарунки від незнайомих людей – це може бути небезпечним.
Іменини сьогодні святкують:
Олексій, Опанас, Іван, Микола, Петро.
- За даними синоптиків у четвер, 24 жовтня, в Україні зберігатиметься суха і тепла погода.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 23 жовтня.
Соціальна мережа TikTok поінформувала, що припинить свою діяльність у США 19 січня 2025 року, якщо Верховний суд не заблокує або не відкладе виконання закону, який зобов’язує її материнську компанію ByteDance продати платформу.
Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп на кілька місяців відтермінував виконання своєї передвиборчої обіцянки завершити війну РФ проти України за “24 години”. Цю зміну європейські партнери розцінили як сигнал про те, що його адміністрація не планує негайно припиняти підтримку Києва.
9 січня Вищий антикорупційний суд оголосив вироки ексголові правління ПрАТ “ХК “Енергомережа” Дмитру Крючкову та колишній виконувачці обов’язків голови правління ПАТ “Черкасиобленерго” Світлані Кузьмінській.
Росія не змогла зупинити повстанські групи в Сирії, коли ті почали захоплювати міста, підконтрольні силам Башара Асада. Російські військові та глава РФ Володимир Путін зрадили і Тегеран, і Асада, заявили високопоставлений іранський генерал і колишній радник сирійського диктатора.
У 2025 році Норвегія спрямує найбільшу військову допомогу у своїй історії — понад 2 мільярди євро — саме для України. Ці домовленості, зауважив глава Міноборони України, виведуть співпрацю на новий рівень.