12 травня українці відзначають День матері: історія свята

Джерело: Букви
Сьогодні, 12 травня, українці святкують День матері, який традиційно відзначається в другу неділю травня.
Запроваджене свято було указом Президента України від 10 травня 1999 року. В деяких інших країнах світу День матері щороку святкують 13 травня.
Історія виникнення свята
У XIX столітті активістка Енн Джарвіс Рівз разом із чоловіком народила 13 дітей, з яких вижити вдалося лише чотирьом. Діти померли через захворювання та антисанітарні умови, які сприяли поширенню епідемій. Протягом життя Енн Джарвіс боролася з антисанітарією, займалася просвітницькою діяльністю та надавала допомогу для зниження дитячої смертності.
Невдовзі активістка організувала в робітничих клубах День матері, покликаний сприяти покращенню санітарних норм. У започаткованих нею клубах збирали кошти на купівлю ліків та оплату послуг помічниць у сім’ях, де матері мали серйозні проблеми зі здоров’ям.
Після смерті Енн її донька Анна у 1907 році вирішила заснувати свято. Вона надсилала листи з ініціативою кілька років поспіль. Зрештою в 1910 року отримала відповідь. Того року у штаті Вірджинія (США) почали офіційно святкувати День матері. З часом американська традиція перейшла у інші країни світу. Наприклад, відразу після Першої світової війни День матері почали святкувати у Швеції, Норвегії та кількох інших країнах Європи.
День матері в Україні
Указом президента від 1999 року в Україні щороку відзначають День матері в другу неділю травня.
Ініціаторами запровадження та відродження Дня матері в Україні були членкині “Союзу українок” з Галичини. У 30-х роках ХХ століття вони влаштовували концерти, конференції, фестивалі, де обговорювали роль материнства у світі, а також писали статті до українських та світових газет.
У 1939 році в СРСР скасували День матері. Українці понад пів століття боролися за відновлення свята в Україні.
Старання “Союзу українок”, міжнародної організації “Жіноча громада”, Спілки жінок України повернули це свято в Україну на державному рівні у 1999 році. Травень обрали не випадково: в християнській вірі це місяць Пресвятої Богородиці, а католицька церква присвячує його Діві Марії.
- У неділю, 5 травня, православні та греко-католики відзначають Великдень або Воскресіння Христове.
Кадровий військовий, полковник Олександр Грамарчук на псевдо “Гром” закликав парламентарів посилити відповідальність за викривлення та маніпуляцію повідомленнями у мережі. Обурення військовослужбовця викликало поширення блогерами підміни поняття “військовослужбовця” на “працівника” ТЦК, що призвели до хибного висвітлення заяви Генштабу.
Сестра очільника Російського фонду прямих інвестицій Кирила Дмитрієва, який за дорученням президента РФ Володимира Путіна вів переговори з представниками адміністрації президента США у Вашингтоні, відвідала Україну в лютому 2025 року за американським паспортом.
Національний банк України визнав “небездоганною” ділову репутацію лідера “Євросолідарності” та п’ятого президента України Петра Порошенка як власника істотної участі в АТ “Міжнародний інвестиційний банк”.
Прем’єр-міністр Чорногорії Мілойко Спаїч анонсував перевірку всіх випадків присвоєння почесного громадянства країни. Ініціатива пов’язана з сумнівами щодо обґрунтованості частини таких рішень, серед яких — надання статусу відомій російській пропагандистці, ведучій “Первого канала” Катерині Андрєєвій.
В Індії чоловік на ім’я Абхішек виграв суд у кінотеатру через показ довгої реклами.