90% військовополонених страждають від різного роду катувань та насильства, – генпрокурор
Джерело: “Інтерфакс-Україна”
Генеральний прокурор Андрій Костін заявив, що неофіційні розмови з військовими, які повернулись з російського полону, свідчать про те, що до 90% військовополонених піддаються катуванню і фізичному та моральному насиллю.
“Перший так званий скринінг – неофіційна розмова з військовополоненими, які зараз повертаються, – свідчить, що до 90% наших людей страждають від різного роду катувань, нелюдського ставлення, фізичного, зокрема сексуального, і ментального насильства”, – сказав Костін.
Він додав, що ворог створив систему “катувань і нелюдського поводження стосовно тих, хто опиняється в їхніх руках”, зокрема в полоні, на тимчасово окупованих територіях або на території РФ.
Керівниця команди Міжнародного кримінального суду (МКС) в Україні Бренда Голліс зауважила:
“Справа не стільки в кількості, ми… говоримо про тенденції, що певна категорія зазнає катувань, що є певні види катувань. Це все нам необхідно знати, щоб отримати необхідні докази, свідчення”.
Вона додала, що команда МКС розглядає не індивідуальні випадки, а “широку картину, яка представляє злочини”, а також вивчає дії виконавців цих злочинів середнього і вищого рівня, “які підпорядковані конкретним злочинцям”.
Зауважимо, що раніше представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Юрій Таранюк повідомив, що в російському полоні перебувають понад 8000 українців.
- 26 березня Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) оприлюднила нові дані про тортури росіянами українських військовополонених та різке зростання кількості достовірних звинувачень у стратах полонених.
- Глава ГУР МОУ Кирило Буданов прокоментував обмін військовополоненими та пояснив, чому Росія не хоче повертати бійців “Азова”.
- На сайті Кабінету Міністрів України розмістили петицію з закликом позбавити російських військовополонених права на телефонний зв’язок.
Служба зовнішньої розвідки України фіксує перехід у гостру фазу ворожої інформаційної операції, яку веде РФ проти України. Зауважується, що мета – ліквідувати українську державність не на полі бою, а “у головах людей”: через делегітимізацію української влади, знецінення демократичних інституцій та нав’язування зовнішнього політичного сценарію з ознаками контрольованої капітуляції.
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив, що у межах Bring Kids Back UA вдалося повернути ще одинадцятьох дітей з тимчасово окупованих територій та території РФ.
Нова зустріч Контактної групи з питань оборони України у “форматі Рамштайн” відбудеться 11 квітня у Брюсселі під головуванням Великої Британії та Німеччини.
Україна у березні експортувала товарів на понад $3,6 млрд — це на 4,5% більше, ніж у березні минулого року, та на 18% більше проти лютого 2025 року. Тоді як усього за перший квартал 2025 року експорт товарів сягнув майже $9,9 млрд.
2 квітня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що загальний дефіцит фінансування потреб на відбудову України у 2025 році становить майже $10 млрд.