«Різні конфлікти»: Кірбі пояснив, чому США не захищають небо над Україною, як в Ізраїлі

Джерело: WP

15 квітня, виступаючи перед журналістами, речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі зауважив, що президент Джо Байден “чітко дав зрозуміти”, що Сполучені Штати не братимуть участь у бойових діях російсько-української війни.

Різні конфлікти, інший повітряний простір, інша картина загроз, — зазначив Кірбі.

Тим часом глава МЗС Дмитро Кулеба посилив тиск на прихильників України.

Поки що погодилася лише Німеччина, оголосивши, що надішле Силам оборони ще одну систему Patriot.

Також міністр закордонних справ Польщі Радек Сікорський, привітавши Ізраїль за відбиття атаки, закликав оснастити Україну схожими до “Залізного купола” системами.

Коли Іран випустив сотні ракет і безпілотників по Ізраїлю цими вихідними, ізраїльтяни покладалися на важливий інструмент, якого Україна досі не має: миттєву пряму допомогу від Сполучених Штатів та інших партнерів, які мають військові ресурси в регіоні.

Понад два роки Україна протистоїть атакам РФ, що використовує ракети й безпілотники іранського виробництва Shahed, схожі до тих, які Тегеран застосував у суботу. Україна покладається на набір систем протиповітряної оборони, наданий західними партнерами, включно з трьома батареями Patriot. Однак, лише цього місяця росіяни зруйнували найбільшу електростанцію Київщини. Також масовані обстріли призводять до жертв зокрема й серед цивільного населення.

Однак, під час іранського обстрілу території Ізраїлю, американські сили зреагували винищувачами, батареєю Patriot в Іраку та американськими есмінцями. Велика Британія, Франція та Йорданія також прийшли на допомогу. Спільно з ізраїльською системою ППО “Залізний купол” вони збили 99% із приблизно 300 ракет і БпЛА, уникнувши серйозних руйнувань.

Тоді як лише минулого тижня Росія запустила по Україні майже 130 безпілотників Shahed, 80 ракет і 700 керованих авіаційних бомб, заявив президент Володимир Зеленський у своєму нічному зверненні 14 квітня. Під час цих атак Україна покладалася на власні війська та запаси боєприпасів. Одначе, міжнародна реакція на атаку Ірану довела, що сучасна протиповітряна оборона може врятувати життя і що така оборона можлива, заявив Зеленський.

Весь світ побачив, що Ізраїль у цьому захисті не один — загрозу в небі усувають і його союзники, — зазначив український президент. — І коли Україна каже, що її союзники не повинні закривати очі на російські ракети та безпілотники, це означає, що потрібні дії — сміливі. Не риторика захищає небо, не думки стримують виробництво ракет і безпілотників для терору, – додав він.

У звіті від 15 квітня Інститут вивчення війни зазначив, що успішна оборона Ізраїлю від атаки Ірану “акцентує вразливість, яку географічне положення та триваюча деградація парасольки протиповітряної оборони України створюють для українських зусиль із захисту від регулярних російських ракет і безпілотників”.

Триває 1171-ша доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 963 тисячі осіб.

9 травня відзначають Другий день пам’яті та примирення та День Європи. Християни сьогодні вшановують Миколая Чудотворця.

За даними синоптиків у п’ятницю, 9 травня, майже всю країну накриють опади.

Найбільш густонаселена провінція Канади — Онтаріо — схвалила проєкт будівництва нової модульної атомної електростанції вартістю 20,9 млрд канадських доларів (понад $15 млрд). Це перший такий об’єкт серед країн Групи семи (G7) і важливий крок у розвитку нових ядерних технологій, котрі здатні задовольнити зростаючий попит на електроенергію.

Президент США Дональд Трамп після телефонної розмови з Володимиром Зеленським, закликав Росію та Україну до 30-денного беззастережного припинення вогню і пообіцяв запровадити санкції у разі відмови.