Як відмовитись від куріння: детальний план
Джерело: МОЗ
У Міністерстві охорони здоров’я розповіли детальний план щодо того, як відмовитися від куріння.
Отже, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у 2020 році тютюн вживали 36,7% чоловіків і 7,8% жінок – загалом 22,3% населення світу.
Щороку тютюн вбиває понад 8 мільйонів людей, у тому числі приблизно 1,3 мільйона некурців, які зазнають впливу пасивного куріння. В Україні куріння забирає в середньому 130 000 життів на рік.
Тому варто позбутись залежності й відмовитись від куріння, адже це може зробити кожен – незалежно від тривалості набутої звички. Один з інструментів, який допоможе досягти цілі – план відмови від куріння.
План відмови від куріння
Крок 1. Призначте дату відмови від куріння
Оберіть один із днів упродовж наступних двох тижнів: так ви матимете час, щоб підготуватися, і не відкладете рішення надовго.
Крок 2. Повідомте близьким і друзям про своє рішення
Кидати курити простіше із підтримкою. До того ж, друзі й рідні знатимуть про ваше рішення і не створюватимуть для вас спокус (якщо хтось із них курить).
А ще ви можете запропонувати їм кидати курити разом – так ви зможете мотивувати та підтримувати один одного.
Крок 3. Сформулюйте й запишіть, чому хочете кинути курити
Це може бути бажання заощадити, турбота про своє здоров’я і здоров’я близьких. Але ви можете мати й свої причини.
Також можете записати та періодично перечитувати свої фрази-мотиватори. Повторюйте їх, коли буде складно: “Я впораюся зі стресом без сигарети!”, “Я дуже радію, що я наважився(-лася) кинути курити саме зараз! Я не курю вже ______ днів (місяців) і я молодець!” тощо.
Крок 4. Складіть перелік ситуацій, коли ви зазвичай курите
Такий перелік допоможе встановити, що може спровокувати вас закурити, та подумати, як уникнути цих ситуацій. Ось орієнтовний перелік, з якого можна обрати або додати свої причини.
Причини, пов’язані з емоціями:
- збудження
- роздратування
- сум
- самотність
- задоволеність
- тривожність
Причини, пов’язані з певними видами активності:
- під час розмови телефоном
- під час вживання алкоголю
- за кермом
- коли п’єте каву
Соціальні причини:
- перебування в місці, де курять
- перебування в компанії курців
- походи з колегами у “курилку”
Причини, пов’язані з синдромом скасування:
- гостре бажання відчути смак сигарети
- вдихання тютюнового диму
- потреба чимось зайняти руки та/або рот
- припинення використання препаратів нікотинозамісної терапії тощо.
Крок 5. Приготуйтеся до боротьби з сильним бажанням закурити
Воно може виникати раптово і так само раптово зникати за кілька хвилин. Потрібно визначити справжню причину і продумати способи подолання такого бажання. Наприклад, якщо ви курите для задоволення, альтернативою може бути перегляд улюбленого відео; якщо курите, бо хочеться щось взяти до рота, замість цигарки візьміть зубочистку; якщо курінням знімаєте стрес – спробуйте дихальні вправи тощо.
До того ж, можна скласти список справ на той момент, коли ви відчуєте сильне бажання закурити, і відволікатися на них.
Крок 6. Позбавтеся усіх нагадувань про куріння
Викиньте все, що може нагадати вам про куріння: сигарети, запальнички, попільнички тощо. Натомість розкладіть у місцях, де раніше були сигарети, засоби для боротьби з бажанням закурити (наприклад, нікотинові або звичайні льодяники або жувальні гумки, соломинки тощо). Також варто випрати одяг, щоб позбутися запаху.
Крок 7. Подумайте, як нагороджувати себе за досягнення
Це допоможе сформувати приємні асоціації, пов’язані з відмовою від куріння. Наприклад, можна сходити в кіно, коли протримаєтеся без сигарет тиждень/місяць. Або придбати книгу, яку давно хотіли.
Крок 8. За потреби просіть про допомогу
Ви не самі у бажанні бути здоровішими й завжди можете звернутися по підтримку й допомогу. В пригоді стануть мобільні додатки в телефоні; групові заняття; консультація лікаря чи психолога, матеріали для самодопомоги тощо.
- В Україні оновили сайт сервісу “Я кидаю курити”, який створений для того, щоб допомогти усім охочим позбутися нікотинової залежності.
- У Великій Британії парламент погодив заборону на куріння для тих, хто народився після 2009 року.
- Згідно з останнім моніторинговим звітом ВООЗ, Україна перебуває серед 74 успішних країн, які ефективно захищають населення від тютюнопаління та пасивного куріння.
Міжнародний кримінальний суд у Гаазі (МКС) видав ордери на арешт прем’єр-міністра та ексміністра оборони Ізраїля – Біньяміна Нетаньягу та Йоава Галланта – за “злочини проти людяності та воєнні злочини”, скоєні щонайменше з 8 жовтня 2023 року по 20 травня 2024 року.
Компанія Casio анонсувала випуск функціонального кільця-годинника CRW-001-1JR до 50-річчя бренду, яке буде доступне з грудня 2024 року. Це обмежена серія, яка, ймовірно, дуже швидко продасться.
За словами аналітиків Defence Express, проаналізувавши інформацію у The Military Balance 2024, довіднику Bulletin of the Atomic Scientists по ядерному арсеналу РФ та збірнику SIPRI Yearbook 2024, вони дійшли висновку, що станом на початок 2024-го у своєму арсеналі окупанти мали 521 міжконтинентальну балістичну ракету наземного та морського базування.
Генерального директора Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) Тедроса Адханома Гебрейесуса шпиталізували. Він потрапив до бразильської лікарні Самарітано Барра да Тіжука в Ріо-де-Жанейро.
49-річного чоловіка з Куп’янщини визнали винним в ухиленні від призову службу під час мобілізації і його засуджено до трьох років позбавлення волі.