Ердоган закликав «впустити Туреччину в ЄС» в обмін на приєднання Швеції до НАТО
Джерело: Politico
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив 10 липня, напередодні головного саміту членів НАТО, що Європейський Союз має відкрити Анкарі шлях до вступу до європейської спільноти до того, як турецький парламент схвалить заявку Швеції на приєднання до Альянсу.
Спочатку прокладіть шлях для Туреччини в Європейський Союз, а потім прокладемо шлях для Швеції, так само, як для Фінляндії, – наголосив турецький лідер у своїй промові у стамбульському аеропорту перед вильотом на саміт НАТО у Вільнюсі.
Разом з тим, додав Ердоган, він використає саміт, щоб “повторити заклик до союзників, які вводять санкції та обмеження проти Туреччини, відмовитися від цієї помилки”.
Ми віримо, що якнайшвидше завершення війни справедливим і тривалим миром ще більше сприятиме процесу членства України в НАТО, – продовжив він.
9 липня, під час двосторонньої розмови з президентом США Джо Байденом, президент Туреччини закликав країни-члени ЄС надіслати “чітке та рішуче повідомлення” на підтримку приєднання Анкари до блоку з 27 членів.
Своєю чергою, канцлер Німеччини Олаф Шольц відхилив вимогу Ердогана пов’язати вступ Швеції до НАТО з членством Туреччини в ЄС.
Туреччина отримала статус кандидата в ЄС ще у 1999 році, але відтоді прогрес загальмувався через попередження Брюсселя, що Анкара зволікала з основними реформами судової системи та повноважень офісу президента в минулі роки.
- 9 липня під час телефонної розмови з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом глава США Джо Байден обговорив заявку Швеції на членство в НАТО.
- Президент України Володимир Зеленський візьме участь у саміті НАТО у Вільнюсі у межах започаткування нового формату взаємодії України з Альянсом.
- Українська влада сподівається, що на майбутньому саміті отримає чіткий сигнал про приєднання до альянсу. Проте країни-члени НАТО досі не вирішили остаточно, що запропонувати Україні на саміті.
- Міністр оборони України Олексій Резніков привітав рішення США відправити касетні бомби до Києва, заявивши, що це допоможе деокупувати територію України, але пообіцяв, що боєприпаси не будуть використовуватися в Росії.
- Країни Північноатлантичного альянсу погодили скасування Плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ) для України як передумови вступу.
Управління з контролю за іноземними активами США (OFAC) запровадило санкції на вісім криптогаманців, пов’язаних з російською криптобіржею Garantex та єменськими хуситами. За даними Chainalysis і TRM Labs, через ці гаманці перевели близько $1 млрд, переважно для фінансування хуситських операцій у Ємені та в акваторії Червоного моря.
Головнокомандувач Об’єднаних збройних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі запевнив, що Україна отримає додаткові винищувачі F-16, поки українські пілоти проходять навчання.
Пізно ввечері російські війська вдарили по Харкову безпілотниками. Ворог завдав удару по Новобаварському районі. Відомо про загиблого та 29 постраждалих.
Після трьох років війни, коли стало очевидно, що російська армія не здатна зламати Україну. Однак, лідер РФ Володимир Путін продовжує відмовлятися від припинення вогню. Попри певні тактичні успіхи, як, наприклад, вибиття українців з Курської області, шанси на перемогу військовим шляхом у Росії залишаються мінімальними. Військові втрати і економічні труднощі вказують на наближення кінця війни, однак Путін не зупиняє агресію.
Документальний фільм українського режисера та журналіста Мстислава Чернова “2000 метрів до Андріївки” отримав престижну данську кінопремію.