Великий бар’єрний риф зазнав найгіршого літа через глобальне відбілювання коралів
Джерело: CNN
У 2023 році Великий бар’єрний риф зазнав найгіршого літа в історії своїх спостережень через масове відбілювання коралів, яке тепер охоплює планету. Цю інформацію підтвердили дослідження Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США (NOAA), оголосивши про четверте в історії глобальне масове відбілювання коралів, яке впливає на щонайменше 53 країни.
Ці зміни викликані значним підвищенням глобальної температури, що, зокрема, посилюється викидами вуглецю від спалювання викопного палива та погодним явищем Ель-Ніньо, яке підвищує температуру океанів.
Науковці спостерігали значні зміни у кольорі коралів на різних ділянках Великого бар’єрного рифу. За словами Кейт Квіглі, головного наукової співробітниці австралійського фонду Міндеру, поточні події у світових океанах можна порівняти з лісовими пожежами під водою. Вона вказує на потенціал досягнення точки, з якої вже не буде повернення.
Знебарвлення коралів відбувається, коли корали, перебуваючи під стресом від спеки, викидають водорості, що живуть в їхніх тканинах, втрачаючи при цьому колір і життєву енергію. У випадку, коли температура води не повернеться до норми — корали помирають, залишаючи за собою лише білі скелети.
Професор Ове Хуг-Гульдберг, кліматолог з Університету Квінсленда та головний науковий співробітник Фонду Великого бар’єрного рифу, описує ситуацію як критичну. За його словами, температура досягла таких високих показників, які ще ніколи раніше не спостерігалися.
Загибель коралів загрожує не тільки морським видам, чиє виживання залежить від рифів, але й приблизно мільярду людей, для яких рифова риба є основним джерелом їжі. Крім того, рифи забезпечують природний захист узбережжя від штормів та підвищення рівня моря, роблячи їх незамінними для глобальної екологічної безпеки.
За межами Великого бар’єрного рифу потужна хвиля морської спеки, що охопила земну кулю, вже вплинула на деякі з найвідоміших у світі коралових рифів, зокрема в Червоному морі, Індонезії та на Сейшельських островах.
Минулого року різке підвищення температури океану також спричинило масове знищення коралів у Карибському басейні та Флориді — і американські експерти прогнозують подальші збитки там наступного літа.
“Мене дедалі більше турбує літо 2024 року для Карибського басейну та Флориди”, — сказав Дерек Манзелло, координатор програми спостереження за кораловими рифами NOAA. “Не знадобиться багато додаткового сезонного потепління, щоб підштовхнути температуру до порогу знебарвлення”.
Обраний президент США Дональд Трамп у п’ятницю заявив, що планує покласти край “незручній” практиці переведення годинників на літній час, яка, на його думку, створює зайве фінансове навантаження на країну.
NASA оголосило про чергову затримку в реалізації місії з повернення астронавтів на Місяць — вперше за понад 50 років після завершення програми “Аполлон”.
Росія і далі завдаватиме ударів по Україні крилатими й балістичними ракетами, а також безпілотниками. Про це повідомив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Черняк в ефірі національного телемарафону, трансляцію якого здійснював телеканал “Рада”.
Дослідники Інституту еволюційної антропології Макса Планка в Німеччині встановили, що перший обмін генетичним матеріалом між предками сучасних європейців і неандертальцями стався близько 47 тисяч років тому.
90-річна Аннет Роберж, яка виховала п’ятьох дітей, нещодавно закінчила Південний університет Нью-Гемпшира (SNHU), здійснивши свою багаторічну мрію після десятиліть самопожертви.