4 червня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
4 червня відзначають Міжнародний день дітей-жертв агресії та Міжнародний день боротьби з карієсом. Християни сьогодні вшановують святого Митрофана.
Міжнародний день дітей-жертв агресії: запроваджено Генеральною Асамблеєю ООН 19 серпня 1982 року на її надзвичайній спеціальній сесії. День відзначається у роковини першого нальоту ізраїльської авіації на Бейрут та низку інших населених пунктів Лівану, проведеного 4 червня 1982 року, під час якого загинула велика кількість мирних жителів, серед яких були й діти.
Міжнародний день боротьби з карієсом: уперше проведений 2013 року з ініціативи стоматологів і має на меті привернути увагу до проблеми карієсу, який є найпоширенішим захворюванням у світі. Карієс — це прогресивне захворювання зубів, яке виникає через демінералізацію кісткових тканин. Це бактеріальна інфекція порожнини рота, яка виникає внаслідок дії внутрішніх чи зовнішніх чинників.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Україна – День працівників водного господарства, День працівників місцевої промисловості та День вшанування пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України
- Тонга – День проголошення Незалежності
- Нідерланди – День бабусь і дідусів, прабабусь та прадідусів
- Молдова – День банківського працівника
- Казахстан – День державних символів
- Фінляндія – День пам’яті Карла Густава Еміля Маннергейма і День прапора фінських сил оборони
- Угорщина – День національної єдності
- Естонія – День національного прапора
- Гана – День пам’яті перевороту 1979 року
- Киргизстан – День поминання
Цього дня у світі:
- 907 — завершення періоду правління в Китаї династії Тан
- 1070 — перша письмова згадка про сир Рокфор
- 1286 — Королівство Єрусалимське було об’єднане під владою короля Кіпра Генріха II
- 1500 — Київ, згідно з Магдебурзьким правом, був звільнений від усіх торгових мит
- 1630 — Тарас Трясило під Переяславом розгромив поляків на чолі з Конецпольським
- 1664 — Новий Амстердам перейменували на Нью-Йорк
- 1665 — Іспанська королева Марія Анна Австрійська (Mariana de Austria) підписала указ про перейменування Розбійничих островів (так названих Фернаном Магелланом) на Маріанські
- 1771 — Дансько-норвезький мореплавець Вітус Йонас Беринг відкрив Аляску
- 1775 — 4-5 червня (за іншими даними 15-16 червня) за наказом Катерини II російські війська під командуванням генерала П.Текелі зруйнували Запорізьку Січ
- 1865 — в американському штаті Огайо скоєно перше в історії пограбування поїзда
- 1874 — відбулися перші загальні збори Товариства ім. Т. Г. Шевченка
- 1921 — у Франції вперше представлено парфуми “Шанель” (“Chanel № 5”)
- 1942 — почалась битва за атол Мідуей, одна з найвидатніших битв 2-ї Світової війни
- 1944 — частини 5-ї армії США війська вступили до Рима
- 1946 — Хуан Перон став президентом Аргентини
- 1954 — Прем’єр-міністри Франції та В’єтнаму Жозеф Ланьє і Буу Лок підписали у Парижі договір “про повну незалежність В’єтнаму”
- 1973 — новітній радянський надзвуковий пасажирський літак Ту-144 потерпів катастрофу під час демонстративного польоту на авіасалоні в Ле Бурже. Літак загорівся в повітрі, впав і вибухнув, весь екіпаж загинув.
- 1989 — акція протесту на майдані Тяньаньмень в столиці Китаю, Пекіні, була жорстоко придушена танками, загинуло сотні громадян.
- 1989 — залізнична катастрофа біля Уфи — найбільша в СРСР. Під час проходження двох пасажирських потягів відбувся вибух паливно-повітряної суміші, яка утворилася в результаті аварії на трубопроводі, що проходив за 900 метрів. Загинуло 575 осіб (за іншими даними — 645), поранено понад 600
- 1992 — Дата прийняття герба Казахстану
- 1996 — перший політ Ariane 5. Ракета-носій вибухнула через 37 секунд.
- 1998 — Террі Ніколс засуджений до довічного ув’язнення за участь у теракті в Оклахома-Ситі.
- 2014 — Офіційна дата заснування 25-го окремого мотопіхотного батальйону “Київська Русь”
Яке сьогодні церковне свято:
4 червня в церковному календарі – день пам’яті святого Митрофана. Святий Митрофан жив у часи імператора Костянтина Великого, який був першим імператором, вірним Богові. Митрофан народився у сім’ї царського року, його батько, римлянин Дометій, зрікся ідолопоклонництва та обрав шлях християнства. Під час переслідувань християн у Римі Дометій вирушив з синами до Візантії. Після смерті архієрея Прова Митрофан став його наступником. Коли імператор Костянтин прибув до Візантії і побачив Митрофана, то взяв його з собою до Рима. 325 року Митрофан помер, а його мощі виявилися нетлінними.
Прикмети:
- Рясна роса зранку – рік буде врожайним
- Заспівали солов’ї – погода найближчими днями буде сонячною
- Густий туман – урожай грибів виявиться багатим
Традиції:
- Цього дня молоді дівчата плели вінки та пускали їх по воді. Так намагалися ворожити на своє майбутнє. Якщо вінок попливе — буде дівчина щаслива, а якщо потоне — чекайте на нещастя.
- У святого Митрофана просять позбавити від диявольських спокус, моляться за добрий урожай, достаток і сімейне благополуччя.
Іменини сьогодні святкують:
Іван, Назар, Петро, Софія, Марія, Марфа.
- За даними синоптиків у вівторок, 4 червня, у більшості українських областей пройдуть дощі.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 3 червня.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц провів, за його словами, безрезультатну розмову з президентом Росії Володимиром Путіним. Однак Шольц заявив, що готовий до подальших переговорів з ним.
Естонія передала Україні один зі своїх енергоблоків з Ауверської електростанції. За даними Міністерства енергетики України, енергоблок здатен забезпечити електроенергією близько 150 тисяч осіб.
Уночі 11 грудня по російському Таганрогу було завдано ракетних ударів. За даними ЗМІ, унаслідок атаки є жертва та поранені серед російських військових.
Новообраний президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп запросив президента Китаю Сі Цзіньпіна на свою інавгурацію, що пройде 20 січня 2025 року.
Укрпошта презентувала нову мару – передостанню офіційну у 2024 році – з зображенням українського боксера Олександра Усика.