16 березня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
16 березня відзначають День “Все, що ви робите — це правильно”, День квілінгу та День губ. Християни сьогодні вшановують мученика Савина Єрмопольського.
День “Все, що ви робите — це правильно”: неофіційне свято. Високі очікування схиляють людей до того, щоб піднятися до них, тоді як низькі не мають такого ефекту. Ефект Пігмаліона пояснює, чому ви досягаєте кращих результатів, коли інші люди вірять, що ви досягнете успіху. І навпаки, вам складніше домогтися успіху, коли хтось очікує, що ви зазнаєте невдачі.
День квілінгу: квілінг – популярне ремесло і мистецтво – вишивка, аплікація, печворк, стьобані тканину – прошиті наскрізь два шматки тканини, між якими знаходиться шар ватину або іншого нетканого матеріалу.
День губ: губи є невіддільною частиною людського обличчя і відіграють важливу роль у виразі обличчя, фонації, відчуттях, жуванні, фізичному потязі та інтимному житті. Губи кожної людини настільки унікальні, що їх відбитки можна надійно використовувати для ідентифікації, як і відбитки пальців.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Словаччина – День інженера
- Литва – День книжкових контрабандистів
- Латвія – День пам’яті легіонерів
- Казахстан – День республіканської гвардії
- США – День страв з серцевини артишоку
Цього дня у світі:
- 587 до н. е. — Навуходоносор II захопив Єрусалим (дата за Хронікою Навуходоносора)
- 870 — заснування в Болгарії православної церкви.
- 1521 — під час першої навколосвітньої подорожі португальський мореплавець Фернан Магеллан досягнув берегів сучасних Філіппін; через півтора місяця він загинув у сутичці з місцевими жителями.
- 1669 — укладені Глухівські статті між гетьманом Лівобережної України Дем’яном Многогрішним і московським урядом.
- 1827 — почав виходити “Журнал свободи” — перша в Сполучених Штатах газета, заснована афроамериканцями.
- 1851 — Іспанія і Ватикан уклали конкордат, що за ним католицька церква визнавалась єдиною державною, а вся освіта відповідала католицькій доктрині.
- 1870 — у Москві відбулася прем’єра увертюри “Ромео і Джульєтта” Петра Чайковського.
- 1880 — за підозрою в революційній агітації заарештований український поет Іван Франко.
- 1900 — офіційна дата відкриття Мінойської цивілізації англійським археологом Артуром Евансом.
- 1917 — у Києві відбулася велика маніфестація — День свята революції. У ході мітингу кияни знищили міський пам’ятник Столипіну.
- 1917 — російський великий князь Михайло Александрович, брат Миколи II, зрікається престолу на користь Установчих зборів.
- 1919 — більшовицькі війська штурмом беруть в Петрограді будівлю Путіловського заводу, що страйкував, заарештовано до 900 робітників
- 1919 — у США вперше випробували бездротовий телефон для переговорів з літаком.
- 1921 — укладено Московський договір між РРФСР та урядом Ататюрка. Всупереч умовам Севрського договору, до Туреччини перейшли Карська область і Сурмалінський повіт колишньої Російської імперії, що їх вірмени вважають своїми етнічними землями. Вірменське населення згодом залишило ці території.
- 1923 — римська поліція заборонила свист та інші прояви невдоволення грою акторів у театрах.
- 1936 — з конвеєра Горьківського автомобільного заводу зійшов перший радянський автомобіль — лімузин марки “М-1”.
- 1960 — у Нью-Йорку представлений перший автомобіль на сонячних батареях.
- 1962 — СРСР запустив у космос супутник “Космос-1”.
- 1962 — Хрущов оголосив про те, що СРСР має міжконтинентальну ракету.
- 1978 — у Римі ліворадикали з “Червоних бригад” викрали впливового політика Альдо Моро і через 54 дні вбили його.
- 1988 — газова атака на курдське місто Халабджа іракською армією, внаслідок чого загинуло кілька тисяч його мешканців.
- 1990 — у Львові розпочала роботу перша сесія відродженого Наукового товариства імені Тараса Шевченка.
- 1994 — фігуристка Тоня Хардинг вигнана зі спорту за причетність до організації нападу на фігуристку Ненсі Керріган.
- 1998 — папа Римський Іван Павло II попросив вибачення за бездіяльність та мовчання багатьох католиків під час Голокосту.
- 2001 — чеченці захопили російський літак ТУ-154. Літак “Внуковських авіаліній” чартерного рейсу Москва-Стамбул-Москва був захоплений чеченцями невдовзі після вильоту зі Стамбула. Саудівська влада дозволила посадку літака в аеропорті міста Медина. При захопленні літака саудівський спецназ убив трьох — стюардесу, пасажира-турка і одного з терористів.
- 2006 — Генеральна асамблея ООН майже одностайно проголосувала за утворення Ради з прав людини.
- 2014 — відбувся незаконний референдум в Криму. Для остаточної реалізації плану окупації Росією Криму маріонетковою владою півострова було проведено імітацію референдуму щодо статусу автономії.
- 2022 — Авіаудар по Маріупольському театру.
Яке сьогодні церковне свято:
16 березня в церковному календарі – день пам’яті мученика Савина Єрмопольського. Він жив у Єгипті, правив містом Єрмопіль в III столітті. За часів гонінь за християнами йому, разом зі сподвижниками, довелося втікати. Вони сховалися у віддаленому селищі, але язичники їх там знайшли. Мучеників схопили і піддали страшним тортурам, але вони не зреклися віри в Христа. Тоді їх кинули до Нілу, де вони і померли в глибоких водах.
Прикмети:
- Грім в цей день гримить – до погіршення погоди найближчими днями.
- Якщо шпаки прилетіли, то буде хороший урожай зернових.
- Кішка весь день ховається в тепле місце – скоро похолодає.
- Гроза в цей день віщує вдалу риболовлю і хороший улов риби в наступні дні.
- Якщо на деревах набрякли бруньки, то вже можна сіяти на городі ранні овочі.
Традиції:
- Жінкам для міцного здоров’я і красивої шкіри цього дня потрібно вмитися джерельною або морською водою.
- 16 березня не варто давати гроші в борг – це до злиднів.
Іменини сьогодні святкують:
Олександр, Трохим, Павло, Денис.
- За даними синоптиків у суботу, 16 березня, у деяких областях пройде невеликий дощ.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 15 березня.
Соціальна мережа TikTok поінформувала, що припинить свою діяльність у США 19 січня 2025 року, якщо Верховний суд не заблокує або не відкладе виконання закону, який зобов’язує її материнську компанію ByteDance продати платформу.
Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп на кілька місяців відтермінував виконання своєї передвиборчої обіцянки завершити війну РФ проти України за “24 години”. Цю зміну європейські партнери розцінили як сигнал про те, що його адміністрація не планує негайно припиняти підтримку Києва.
9 січня Вищий антикорупційний суд оголосив вироки ексголові правління ПрАТ “ХК “Енергомережа” Дмитру Крючкову та колишній виконувачці обов’язків голови правління ПАТ “Черкасиобленерго” Світлані Кузьмінській.
Росія не змогла зупинити повстанські групи в Сирії, коли ті почали захоплювати міста, підконтрольні силам Башара Асада. Російські військові та глава РФ Володимир Путін зрадили і Тегеран, і Асада, заявили високопоставлений іранський генерал і колишній радник сирійського диктатора.
У 2025 році Норвегія спрямує найбільшу військову допомогу у своїй історії — понад 2 мільярди євро — саме для України. Ці домовленості, зауважив глава Міноборони України, виведуть співпрацю на новий рівень.