Естонія повернула Україні 274 незаконно вивезені предмети культурної спадщини (Фото)
Джерело: Мінкульт
Сьогодні, 30 квітня, в Національному музеї історії України презентували 274 предмети археології, з них 115 – монет, які раніше були незаконно вивезені з України. Їх затримали на кордоні естонські прикордонники й Естонська Республіка повернула їх Україні.
Серед повернених цінностей:
- прикраси скіфського часу: дві парні нашивні бляшки у вигляді грифонів, ІV–III ст. до н.е.; окуття, ймовірно, дерев’яної посудини чи рогу, ІV–ІІІ ст. до н.е. Аналогії відомі з чисельних «царських» поховань з території України – кургани Товста Могила, Солоха, Гайманова Могила
- прикраси передримського та римського часу: амулетниці у вигляді циліндрів та намистини, І ст. до н.е. – І ст. н.е. Подібні прикраси відомі у Східному Криму (Боспорське царство); золоті намистини, 1 ст. Характерні для поховань сарматської знаті, наприклад, Ногайчинський курган на території тимчасово окупованого Криму. Прикраси, зокрема з альмандинами, та пастова вставка у вигляді скарабея, І–ІІІ ст. Подібні прикраси відомі з поховань сарматів та ґрунтових могильників Західного Криму (ранні горизонти могильників Усть-Альма, Нейзац тощо). Протягом останніх років московськими археологами на території тимчасово окупованого Криму проводяться чисельні незаконні розкопки. Подібні прикраси виявлені й в ранніх похованнях могильника Фронтовоє під Севастополем.
- середньовічні знахідки: парадна кінська упряж, рубіж VІІІ–ІХ ст. – початок IX ст. Подібна кінська упряж відома з поховань з конями салтово-маяцької культури, яку пов’язують з хазарами. Але прикраси такого рівня знайдені лише на території України – поховання № 482 Нетайлівського могильника та 8 поховань могильника Верхній Салтів (Харківська область). Перстень з птахом, який тримає в лапах гілку лавра, Х–ХІІ ст. Типовий середньовічний перстень з візантійським сюжетом, відомим по багатьох подібних знахідках на середньовічних пам’ятках України (Київ, Чернігів тощо).
- монети візантійських імператорів: Костянтина VII Багрянородного (920–944 рр.), Никифора 11 Фоки (963–969 рр.); Іоанна І Цимісхія (969–976 рр.), Василія II Болгаробійця (976–1025 рр.). Подібні монети у X та XI ст. були поширені майже на всій території сучасної України.
“Колекція, яку Естонія повернула Україні, стосується тисячолітнього періоду історії України. Ми дуже вдячні за це”, – сказав генеральний директор Національного музею історії України Федір Андрощук.
Правові засади повернення до держави походження незаконно вивезених культурних цінностей визначені Конвенцією 1970 року. Вона передбачає право держави походження звертатися до інших держав-учасниць Конвенції з клопотанням про вилучення та повернення державі походження незаконно вивезених культурних цінностей.
Нагадаємо, Україна є державою-учасницею Європейської конвенції про охорону археологічної спадщини (переглянутої), ратифікованої законом України від 10 грудня 2003 року № 1369-IV. Нею передбачені заходи щодо збереження археологічної спадщини і запобігання нелегальному обігу археологічних об’єктів.
- Естонія передасть Україні археологічні артефакти, вилучені під час спроби незаконно ввезти на територію країни декілька років тому.
- 28 листопада у Скарбниці на території Національного заповідника “Києво-Печерська лавра” відбулася презентація окремих артефактів із колекції “Крим: золото й таємниці Чорного моря”, яка нещодавно повернулась до України із Нідерландів.
- До України повернули артефакти з чотирьох музеїв Криму, які знаходилися на виставці “Крим: золото й таємниці Чорного моря” в Амстердамі. Їх повернули після майже десяти років судових процесів у Нідерландах.
4 грудня Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду підтвердила арешт майна головної лікарки Хмельницької обласної МСЕК Тетяни Крупи.
Шість провідних новинних медіакомпаній Канади подали позов проти OpenAI через неналежне використання захищених авторським правом матеріалів.
Президент Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні розповів про підготовку санкцій у звʼязку з діями грузинської влади.
Шериф округу Гіллсборо в штаті Флорида Чад Хроністер, якого новообраний президент США Дональд Трамп номінував на керівника Управління боротьби з наркотиками, відмовився від цієї посади, зіславшись на зайнятість.
Постійний представник Росії в ООН Василь Небензя, котрий раніше звинувачував США у створенні “бойових комарів”, вкотре відзначився “гучною” заявою. Під час свого виступу він поскаржився на нібито українську політику “бандеризації”, за його словами, “російськомовних” селищ. Не забув Небензя також і про “нацистські” прапори.