Росія погрожує Фінляндії через розміщення ядерної зброї НАТО

Джерело: The Moscow Times

Посол РФ у Гельсінкі Павло Кузнєцов заявив, що Москва “не залишить без відповіді” ймовірне розміщення ядерної зброї НАТО на території Фінляндії.

Можливе розміщення ядерної зброї на фінській території сьогодні підтримує лише 20%, а її транзит через Фінляндію — близько 40% населення. Фіни не можуть не усвідомлювати, що без відповіді російської сторони такий серйозний провокаційний крок не залишиться, — сказав Кузнєцов.

За його словами, навесні 2025 року уряд Фінляндії розпочне розгляд законопроєкту про внесення змін до закону про ядерну енергію та скасування норми, що забороняє ввезення ядерної зброї у країну.

Російський посол наголосив, що РФ, мовляв, не зможе не реагувати на можливі рішення фінського уряду у цій сфері. Він зазначив, що документ розглядатиметься досить тривалий час.

І додав, що “Фінляндія приєдналася до партії війни до перемоги над Росією”, а після того, як офіційний Гельсінкі приєднався до НАТО, кордон перетворився на зону “потенційної ескалації”.

Кузнєцов повідомив, що “Росія не залишить без відповіді нарощування військового потенціалу альянсу поблизу своїх кордонів”. Пообіцяв адекватну реакцію, водночас додав, шо “не обов’язково симетричною”, що виходить з інтересів “національної безпеки”.

Міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен на зустрічі представників НАТО в Брюсселі зауважила, що Путін і Сергій Шойгу погрожували створити проблеми Фінляндії, аби помститися за вступ країни до НАТО і посилити військову присутність біля її кордонів.

Раніше Росія завжди мала війська, розташовані вздовж і поблизу фінського кордону, зазначила Валтонен.

Але ще ніколи кордон не був таким порожнім, як зараз. Очевидно тому, що російські війська зайняті десь ще, — заявили міністерка у відповідь на запитання російських журналістів, натякаючи на Україну.

У грудні 2023 року Путін, анонсуючи створення Ленінградського військового округу, завив, що Фінляндія з Росією проблем не мала, але “тепер будуть”. Він пообіцяв “сконцентрувати там певні військові підрозділи”.

Голова європейської дипломатії Кая Каллас привітала тверду позицію президента США Дональда Трампа щодо Росії, втім, розкритикувала ультиматум у 50 днів, оскільки росіяни продовжують неспровоковане вторгнення. Вона також закликала США підкріпити санкції військовою підтримкою України.

Ввечері 14 липня президент Володимир Зеленський провів розмову з главою Білого дому Дональдом Трампом. Сторони зокремо обговорили зміцнення українських позицій для досягнення миру.

Президент Володимир Зеленський, наголосивши на пріоритетності розвитку власного виробництва в Україні, підтвердив намір призначити нинішнього главу уряду Дениса Шмигаля новим очільником Міноборони.

Президент США Дональд Трамп 14 липня оголосив про різке збільшення збройових постачань країнам НАТО у межах нового плану озброєння України. Угода передбачає постачання ракет, засобів ППО та артилерійських снарядів, котрі зрештою мають спорядити Києву.

14 липня під час зустрічі з генсеком НАТО Марком Рубіо, президент США Дональд Трамп заявив, що збирається надсилати “найсучаснішу зброю” Альянсу, котрий зможе передати її Україні.