25 листопада: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети

Джерело: Букви

25 листопада відзначають Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок. За церковним календарем сьогодні згадують папу Римського Климента I.

Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок: встановлений 17 грудня 1999 року. Його мета – підвищення обізнаності широкої громадськості про системне насильство проти жінок всього світу: згвалтування, домашнє насильство, вбивства, калічення та аб’юз; його окремою ціллю є підкреслення факту, що розмах та істинна природа проблеми часто є прихованими, замовчуваними, табуйованими. День присвячений сестрам Мірабаль, жорстоко вбитим під час диктатури Трухільйо у Домініканській Республіці у 1960 році.

У різних країнах світу сьогодні відзначають:

 • Боснія і Герцеговина – Національний день
 • Суринам – День проголошення Незалежності
 • Індонезія – День працівників освіти

Цього дня у світі:

 • 1795 — Станіслав II зрікся престолу. Юридична Ліквідація Речі Посполитої.
 • 1905 — у Лубнах вийшло друком перше число газети “Хлібороб”, першої легальної україномовної газети в підросійській Україні
 • 1981 — Генеральна Асамблея ООН оголосила цей день Міжнародним днем боротьби за ліквідацію насильства над жінками.
 • 1992 — Кабінет Міністрів України видав постанову “Про випуск в обіг приватизаційних майнових сертифікатів”
 • 2003 — Рада на пропозицію уряду Януковича ухвалила Закон про зменшення рівня мінімальної заробітної плати з 237 ₴ до 205 ₴.
 • 2004 — На засіданні Вченої ради Національного університету “Києво-Могилянська академія” з формулюванням “дискредитація іміджу академії” було ухвалено позбавити Леоніда Кравчука звання почесного доктора.
 • 2018 — Інцидент у Керченській протоці: перший випадок військової агресії Росії проти України, який вона скоїла відкрито, під своїм державним прапором, від початку війни у 2014 році.

Яке сьогодні церковне свято:

25 листопада – день пам’яті Климента I, папи Римського і одного з апостолів від сімдесяти. Папа Римський Климент I – один із перших християнських проповідників. Коли йому було 24, він почув про Ісуса Христа і вирішив більше дізнатися про нього – юнак вирушив на схід, де слухав проповіді апостолів Варнави і Петра. Так, Климент прийняв хрещення і став учнем Петра. Пізніше Климента обрали в число сімдесяти апостолів. Апостол Петро посприяв, щоб Климент став єпископом, а пізніше – папою римської церкви з 92 по 101 рік.

Прикмети:

 • Який день – такий і грудень буде
 • Сніг вкрив землю – весна буде пізньою
 • Дощ цього дня – протягом тижня буде потепління і буде сиро до лютого

Традиції:

 • Цього дня не варто давати гроші в борг і поспішати – у людей, які будуть квапитися, справи підуть погано.
 • У це свято моляться святому апостолу Клименту I – просять захистити від хвороб і сильних холодів.

Іменини сьогодні святкують:

Петро, Іларіон, Іван, Віктор, Микола, Григорій, Климент, Павло, Олександр, Кузьма.

Польсько-американська літературознавиця, славістка, професорка Університету Райса в Г’юстоні, редакторка журналу Sarmatian Review Ева Томпсон пояснила, чи може мистецтво бути за щось винним, чи змінилося сприйняття російської культури за минулі 24 роки  і чому необхідно поширювати правдиву історію.

Внаслідок російської атаки по Куп’янському районі (Харківська область) поранено волонтера. Крім того, ЗС РФ атакували селище Чорне вчора, 24 лютого, близько 23:00.

25 лютого президент Володимир Зеленський повідомив, що втрати української армії з початку повномасштабної війни становлять 31 військовослужбовців.

Все більше німців вважають, що європейські країни мають постачити Україні більше озброєння та боєприпасів, свідчать результати опитування ZDF Politbarometer.

У Польщі вже вчетверте протягом місяця висипали зерно, яке транзитом перевозилося залізницею. Цього разу знищено понад 150 тонн агропродукції.