Шольц виключив можливість появи в ЄС власної ядерної зброї
Джерело: Олаф Шольц у статті для The Economist
Канцлер Німеччини Олаф Шольц виключив можливість появи в Європейського Союзу власного ядерного озброєння. Раніше про необхідність обговорення цього питання заявляли глава Франції Емманюель Макрон та президент Польщі Анджей Дуда.
Десятиліттями НАТО був головним гарантом миру та безпеки в євроатлантичному регіоні. Шольц наголосив, що так “ще є і так має бути й надалі”, оскільки повномасштабний напад РФ на Україну він назвав “історичним поворотним моментом”.
Я підтримую пропозицію президента Макрона вести розмову про майбутній захист Європи. Раніше я сказав, що ми повинні зміцнити європейський стовп НАТО — і ми повинні зміцнити європейський стовп нашого стримування. Зрозуміло, ніякої “ядерної зброї ЄС” не буде — це просто нереально, – зазначив канцлер.
Водночас він зазначив, що Євросоюз не має наміру зазіхати на суверенітет французької ядерної сили стримування, хоч і привітав заяви Макрона про “європейський вимір” французьких ядерних сил.
Шольц закликав обговорити, як отримати правильне поєднання можливостей для захисту Європи та стримування будь-якого агресора — сьогодні та в майбутньому.
На додаток до засобів ядерного стримування країни-члени ЄС розглядають звичайні збройні сили, зокрема й протиповітряну та протиракетну оборону, кібернетичні та космічні можливості та високоточні ударні ракети.
Він запевнив, що “жорстокий імперіалізм Путіна не досягне успіху”.
Сьогодні Європейський Союз та його члени є найбільшою фінансово-економічною підтримкою України. Лише Німеччина вже виділила 28 мільярдів євро військової допомоги, поступаючись лише Сполученим Штатам. Однак, ми не повинні забувати, що Путін вважає, що такі демократії, як наша, не зможуть підтримувати Україну протягом наступних років. Але він помиляється.
Довести, що Путін неправий, Шольц закликав із пояснення населенню кожної країни-партнерки “знову і знову”, що допомога Україні є “незамінною інвестицією в нашу власну безпеку”.
У статті канцлер також вказав на “безпрецедентні, тектонічні зрушення” у безпеці та обороні Німеччини, додавши, що мета уряду — перетворити Бундесвер на найсильніші збройні сили Європи. Він наголосив, що ФРН витрачатиме на оборону 2% ВВП. А також зазначив, що перше з часів Другої світової війни Німеччина розмістить на постійній основі повноцінну бойову бригаду за межами країни – у Литві.
30 квітня заступник міністра національної оборони Польщі Павло Залевський повідомив, що країна зробила офіційний запит стосовно розміщення ядерного озброєння НАТО. Він уточнив, що мовиться про заявку Польщі на участь у програмі Nuclear sharing. Раніше до неї вже приєдналися Німеччина, Бельгія та Італія.
Водночас у разі розміщення, рішення щодо застосування ядерного озброєння ухвалюватимуть у США.
Зауважимо, Анджей Дуда запросив прем’єр-міністра Дональда Туска на зустріч 1 травня щодо питання розміщення ядерної зброї у Польщі за програмою НАТО Nuclear Sharing. Раніше Туск прокоментував, що ідея Дуди є “масштабною та серйозною”, тому додав, що йому потрібно знати “всі обставини, які спонукали президента зробити відповідну заяву”.
Згодом, в РФ заявили, що Польща грає у “дуже небезпечну гру”, розглядаючи можливість розміщення ядерної зброї США на своїй території.
Окрім цього, раніше в РФ прокоментували можливе розміщення ядерного озброєння на території Фінляндії, заявивши, що Москва “не залишить без відповіді” такий крок.
- Нещодавно у Генштабі Збройних сил Польщі поінформували, що польські пілоти відпрацювали посадку бойових літаків на дорозі поблизу кордону з РФ.
- Також глава Міноборони Польщі не виключив нападу Росії на країни НАТО, у разі, якщо Україна не зможе розбити війська РФ.
- Прямий збройний конфлікт НАТО з Росією ближче, ніж багато хто думає, попереджає експерт з ракетних технологій та науковий співробітник докторантури університету в Осло Фабіан Гоффман.
- Через свої імперські амбіції Росія становить найбільшу та найгострішу загрозу для країн НАТО. У разі “заморожування” війни в Україні, Москві знадобиться шість-десять років, щоб відновити свою армію.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.
Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення.
Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.