60 років тому стався підпал Державної бібліотеки Академії наук УРСР
Джерело: movyty_ua
Рівно 60 років тому, 24 травня 1964 року, стався підпал Державної бібліотеки Академії наук УРСР (сьогодні це Національна бібліотека України імені Володимира Вернадського). Тоді згорів фактично увесь відділ україніки – від 500 000 до 600 000 книг і рукописів.
За інформацією Інституту національної пам’яті, підпалив бібліотеку її співробітник Віктор Погружальський. Під час засідання суду він зізнався у скоєному. За його словами, після робочого дня 23 травня він залишився у бібліотеці, там переночував, а під ранок 24 травня знищив свої документи і підпалив кілька книг у різних місцях приміщенні.
Офіційно відомо, що вогнеборці прибули за викликом о 6:04, однак швидко приборкати полум’я не могли: за збігом обставин тоді у всьому районі – нібито через аварію на водопроводі – зникло водопостачання.
Загасити вогонь вдалось лише 25 травня, хоча дехто стверджує, що вогонь приборкали 26 травня.
За повідомленням, зі 150 вогнеборців 10 зазнали фосфорного отруєння, що може свідчити про те, що пожежа була не випадковою, а спланована радянською владою, а Погружальський використовував фосфорні шашки, аби підпалити бібліотеку.
В історію підпал увійшов під назвою “процес над Погружальським”. Того ж 1964 року Євген Сверстюк написав політичний памфлет “З приводу процесу над Погружальським”, у якому звинуватив тодішню владу у знищенні давніх рукописів.
На його думку, розслідування та суд не відповідали масштабам трагедії, якої зазнало українське суспільство.
“Ціле наше середньовіччя пішло з димом, майже вся домосковська доба”, — писала про підпал українська письменниця Оксана Забужко.
Навіть через 60 років РФ не змінила своїх методів знищення всього українського. 23 травня 2023 року окупанти завдали ракетних ударів по Харкову, поціливши зокрема у Фактор-друк – один з найбільших типографських комплексів Європи. Частиною холдингу є видавництво та книгарні Vivat.
На момент обстрілу у приміщенні перебували 50 осіб. З них семеро загинули, а 17 зазнали поранень.
За даними Валентини Здановської – головної бібліотекарки Національної бібліотеки України ім. Я. Мудрого – загалом від 2014 року в Україні внаслідок російської агресії знищено 131 публічну бібліотеку. Ще 746 пошкоджені та потребують ремонту. Попередньо, після 24 лютого 2022 року, бібліотеки України втратили більш як 1,5 млн видань.
- У Центрі національного спротиву повідомили, що у тимчасово окупованому Криму росіяни розпочали нові зачистки у місцевих бібліотеках. Ворог наказав вилучити усі книги про Голодомор, УПА та на яких зображено тризуб.
Суд Гельсінкі у Фінляндії постановив конфіскувати спідницю у жінки, яку визнали винною в замаху на крадіжку. Злочин, ймовірно, вчинили за допомогою цього предмету одягу.
Кількість жертв повені в американському штаті Техас зросла до щонайменше 129 осіб, ще 166 людей залишаються зниклими безвісти.
Президент Фінляндії Александр Стубб таємно взяв участь у змаганнях з тріатлону, використавши псевдонім.
У США лікарі за допомогою риб’ячої шкіри загоїли глибоку рану на шиї недоношеної Еліани Девос.
У Великій Британії відкликали понад 11 тисяч флаконів очних крапель Zaditen через проблеми на виробництві, що могло призвести до нестерильності препарату.