Прокурор МКС зіштовхнувся з тиском Лівії та Росії через війну у Газі та Україні

Джерело: AP

Прокурор Міжнародного кримінального суду (МКС) Карім Хан зіштовхнувся з тиском Лівії та Росії щодо розслідувань війни у Секторі Гази та в Україні під час засідання Радбезу ООН.

Зокрема посол Лівії в ООН Тахер Ель-Сонні заявив прокурору, що якщо лівійські справи, які розслідує МКС, настільки важкі, що не будуть завершені до 2025 року, то йому варто зосередити зусилля на розслідуваннях війни у Секторі Гази.

Посол Лівії звинуватив Ізраїль у “геноциді палестинського народу” та закликав МКС “мати мужність” видати ордери на арешт ізраїльських урядовців.

“Чого ви чекаєте, пане Хан? Хіба ви не бачите загрози цивільним, потенційні загрози цивільним у Рафаху і різанини, яка може початись у будь-який момент? Це справжній екзамен для МКС. Чи є МКС політизованим, чи він незалежний і нейтральний?”, – сказав він.

Розкритикував прокурора і посол РФ в ООН Василь Небензя, який назвав МКС “політизованим маріонеточним органом”, який контролюється Заходом і “не має нічого спільного з правосуддям”.

Більш як рік тому МКС видав ордер на арешт президента РФ Володимира Путіна за звинуваченням у воєнних злочинах в Україні. Зокрема Путіна звинувачують причетності до викрадення українських дітей з тимчасово окупованих територій.

Через два місяці РФ у відповідь видала ордер на арешт Карім Хана. МКС назвав ордер Росії “неприйнятним” та наголосив, що суд буде неупередженим у виконанні свого законного мандату щодо забезпечення відповідальності за тяжкі злочини.

На засіданні Небензя також звинуватив МКС у тому, що він нічого не добився, коли почав попереднє вивчення ситуації на палестинських територіях у 2015 році та офіційне розслідування у 2021 році.

“У зв’язку з цим виникає питання, чи не вплинув на ефективність МКС у цьому напрямі той факт, що новий двопартійний законопроєкт був поданий до Конгресу США про застосування санкцій до посадових осіб МКС, які беруть участь у розслідуванні не лише США, але і їхніх союзників”, – сказав він у Раді безпеки.

Минулого тижня двоє конгресменів-республіканців представили “Закон про протидію нелегітимному суду”, щоб накласти санкції на посадових осіб МКС, які переслідують Сполучені Штати або їхніх союзників, включаючи Ізраїль.

Вони посилалися на повідомлення, що МКС готовий видати ордери на арешт прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху та інших ізраїльських високопосадовців за їхній військовий наступ у Газі після несподіваної атаки ХАМАС 7 жовтня на півдні Ізраїлю. Прихильники закону заявили, що якби МКС був легітимним трибуналом, він мав би видати ордери на арешт лідерів ХАМАС.

Заступник посла Алжиру в ООН Нацим Гауауї висловив надію, що МКС займе “серйозний підхід” до своїх палестинських розслідувань і “продемонструє, що він не є інструментом, який використовують деякі члени міжнародного співтовариства, щоб погрожувати, кому завгодно, коли завгодно”.

Своєю чергою Карім Хан відповів послу РФ, що на МКС “не вплинуть, чи то ордери на мій арешт, чи то арешт обраних посадових осіб суду Російською Федерацією, чи то інші обрані посадові особи в будь-якій іншій юрисдикції”.

Хан сказав, що МКС намагається бути “глухим до шуму”, і потрібно дати час на розслідування, незалежно від того, чи йдеться про світові кризи, такі як Україна, Газа та палестинці, Лівія чи мусульманська меншина рохінджа в М’янмі.

“Ми зобов’язані відстоювати справедливість, відстоювати жертв. Ми встанемо на захист і будемо застосовувати закон чесно, незалежно”, — сказав Хан.

Федеральний апеляційний суд США у Вашингтоні відхилив угоду про визнання вини Халіда Шейха Мохаммеда — головного обвинуваченого в організації терактів 11 вересня 2001 року.

Співробітники Служби безпеки України під час проведення спецоперації ліквідували агентів російських спецслужб, які за завданням ФСБ РФ здійснили убивство полковника СБУ в Києві.

Американський журналіст Такер Карлсон закликав позбавляти громадянства американців, які воювали на боці України або Ізраїлю.

Триває 1236-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад мільйон осіб.

Заступник директора ФБР Ден Бонжіно може подати у відставку через незгоду з позицією Міністерства юстиції США стосовно матеріалів справи засудженого за сексуальні злочини мільярдера Джеффрі Епштейна.