29 липня – День Сил спеціальних операцій ЗСУ

Джерело: Букви

Сьогодні, 29 липня, своє професійне свято відзначають бійці Сил спеціальних операцій Збройних сил України.

ССО ЗСУ – окремий рід сил Збройних сил України, до складу якого входять частини спеціального призначення і підрозділи інформаційно-психологічних спеціальних операцій, що формуються з фахівців, котрі мають спеціальні можливості у сферах розвідки, прямих акцій та військової підтримки.

У 2007 році у ролі структурного підрозділу при Генштабі Міноборони України було створено Управління Сил спеціальних операцій, яке проіснувало до 2012 року.

Розмови про необхідність створення бойового підрозділу, який буде виконувати спеціальні та надскладні завдання, знову з’явилися після того як Росія анексувала Крим та почала війну на Сході України.

14 травня 2016 року відбувся перший випуск 29 інструкторів навчально-тренувального центру Сил спеціальних операцій кваліфікаційного курсу в межах програми Об’єднаної багатонаціональної групи (США, Литва, Латвія, Естонія).

Вже через місяць Верховна Рада підтримала законопроєкт про створення ССО ЗСУ.

У 2019 році вперше в історії підрозділ з країни, яка не є членом НАТО, пройшов сертифікацію як підрозділ ССО (SOF) і має право залучатися в Сили швидкого реагування НАТО. Ним став 140-й центр Сил спеціальних операцій ЗС України.

З 2020 року загін українських Сил спеціальних операцій заступив на бойове чергування у складі підрозділів NATO Response Force.

Основними завданнями Сил спеціальних операцій є рейди та сучасні бойові дії, психологічні операції, добуття розвідувальної інформації за лінією фронту, ліквідація осіб, які становлять загрозу Україні тощо.

Безпосередньо бойову основу Сил спеціальних операцій ЗСУ становлять чотири частини спеціального призначення, чотири підрозділи інформаційно-психологічних спеціальних операцій, змішана авіаційна ескадрилья.

На початку повномасштабного вторгнення РФ Силами спеціальних операцій командував генерал-майор Григорій Галаган. У липні 2022 року президент Володимир Зеленський здійснив кадрові перестановки, перевівши Галагана до СБУ.

Новим командувачем ССО став генерал-майор Віктор Хоренко.

У листопаді минулого року Сили спецоперацій очолив полковник Сергій Лупанчук. А в травні 2024-го його замінив на цій посаді бригадний генерал, Герой України Олександр Трепак.

Через специфіку роботи ССО подробиці бойових операцій зазвичай не озвучуються. Прізвища та навіть позивні військових тримають у таємниці. Їхні обличчя на фото та відеозаписах закриті.

Відомо, що бійці Сил спеціальних операцій брали участь в обороні аеродрому в Гостомелі та аеропорту Миколаєва, звільняли остів Зміїний та населені пункти Харківської області тощо.

Зауважимо, 29 липня 2014 року в районі населеного пункту Латишеве на Донеччині під час бою з окупантами героїчно загинули десять спецпризначенців із Кропивницького. Воїни проводили операцію з пошуку та порятунку українських льотчиків-штурмовиків, збитих російськими засобами ППО, однак потрапили в засідку.

Розташування військових виказав ворогу місцевий мешканець-зрадник.

Енергетики відновили роботу високовольтної повітряної лінії живлення, що з’єднує тимчасово окуповану Запорізьку АЕС з енергосистемою України. Вона була пошкоджена через російські обстріли.

Британець зізнався, що здійснив підпал лондонського підприємства, пов’язаного з Україною, і що він отримав гроші від іноземної розвідки, ймовірно, російської.

Міністр закордонних справ Польщі, Радослав Сікорський, заявив, що застосування Росією нової балістичної ракети “Орєшнік” з одного боку — ескалація, а з іншого — вияв розпачу, бо Путін не може перемогти.

Росія найближчими днями може провести додаткові випробувальні запуски балістичних ракет “Орєшнік” або подібних до них, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

Уряд Швейцарії оголосив про заборону експортних поставок до польської компанії після того, як виявилося, що 645 000 малокаліберних набоїв швейцарського виробництва опинилися в Україні, що є порушенням швейцарського законодавства.