ГРУ могло впливати на дипломатів США секретною зброєю, яка викликає «гаванський синдром»
Джерело: The Insider
Нове розслідування засвідчило, що агенти російського ГРУ могли впливати на американських дипломатів і розвідників секретною зброєю, яка викликає так званий “гаванський синдром”. Зокрема мовиться про працівників військової частини РФ 29155.
Як розповіли у виданні, “гаванський синдром” – це набір неврологічних симптомів, зокрема запаморочення, нудота, головний біль та проблеми зі слухом, які з 2016 року спостерігалися у співробітників посольств США та Канади в Гавані на Кубі, а пізніше й у дипломатів та військових США в інших країнах.
За допомогою медичних тестів у багатьох випадках було виявлено об’єктивні докази слідів травми деяких ділянок головного мозку, що дозволило виключити психосоматику. Багаторічне розслідування так і не допомогло американським спецслужбам пов’язати прояв цих симптомів із застосуванням якогось виду зброї.
Тоді як журналісти видання The Insider, телепрограми 60 Minutes та німецького журналу Spiegel з’ясували, що є зв’язок між поїздками співробітників ГРУ з військової частини 29155 та випадками “гаванського синдрому” у різних регіонах світу.
Серед виконавців опинилися люди, причетні до отруєння родини Скрипалів у Великій Британії, а також бізнесмена Омеляна Гебрева у Болгарії. Двоє постраждалих змогли впізнати передбачуваних учасників нападів.
Завдяки аналізу даних про перельоти розслідувачі встановили відповідність між приїздами агентів 29155 та першими проявами “гаванського синдрому” у 2014 році та іншими випадками після цього в Європі та Китаї.
Дві ймовірні жертви, які скаржилися на симптоми “гаванського синдрому”, впізнали можливих учасників нападів за фотографіями: у Франкфурті бачили перед погіршенням самопочуття агента Єгора Гордієнка, у Тбілісі — Альберта Авер’янова, сина командира частини Андрія Авер’янова.
У потерпілої в Тбілісі дружини американського дипломата, ім’я якої не називається, у 2021 році діагностували синдром Мінора. У Росії вивченням синдрому майже ніхто не займався, окрім військово-медичної академії імені Кірова, професором якої є лікар ГРУ Сергій Чепур, беззмінний консультант генерала Авер’янова, і випускником якої є Олександр Мішкін. При цьому заступник командира частини Іван Терентьєв отримував держзамовлення на вивчення “потенційних можливостей нелетальної акустичної зброї при військових (бойових) діях у місті”.
Автори розслідування дійшли висновку, що хоча прямих доказів на користь причетності ГРУ до використання “акустичної зброї” немає, тепер американська влада може переосмислити своє ставлення до “гаванського синдрому”.
У репортажі 60 Minutes, що вийшов на каналі CBS News, розповідається, що під час саміту НАТО в Литві 2023 року симптоми “гаванського синдрому” відчув “високопоставлений співробітник” міністерства оборони США. Він звернувся за медичною допомогою.
“Сьогодні ми вперше повідомляємо про інцидент на торішньому саміті НАТО в Литві — зустрічі, яку було зосереджено в основному на вторгненні Росії в Україну, і на якій був присутній президент Байден. Численні джерела повідомляють нам, що високопосадовець міністерства оборони був вражений симптомами та звернувся за медичною допомогою”, — йдеться у повідомленні.
Журналісти отримали доступ до документа під назвою “Потенційні можливості нелетальної акустичної зброї при військових (бойових) діях у місті”.
“Електромагнітна енергія, особливо імпульсні сигнали в радіочастотному діапазоні, правдоподібно пояснює ключові характеристики, хоча деякі білі плями ще залишаються. Використовуючи нестандартні антени та методи, сигнали можна було з невеликими втратами поширювати повітрям на десятки та сотні метрів і, з деякими втратами, через більшість будівельних матеріалів. Зовнішній електромагнітний або акустичний стимул, незалежно від частоти, може досягати внутрішнього вуха та інших частин мозку, які, за оцінкою експертної групи, відіграють ключову роль у симптомах, котрі викликають, і впливати на них. Зовнішній слуховий прохід може діяти як хвилевід, спрямовуючи зовнішню енергію до внутрішнього вуха та мозку”, — йдеться у висновках експертної групи щодо “гаванського синдрому”.
Зазначається, що 18 серпня 2022 року двоє американських посадовців, які знаходилися в Німеччині, звернулися за медичною допомогою після появи симптомів недуги, відомої як “гаванський синдром”.
А 25 серпня 2022 року рейс віцепрезидентки США Камали Гарріс до В’єтнаму відклали на кілька годин через можливий випадок “гаванського синдрому” в Ханої, який Держдепартамент США описав як “аномальний інцидент, пов’язаний зі здоров’ям”.
“Гаванський синдром” вперше проявився на Кубі у 2016 році. Він стосувався американських дипломатів, працівників спецслужб, інших офіційних осіб та членів їхніх сімей. Деякі люди, які його пережили, відчували симптоми протягом місяців.
З того часу американські агенти розвідки та дипломати в різних країнах світу скаржилися на загадкові проблеми зі здоров’ям, причини яких незрозумілі. Вони жалілися на раптові головні болі, запаморочення, дзвін та тиск у вухах, і навіть втрату слуху й тривалі порушення мозкової діяльності.
Симптоматика отримала назву “гаванський синдром” – за місцем, де вперше було виявлено цю проблему у 2016 році. У липні 2021 року синдром зафіксували у Відні у 24 американських дипломатів, тоді у політичному істеблішменті серйозно зацікавилися природою походження симптомів. Одна з робочих гіпотез полягає у тому, що причиною “гаванського синдрому” може бути застосування російською воєнною розвідкою ГРУ зброї спрямованої енергії. Такі ж випадки фіксувалися у китайському Гуанчжоу, Москві, Лондоні та США.
- Австрійські органи правопорядку затримали колишнього офіцера Федерального відомства із захисту конституції та боротьби з тероризмом (BVT) Егісто Отта за підозрою у зловживанні службовим становищем та веденні розвідувальної діяльності на шкоду Австрії.
У Секторі Гази кількість загиблих мирних жителів залишається невідомою, оскільки дані, що публікуються Міністерством охорони здоров’я Гази контролюються ХАМАСом. Ті своєю чергою надають часто серйозні статистичні помилки, наприклад, дорослих загиблих приписують до дітей.
У Бердичеві Житомирської області п’ять пар чоловічих шкарпеток стали предметом конфіскації та продажу через аукціон. Раніше ЗМІ повідомляли, що арешт здійснила Державна виконавча служба арештувала, але це сталося за рішенням суду.
У віці 70 років помер німецький кінорежисер Вольфганг Беккер, який зняв фільм “Ґуд бай, Ленін!”
Телеканал ABC News виплатить 15 мільйонів доларів майбутній президентській бібліотеці Дональда Трампа.
14 грудня російські військові прорвалися до селища Новий Комар (Волноваський район, Донецька область), використовуючи колону із дев’яти бойових машин піхоти та одного танка. За даними спостерігачів, техніка рухалася через поля південніше Роздольного, після чого щонайменше 50 військовослужбовців РФ висадилися в селі.