Російська нафта продається значно дорожче за граничну ціну, встановлену G7
Джерело: Bloomberg
Російська нафта знову продається за ціною, значно вищою аніж 60 доларів за барель – граничну ціну, встановлену країнами G7 у спробі позбавити РФ доходів для подовження повномасштабної війни проти України.
За даними Argus Media, провідний сорт російської нафти Urals коштує близько 75 доларів за барель на момент виходу з портів Балтійського та Чорного морів. За словами високопосадовця міністерства фінансів США, офіційні особи відстежують зростання цін, яке вони пояснюють ширшою геополітичною динамікою.
Ліміт вимагає, щоб будь-яка західна компанія, яка займається транспортуванням російської нафти, отримувала так звану атестацію – документ, який підтверджує, що вантаж коштує 60 доларів за барель або менше. Якщо цього не відбувається, вони не мають права надавати свої послуги. Той факт, що ціни, за даними Argus, набагато вищі цього рівня, створює дисонанс.
Нафта марки Urals майже рік перевищувала граничну ціну у 60 доларів. Різкий стрибок ціни до понад 70 доларів у квітні підвищить довіру до цих сертифікатів для трейдерів, які хочуть продовжувати користуватися західними послугами.
У березні 23% національних постачань сирої нафти мали страхування від розливів і зіткнень, надане членами Міжнародної групи P&I Clubs, свідчать дані, зібрані Bloomberg. Це означає, що трейдери підтвердили б, що вартість вантажів – значно нижча за оцінку Argus щодо ціни Urals. Менша частина перемістилася на грецьких танкерах, усі з яких мали прикриття клубів IG.
Посадовець США запевнив, що обмеження ціни все ще має запланований ефект, зменшуючи доходи Росії від продажу нафти, змушуючи РФ продавати під обмеженням або через західні служби, або через тіньовий флот Росії.
Сполучені Штати планують продовжувати дотримання ліміту, накладаючи санкції на судна, що працюють у тіньовому флоті, але не будуть цього робити у відповідь на будь-які конкретні рухи ринку, сказав посадовець, побажавши залишитися анонімним.
Поки вантажі нафти Urals потраплять до Індії, сорт торгується на рівні 88 доларів за барель, що лише на 3,80 долара нижче, ніж світовий орієнтир для фізичних вантажів, Dated Brent, свідчать дані Argus. Коли національна нафта ESPO залишає порт Козьміно на сході Росії, вона коштує 84 долари за барель. Вартість нафти не знижувалась до встановленої ціни майже рік.
Попри це, на думку Argus, усе ще існує велика вартість транспортування, яка безпосередньо пов’язана з санкціями, що свідчить про принаймні певний вплив на РФ. Крім того, доставка в Азію значно дорожча, ніж в Європу — головний ринок Росії до початку війни. Все це сприяє зниженню експортних цін.
Щодо транспортування вантажів Urals з Балтики до Індії чи Китаю, то за оцінками агентства, що звітує про ціни, санкції додають до вартості доставки 7,12 долара за барель і 8,79 долара за барель відповідно. Обидва показники, хоча й високі, але нижчі, ніж вони були місяць тому.
З жовтня міністерство фінансів США продемонструвало, що готове карати компанії за порушення ліміту цін, які мали місце в минулому.
Однак, враховуючи бажання уникати будь-яких дій, які порушують потік нафти — і ризикують підвищенням цін — підвищення основних ф’ючерсів на Brent приблизно до 90 доларів за барель може послабити будь-які прагнення США карати порушників.
- У портах Індії зафіксували три танкери з російською нафтою “Сокол”. Це свідчить про подальшу торгівлю між країнами, попри труднощі через санкції США.
Польща активізувала свою військову авіацію 25 грудня у зв’язку з масованою атакою з боку Росії на територію України.
Поблизу Актау (Казахстан) впав пасажирський літак, який виконував рейс з Баку (Азербайджан) до Грозного (Чеченська республіка, РФ).
Вранці 25 грудня російські окупанти завдали ракетних ударів по Харкову. Є постраждалі.
Уночі та вранці у середу, 25 грудня, російські війська чотири рази обстріляли прикордонні райони та населені пункти Сумської області.
Частина Івано-Франківської області залишилась без електропостачання після ранкової ракетної атаки РФ по регіону.