З кожним днем російської окупації технічні проблеми на ЗАЕС поглиблюються – Галущенко

Зображення: Міненерго

Джерело: Міненерго

Міністр енергетики України Герман Галущенко провів зустріч з делегацією МАГАТЕ на чолі з Рафаелем Гроссі й заявив, що з кожним днем російської окупації технічні проблеми на Запорізькій АЕС поглиблюються.

Основна тема розмови – ризики усунення ліцензованого українського персоналу від виконання обов’язків на окупованій росіянами Запорізькій АЕС, а також завершення строків експлуатації ядерного палива в реакторах станції.

Герман Галущенко зауважив, що наразі від роботи на станції усунуто близько 400 висококваліфікованих ліцензованих працівників: “Це персонал, який має ліцензію на виконання відповідних функцій. Очевидно, що ті, ким їх будуть замінювати, не матимуть ліцензії. І це, безумовно, вплине на роботу станції, а значить – на ядерну та радіаційну безпеку і в цілому функціонування об’єкта”. 

“Порівняно з тою кількістю персоналу, що має бути на станції, – це понад 10 000 осіб, – зараз ми спостерігаємо суттєве скорочення, десь удвічі. Я буду порушувати ці питання під час наступного візиту на ЗАЕС і обговорювати з керівництвом станції, як вони планують замінити цей технічний персонал, який виконував важливі функції”, – зазначив Рафаель Гроссі.

Коментуючи наявність технічних проблем на станції, генеральний директор МАГАТЕ зазначив, що ситуація на об’єкті є свого роду унікальною.

“Ми ще не зустрічали ніде у світі такої ситуації, щоб атомні станції перебували у стані холодного зупину настільки довгий період часу. Тож з технічного погляду в нас є багато запитань”, – зазначив Рафаель Гроссі.

Своєю чергою, Герман Галущенко акцентував на проблемах із завершенням строків експлуатації ядерного палива, завантаженого в енергоблоки ЗАЕС.

“На жаль, скоро буде вже 2 роки окупації ЗАЕС. І кількість цих технічних питань зростає в геометричній прогресії. Зокрема, є питання щодо ядерного палива, яке експлуатується на станції. Термін його проєктної експлуатації – 6 років – уже збігає. І питання, що далі робити? Треба ухвалювати рішення, які суттєво впливають на ситуацію з ядерною і радіаційною ситуацією на об’єкті”, – пояснив міністр.

Рафаель Гроссі запевнив, що МАГАТЕ буде наполягати на проведенні максимально глибокої оцінки стану палива в енергоблоках експертами агентства.

Очільник Міненерго наголосив, що розв’язати відповідні проблеми може виконання резолюції Генеральної конференції МАГАТЕ, яка вимагає негайного звільнення росіянами окупованого об’єкта і передачі ЗАЕС під контроль легітимного українського оператора.

Начальник штабу збройних сил Польщі Веслав Кукула заявив, що Польщі знадобиться набагато більша армія, чого може бути важко досягти, враховуючи старіння населення країни, якщо вона хоче захистити себе від війни.

Протягом дня, 5 жовтня, російські загарбники здійснили 61 обстріл прикордонних територій і населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 108 вибухів. 

Станом на 22:00 суботи, кількість бойових зіткнень на фронті збільшилась до 147.

Україна представить свій “план перемоги” на черговій зустріч із лідерами країн Контактної групи з питань оборони України (Рамштайн) в Німеччині 12 жовтня, повідомив Президент України Володимир Зеленський.

В партії “Слуга народу” заявили, що керівниця Хмельницького обласного центру МСЕК Тетяна Крупа, яку викрили на незаконному збагаченні, була обрана депутатом, але не є членкинею партії.