Японія здійснила успішний запуск флагманської ракети H3
Джерело: Reuters
Після минулорічної невдачі Японія успішно запустила свою нову флагманську ракету H3, повернувши свою космічну програму на правильний шлях.
Запуск також знаменує собою другу перемогу поспіль для Японського агентства аерокосмічних досліджень (JAXA) після того, як його місячний посадковий апарат SLIM дістався місячної поверхні і зробив Японію п’ятою країною, яка відправила космічний корабель на Місяць.
Відносно невеликий гравець у космосі за кількістю запусків, Японія прагне відновити свою програму, оскільки вона співпрацює з США, щоб протистояти Китаю.
H3 піднявся о 9:22 ранку за місцевим часом, і після того, успішно випустивши невеликий супутник.
Ракета також випустила мікросупутник і макет супутника протягом майже двох годин польоту.
H3 має замінити двадцятирічний H-IIA, який виходить з експлуатації після ще двох запусків. Ще один невдалий політ призвів би до того, що Японія зіткнеться з перспективою втрати незалежного доступу до космосу.
Перший запуск у березні 2023 року закінчився тим, що наземний контроль знищив ракету через 14 хвилин після зльоту, коли двигун другого ступеня не запалився. JAXA перерахувала три можливі електричні несправності в огляді, опублікованому в жовтні, але не змогла визначити пряму причину.
П’ятьма місяцями раніше мала ракета JAXA Epsilon також не змогла запуститися.
63-метрова ракета H3 розроблена для перевезення корисного навантаження 6,5 метричних тонн, і в довгостроковій перспективі агентство хоче знизити вартість одного запуску до 5 мільярдів ієн (33 мільйони доларів США) – це половина вартості H3.
Уряд Японії планує до 2030 року запустити близько 20 супутників і зондів за допомогою ракет H3 для внутрішнього використання.
Планується, що H3 доставить дослідника Місяця для спільного японсько-індійського проєкту LUPEX у 2025 році, а також вантажний космічний корабель для очолюваної США програми дослідження Місяця Artemis у майбутньому.
- Японія стала п’ятою країною, яка відправила космічний корабель на Місяць, але через проблеми з його сонячною енергетичною системою місія може проіснувати лише кілька годин.
Дрони Служби безпеки України атакували російські склади боєприпасів поблизу тимчасово окупованого Харцизька на Донеччині.
У місті Хуарес, що на мексикансько-американському кордоні навпроти Ель-Пасо (штат Техас), виявлено близько 400 розкладених тіл, серед яких 383 повних людських тіла та 6 часткових.
Військова контррозвідка СБУ у взаємодії з Головнокомандувачем ЗСУ зірвала спробу РФ отримати дані про авіаційну інфраструктуру українських Повітряних Сил.
Американському реперу Каньє Весту заборонили в’їзд до Австралії через антисемітські тексти в його піснях, зокрема трек “Heil Hitler”, який він випустив на 80-ту річницю поразки Третього Рейху.
Хар’юський окружний суд Естонії засудив двох громадян Молдови за підпал українського ресторану “Slava Ukrainа” в Таллінні, який стався в січні 2025 року. За даними слідства, злочин було скоєно на замовлення осіб, пов’язаних з російською військовою розвідкою.