Дубай втрачає свою популярність серед росіян через санкції США – Bloomberg
Джерело: Bloomberg
Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну серед заможних росіян фаворитом став Дубай, де вони вкладали свої кошти і будували нове життя. Через два роки ця привабливість згасає через зростання вартості життя в ОАЕ та санкції США.
За словами банкірів, керівників і інвестиційних професіоналів, потік російських грошей в Об’єднані Арабські Емірати, частиною яких є Дубай, зменшується.
Жоден із них не прогнозує широкомасштабного відпливу готівки в ОАЕ, але керівники кажуть, що вони, здається, поглинули більшість переваг російських грошей і навряд чи побачать більший приплив.
Деякі росіяни, які почали жити в Дубай, зараз розглядають можливість переїхати в іншу країну чи навіть повернутись додому, оскільки через приплив емігрантів зросла орендна плата та щоденні витрати.
ОАЕ не запроваджували санкцій проти Росії, однак російські організації, які відкривають банківські рахунки тут, тепер частіше стикаються з перевіркою з боку місцевих банків, оскільки ОАЕ зазнають посиленого тиску з боку США щодо можливого ухилення від санкцій, повідомили джерела.
Інвестиційна імміграційна фірма Henley & Partners спостерігає, що в ОАЕ переїжджає все менше росіян.
“Фактично, деякі з моїх російських клієнтів або скоротили свої активи в Дубаї, які вони купили два роки тому, залишили тут невелику базу, але повернулися до Москви або в інші доступні та дуже привабливі юрисдикції, такі як Маврикій”, – сказав Філіп Амаранте, керівник відділу Близького Сходу.
Банки, що базуються в ОАЕ, включаючи Emirates NBD Bank PJSC, Mashreqbank PSC і First Abu Dhabi Bank PJSC, посилили перевірку російських організацій і в останні місяці намагалися забезпечити більшу відповідність санкціям США.
Банкіри з Дубаю заявили, що хоча пересічні росіяни середнього класу, які не потрапили під санкції, переважно не стикалися з серйозними проблемами з відкриттям рахунків, кільком росіянам, які потрапили під санкції, банки відмовили. Труднощі з відкриттям рахунку виникають і у тих, хто пов’язаний з підсанкційними особами.
ПАТ “ГМК “Норильський нікель”, найбільша російська гірничодобувна компанія, також вирішила не починати торгівлю в ОАЕ через проблеми з логістикою та банківською системою.
Відразу після повномасштабного вторгнення РФ в Україну дубайські агенти з нерухомості повідомили про сплеск заможних росіян, які шукають нерухомість у найрозкішніших районах емірату.
ОАЕ не надають статистику щодо притоку за національністю. Та за даними дубайського брокера Betterhomes, у рейтингах покупців нерухомості власники російських паспортів минулого року опустилися на третє місце, поступаючись громадянам Індії та Великої Британії, після того, як у 2022 році саме росіяни займали перше місце.
Навіть російські фірми, які не стикалися з банківськими проблемами, зіткнулися з іншими труднощами. Зареєстрована в Швейцарії компанія з виробництва добрив EuroChem Group AG, заснована російським мільярдером Андрієм Мельниченком, який потрапив під санкції та має паспорт ОАЕ, представилася місцевим ЗМІ на прийомі в Arts Club Dubai минулого року. Джерела, знайомі з цією справою, повідомили, що відтоді скоротили кількість місцевого персоналу.
Останніми місяцями багато функцій компанії, зокрема PR, були перенесені назад до Москви частково через те, що підтримувати діяльність у Дубаї з рекордно високою орендною платою та рахунками за навчання виявилося надто дорогим.
У заяві EuroChem сказано, що він реорганізував деякі свої функції в ОАЕ, скоротивши частину персоналу, одночасно додавши співробітників у відділи, такі як комплаєнс.
“Це звичайний бізнес-процес, керований нашими внутрішніми організаційними цілями”, — зазначається у повідомленні.
Декілька росіян у Дубаї, яких опитав Bloomberg, сказали, що вони обдумують переїзд до Європи чи інших місць на довгострокову перспективу.
42-річна дизайнерка Марія розповіла, що висока вартість життя в Дубай та спека влітку змусили її задуматись про переїзд до Франції чи Німеччини.
37-річний Іван Козлов залишив роботу структурувальника деривативів у ВТБ Капітал у Москві понад два роки тому, близько двох місяців жив із сім’єю в Туреччині, а потім у травні 2022 року переїхав до Дубая, де став співзасновником Resolv Labs, пропонуючи інвестиційні продукти на основі криптовалют.
Поки стартап наближається до кінця процесу збору коштів, Козлов розглядає можливість переїзду до Європи, можливо, до Іспанії, де живе один із його бізнес-партнерів. Хоча ОАЕ є хорошим місцем для ведення бізнесу, він бореться з проблемами способу життя, такими як спекотне літо та обмежені можливості для прогулянок просто неба.
“Головна проблема полягає в тому, що ви не відчуваєте, що це місце, яке ви можете назвати своїм домом у довгостроковій перспективі”, – сказав він.
Наприкінці лютого ОАЕ було вилучено з так званого сірого списку глобального спостерігача, і офіційні особи ОАЕ прагнуть продемонструвати, що правила не будуть пом’якшені одразу після цього. Це зробило ОАЕ та їхні фінансові установи набагато суворішими у відносинах з російськими організаціями чи керівниками, особливо з тими, які стикаються з санкціями.
Відтік росіян суттєво не вплине на економіку ОАЕ, враховуючи інтерес багатих з інших частин світу, сказав Штеффен Гертог, доцент Лондонської школи економіки.
Росіяни не готові повністю відмовлятися від ОАЕ. Виробник алюмінію United Co. Rusal International PJSC наприкінці минулого року переніс глобальні торгові операції до Дубая.
Нафтотрейдери, багато з яких переїхали з Женеви та Лондона на початку війни, також досі віддають перевагу ОАЕ, використовуючи дирхам як зручну альтернативу долару. Але навіть ця когорта зіткнулася з більш жорсткою перевіркою з жовтня, коли США посилили застосування санкцій щодо обмеження цін на нафту.
Попри тиск, росіяни залишають свій слід у Дубай. Тепер у них є власні медичні заклади, стоматологи та футбольна академія в еміраті. Та все це не переконує таких людей, як Козлов, залишатися.
“Це схоже на кафе в аеропорту, де всі чекають наступного рейсу”, — сказав він.
- Нафтові компанії РФ зіткнулись з кількамісячної затримкою виплат за ресурси, оскільки банки Китаю, ОАЕ та Туреччини остерігаються санкцій США.
У Львівській області під час ракетно-дронової атаки РФ 13 грудня пошкоджено одразу шість об’єктів критичної інфраструктури.
Понад половина активних енергоблоків підконтрольних Україні АЕС скоротили потужність через масовану атаку Росії 13 грудня.
Працівники ДБР викрили заступника начальника військової частини на Донеччині, який примушував підлеглих працювати на його родину та віддавати частину бойових виплат.
Служба безпеки запустила чат-бот у месенджері “Телеграм” для протидії спецслужбам РФ, які намагаються завербувати українців для підпалу, теракту чи мінування.
Польська компанія CD Projekt Red випустила перший трейлер відеогри “Відьмак 4”. Тепер головною героїнею буде відьмачка Цирі – учениця Геральда з Рівії.