22 квітня розпочинається Песах: що відомо про єврейський Великдень

Джерело: Букви

У 2024 році єврейська громада по всьому світу відзначатиме одне зі своїх найважливіших свят – Песах, яке розпочнеться 22 квітня і триватиме до ночі 30 квітня. Це свято також відоме як Пасха, що відзначає визволення євреїв із рабства в Єгипті, за біблійними оповідями, під проводом Мойсея.

Традиційно свято розпочинається в 14 день місяця Нісан за єврейським календарем. Його святкування триває тиждень в Ізраїлі та вісім днів за його межами.

Дослівно “Песах” перекладається як “пройшов повз”, що означає виявлену Господом милість, який проніс весь свій гнів і кару повз єврейські будинки, але вразивши родини єгиптян. Песах, відомий також як Пейсах або ж єврейський Великдень, символізує вихід євреїв із єгипетського рабства під проводом Мойсея, як описано в Танаху. У центрі святкових заходів – історія про Божу милість, що виявилася у рятуванні євреїв під час десятої кари Єгипту.

Святкування Песаха починається з обрядової вечері, відомої як седер, що перекладається як “порядок”. Вечеря включає читання з Хагади, молитву та споживання символічних страв, які включають мацу (прісний хліб), марор (гіркі трави) та харосет (солодка паста з фруктів і горіхів).

Особливістю цього свята є також утримання від хамецу – будь-яких продуктів, що містять дріжджі або закваску. Замість цього на столі присутня маца, що нагадує про поспіх, з яким євреї покидали Єгипет, не маючи часу, аби дозволити тісту зрости.

Це свято важливе не тільки через його історичне значення, але і як символ боротьби за свободу і гідність. У багатьох країнах Песах є часом для сімейних зібрань, духовного переосмислення та культурних заходів, що відображають багатий єврейський культурний спадок.

Під час Песаха заборонена будь-яка робота в перший і останній дні святкування, що підкреслює його священний характер і дає можливість зосередитися на родині та спільноті.

Спеціальний представник президента США Дональда Трампа з питань України Кіт Келлог назвав абсурдною ідею триденного перемир’я між 8 та 11 травня.

29 квітня Верховна Рада підтримала в другому читанні законопроєкт № 11309 про посилення адміністративної відповідальності за правопорушення на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду. Документ передбачає підвищення штрафів за порушення правил охорони заповідних територій у 50 разів.

Заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв заявив, що, мовляв, “денацифікація” має бути проведена не лише в Україні, а й в усіх країнах Європи, де спостерігаються ознаки “ідеології нацизму”.

Космічна місія дистанційного зондування Землі “Sentinel-2”, яка була запущена Європейським космічним агентством (ESA), сфотографувала частину Великого Бар’єрного рифу уздовж східного узбережжя Австралії.

Журналістські матеріали The Washington Post тепер відображатимуться у пошукових відповідях ChatGPT.