CNN: російські окупанти погрожують зґвалтуванням цивільним на ТОТ, жертви часто чоловіки

Джерело: CNN

В CNN розповіли історії людей, які зазнали сексуального насильства та погроз з боку російських окупантів на ТОТ України.

25 серпня 2022 року троє озброєних офіцерів ФСБ РФ в масках увірвалися до будинку 39-річного керівника ферми Романа Шаповаленка в Херсоні, яке на той час було окуповано російськими військами. Вони розпочали обшук в будинку і виявили в телефоні чоловіка повідомлення, в якому він назвав російських солдатів “орками”.

Тоді окупанти зв’язали його та вивезли в невідоме місце. Шаповаленко розповів, що його неодноразово били струмом в області статевих органів, погрожували зґвалтуванням скляною пляшкою і змушували повірити, що його можна стерилізувати.

“Схоже, у них був фетиш на геніталії. Іноді відкривалися двері і вони казали: “Ми витягнемо кийки і всіх тут зґвалтуємо””, — розповів він.

29-річний офіцер української розвідки Роман Черненко з позивним “Омен” сім місяців провів у “штрафному ізоляторі” в Оленівці, після того, як потрапив у полон до російських військ на Маріупольському напрямку. Він розповів, що його катували тричі на день щодня протягом чотирьох місяців.

“Тапік — військовий телефон із двома проводами. Один підключений до ваших геніталій, інший до вашого пальця і вони просто посилюють струм”, — сказав він.

За його припущенням, в тортурах брали участь офіцери російського ГРУ, Федеральної служби виконання покарань Росії і ФСБ РФ.

Черненка звільнили з російського полону в січні 2024 року і він досі оговтується від пережитого. Після звільнення він зробив пропозицію своїй дівчині і сказав, що саме думки про неї та про матір дали йому сили пережити полон.

 В останньому щорічному звіті Ради Безпеки ООН про сексуальне насильство, пов’язане з війною, зазначено, що у 2023 році в Україні було задокументовано 85 випадків, у яких постраждали 52 чоловіки, 31 жінка, одна дівчина та один хлопчик. 

Окрема доповідь правозахисників ООН, які опитали 60 українських військовополонених чоловіків після їх звільнення, виявила, що 39 постраждали від сексуального насильства під час російського ув’язнення.

CNN опитав чотирьох чоловіків, яких утримували російські окупанти в Херсонській, Донецькій, Запорізькій, Харківській областях та Криму. Усі розповіли, що їх роздягали, били струмом по геніталіях та погрожували зґвалтувати.

Вчинення сексуального насильства з боку російських військ є поширеним на тимчасово окупованих територіях по відношенню як до цивільних та і до військових.

Небагато чоловіків публічно розповіли про свої випробування, але українські прокурори та правозахисні групи кажуть, що стає все більше випадків сексуального насильства над жертвами-чоловіками. За їх словами, злочини часто залишаються неповідомленими через стигматизацію та сором, пов’язані з ними.

Зґвалтування та сексуальне насильство прямо заборонені Женевськими конвенціями. Також, відповідно до Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС), вчинення зґвалтування та сексуального насильства систематичним або поширеним способом вважається злочином проти людства.

Служба зовнішньої розвідки України фіксує перехід у гостру фазу ворожої інформаційної операції, яку веде РФ проти України. Зауважується, що мета – ліквідувати українську державність не на полі бою, а “у головах людей”: через делегітимізацію української влади, знецінення демократичних інституцій та нав’язування зовнішнього політичного сценарію з ознаками контрольованої капітуляції.

Глава Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив, що у межах Bring Kids Back UA вдалося повернути ще одинадцятьох дітей з тимчасово окупованих територій та території РФ.

Нова зустріч Контактної групи з питань оборони України у “форматі Рамштайн” відбудеться 11 квітня у Брюсселі під головуванням Великої Британії та Німеччини.

Україна у березні експортувала товарів на понад $3,6 млрд  — це на 4,5% більше, ніж у березні минулого року, та на 18% більше проти лютого 2025 року. Тоді як усього за перший квартал 2025 року експорт товарів сягнув майже $9,9 млрд. 

2 квітня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що загальний дефіцит фінансування потреб на відбудову України у 2025 році становить майже $10 млрд.