Експорт російського дизпального впав на 25% через атаки на НПЗ

Скриншот: Bloomberg
Джерело: Bloomberg
Експорт російського дизельного пального продовжує падати протягом кількох тижнів після атак безпілотниками на нафтопереробні заводи країни-агресорки.
Згідно з даними аналітичної компанії Kpler, за 10 днів на початку квітня (до 13 квітня) експорт російського дизпального становив у середньому 0,74 мільйона барелів на день, що на 25% менше, ніж середній рівень за цей період у 2019-2023 роках.
Трейдери стежать за тим, що відбувається з російськими паливними потоками. Оскільки темпи переробки нафти в Росії нещодавно впали до 11-місячного мінімуму, існує ймовірність того, що їй доведеться перенаправляти сиру нафту, яку її заводи не можуть переробити, на експортний ринок.
Попри те, що потоки сирої нафти одночасно зросли, існують практичні обмеження для того, щоб ці постачання зросли набагато більше.
Остання атака безпілотниками на російський нафтопереробний завод сталася 2 квітня, але для того, щоб будь-які перебої на заводах вплинули на експортні потоки, потрібен час.
Додамо, що за даними видання Reuters, російські компанії не можуть ремонтувати нафтопереробні заводи через санкції США.
Наприклад, російська нафтова компанія “Лукойл” не може ремонтувати турбіну, оскільки була лише одна компанія, яка знала, як відремонтувати установку. За словами п’яти джерел, знайомих з інцидентом, проблема полягала в тому, що компанія є американською й багатонаціональна нафтова інженерна компанія UOP вийшла з Росії після того, як країна вторглася в Україну.
“Вони (інженери) кидалися в пошуках запчастин і нічого не могли знайти. Тоді весь підрозділ просто зупинився”, – повідомило джерело, близьке до “Лукойлу”.
Чотири інші джерела повідомили, що установку знято з виробництва з січня, і невідомо, коли її можна буде відремонтувати через відсутність досвіду в Росії. Внаслідок цього четвертий за величиною в Росії НПЗ скоротив виробництво бензину на 40%.
Також, згідно з підрахунками Reuters, атаки безпілотників на російські нафтопереробні заводи змусили компанії закрити близько 14% потужностей у першому кварталі.
“Якщо потік безпілотників продовжуватиметься такими темпами, а російська протиповітряна оборона не покращуватиметься, то Україна зможе скоротити російські переробні заводи швидше, ніж російські фірми зможуть їх відремонтувати”, – вважає Сергій Вакуленко, експерт з російської енергетики.
Росія є другим у світі експортером нафти. Вона перенаправила більшу частину свого експорту нафти та продуктів до Азії та Африки після того, як західні країни ввели санкції проти них.
За словами понад 10 російських нафтотрейдерів, якщо РФ зазнає різкого падіння виробництва нафтопереробних заводів, вона буде змушена скоротити експорт палива на користь сирої нафти.
- За даними української розвідки, в ніч на 6 квітня 2024 року, в районі н.п. Азов Ростовської області внаслідок підриву трубопроводу, яким здійснювалось перекачування нафтопродуктів з місцевої нафтобази до танкерів у припортовій території “Азовського морського порту”, завантаження танкерів нафтопродуктами зупинено на невизначений термін.
- Безпілотники Служби безпеки України наразі вже вразили 12 російських нафтопереробних заводів під час війни, повідомило джерело в українській розвідці.
- За два дні в результаті атак БпЛА з ладу виведено близько 12% нафтопереробних потужностей Росії.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.
Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення.
Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.