Єврокомісія пропонує продовжити «транспортний безвіз» з Україною з можливістю призупинення
Джерело: пресслужба ЄС
Єврокомісія пропонує продовжити угоду з Україною про автомобільні перевезення до кінця 2025 року з можливістю призупинення її дії за певних обставин. Так, у разі порушення ситуації в одній із держав-членів, дію нормативів у цій країні призупинять.
Пропозиції, надіслані до Ради, включають оновлення угоди з Україною для покращення її практичної реалізації та виконання, зберігаючи при цьому цілі та обсяг.
Початкові угоди підписали у червні 2022 року, а потім продовжені до кінця червня 2024 року.
Вони надають українським, молдовським і європейським перевізникам двосторонні права на перевезення територіями один одного. Оскільки традиційні транспортні шляхи в регіоні перервані або закриті через загарбницьку війну Росії проти України та недоступність Чорного моря як традиційного торгового маршруту, продовження принаймні до кінця 2025 року допоможе убезпечити ланцюжки постачань.
На основі обміну інформацією з державами-членами, Україною та зацікавленими сторонами Комісія врахувала уроки, отримані під час імплементації нинішньої транспортної угоди між ЄС та Україною. Хоча обсяг угоди залишиться незмінним, Комісія пропонує оновлення, щоб полегшити її імплементацію та виконання державами-членами.
Зокрема, пропозиція передбачає:
- зробити обов’язковим наявність документів, які підтверджують, що транспортний оператор належно уповноважений здійснювати міжнародні перевезення та що перевезення здійснюється відповідно до Договору;
- зробити обов’язковим наявність спеціальних документів, які підтверджують, що операція без вантажу безпосередньо пов’язана з транзитною або двосторонньою операцією, як це вимагається Угодою;
- посилити дотримання операторами автомобільних вантажних перевезень зобов’язань, пов’язаних з операціями, дозволеними відповідно до Угоди, боротьбою з шахрайством або підробкою документів водія та порушеннями безпеки дорожнього руху: такі порушення можуть призвести до вилучення ліцензії;
- додати нове запобіжне застереження: у випадку, якщо на національному ринку автомобільних перевезень у певній географічній зоні спостерігаються серйозні порушення, які можна віднести до Угоди, угода може бути призупинена в цій географічній зоні.
Наголошується, що ці заходи сприятимуть реалізації угоди без шкоди для взаємної вигоди. Угода була дуже позитивною як для ЄС, так і для України, дозволивши значно збільшити їхній експорт на ринки одна одної.
Також у повідомленні зауважили, що угода з Україною, як і з Молдовою, також мала важливе значення для підтримки “шляхів Солідарності”.
- В ЄС розробили альтернативні механізми, які захистять європейських фермерів від надлишку продукції з України, запевнив єврокомісар із торгівлі Валдіс Домбровскіс. Він закликав Польщу, Угорщину і Словаччину скасувати односторонні обмеження на імпорт зерна з України.
- Міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерський попросив вибачення за випадок із розсипаним зерном на кордоні з Україною. За його словами, це була “не зовсім адекватна форма протесту”, але зауважив, що до неї “часто вдаються фермери в різних країнах”.
- Окружна прокуратура Хелма порушила справу за фактом висипання зерна з українських вантажівок перед переїздом у Дорогуську.
- Так звану “акцію” організував Рафал Маклер – один із натхненників протестів, власник логістичної компанії та лідер люблінського осередку маргінальної партії “Конфедерація”, який виступає за покращення відносин з РФ, заявляв Центр протидії дезінформації.
Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.
Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.
10 липня українська військова розвідка зафіксувала ще один доказ воєнних злочинів, скоєних армією РФ. ГУР МО оприлюднило аудіоперехоплення наказу одного з командирів 155-ї окремої бригади морської піхоти тихоокеанського флоту РФ, у якому той закликає до звірств щодо українських військовополонених: “Голову отрезать, на пики посадить, выкинуть нах..й”.
Українські військові заявили, що помстилися російським операторам безпілотників, які вбили однорічну дитину на Херсонщині.
Внаслідок масованого російського обстрілу в Чернівцях 12 липня загинула завідувачка аптеки Діана Кравченко.