Україна отримала інноваційний препарат доконтактної профілактики ВІЛ
Джерело: МОЗ
В Україні у двох містах з’явиться ін’єкційний препарат тривалої дії для доконтактної профілактики ВІЛ.
Йдеться про ін’єкційний каботегравір тривалої дії (CAB-LA), що вводиться внутрішньом’язово й призначається людям, які мають підвищений ризик інфікування ВІЛ. Україна отримала цей препарат в межах міжнародної співпраці за програмою PEPFAR (Надзвичайна ініціатива президента США з надання допомоги у глобальній боротьбі з ВІЛ/СНІДом у світі).
У межах пілотного проєкту каботегравір тривалої дії буде доступним для пацієнтів з групи ризику у двох медзакладах у Києві та Львові. Наразі завершується процедура реєстрації препарату.
“Доконтактна профілактика є одним з доказових методів контролю за епідемією ВІЛ-інфекції у світі. За останні три роки кількість людей, які отримують доконтактну профілактику в Україні, зросла втричі. Україну обрано однією з пʼяти країн серед країн-партнерів ініціативи PEPFAR, пріоритетних для розширення доступу до ін’єкційної форми доконтактної профілактики – каботегравіру тривалої дії. Це сучасний інноваційний препарат, який після завершення реєстрації буде доступним у медзакладах двох міст”, – зазначив заступник міністра, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.
У липні 2022 року ВООЗ включила цей препарат до рекомендацій з доконтактної профілактики, попередньо 20 грудня 2021 року Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США (FDA) схвалило його. Доконтактна профілактика (ДКП) та антиретровірусна терапія (АРТ) є одними із вирішальних факторів впливу на зменшення ризику передавання вірусу і зниження захворюваності й смертності, пов’язаних з ВІЛ-інфекцією, серед людей, які живуть із ВІЛ.
Поява препарату тривалої дії (CAB-LA) в Україні дозволить розширити доступ та охоплення послугами з доконтактної профілактики інфікування ВІЛ, а також профілактики ВІЛ-інфекції.
Наявність ін’єкційного каботегравіру поряд з таблетованими формами ДКП (TDF/FTC) розширює доступ до ДКП та дозволяє обирати: регулярне пероральне вживання препаратів чи інʼєкційний варіант пролонгованої дії.
Національна програма з ДКП дозволяє безоплатно забезпечити антиретровірусними препаратами людей, які мають високий ризик інфікування ВІЛ. Послуга доступна у визначених медзакладах у кожному регіоні.
У 2023 році профілактика, діагностика та лікування ВІЛ-інфекції були доступні пацієнтам у 322 медзакладах по всій країні. На 2024 рік договори із НСЗУ на забезпечення медичних послуг для пацієнтів із ВІЛ уклали 367 закладів охорони здоров’я. В країні майже вдвічі зросла кількість обстежень за допомогою швидких тестів (до 1 257 646 у 2023 році проти 647 949 у 2022 році).
Нагадаємо, за результатами 2023 року обсяг обстежень на ВІЛ в медзакладах України зріс на майже 40% (це 2 250 940 обстежень у 2023 році проти 1 612 841 за підсумками 2022 року). За даними Центру громадського здоров’я України, у 2023 році було виявлено 12 925 випадків ВІЛ, призначено антиретровірусну терапію (АРТ) 10 836 особам. Станом на 1 січня 2024 року в Україні 118 348 людей, які живуть з ВІЛ, отримують антиретровірусну терапію.
- У квітні цього року в Україні зареєстрували 892 нових випадки ВІЛ, зокрема 90 осіб померли від СНІДу.
- Самотестування та доконтактна профілактика ВІЛ – у медзакладах та громадах впроваджуватимуть інноваційні підходи з протидії ВІЛ-інфекції.
- За даними Центру громадського здоров’я, у 2023 році в Україні зареєстрували 19 851 випадок активного туберкульозу, з яких 639 — серед дітей до 14 років, 196 — серед підлітків віком 15-17 років.
- Україна отримала найбільшу премію, присвячену боротьбі з туберкульозом. Переможцями премії “Kochon” стали лікарі Чернігівської і Херсонської областей та Центр громадського здоров’я.
Рада ЄС ухвалила рішення про вступ Румунії та Болгарії до Шенгенської зони, що дозволить цим країнам приєднатися до найбільшої зони вільного пересування у світі.
Підвищення тарифів “Укрзалізниці” на вантажні перевезення на 37%, за словами голови Федерації роботодавців транспорту України та першого міністра транспорту України Ореста Климпуша, призведе до перенесення вантажпотоку на автомобільні дороги та їх пришвидшеного руйнування.
Двом підозрюваним, які знущалися з диких кабанів на Тернопільщині, суд обрав запобіжні заходи.
Голова Луганської обласної військової адміністрації Артем Лисогор розповів, що у 77 % (714 із 920) населених пунктів окупованої Луганщини неможливо придбати ліки.
У російській столиці застрелили заступника генерального конструктора, керівника відділу програмного забезпечення конструкторського бюро “Марс” Михайла Шатського. Він займався модернізацією крилатих ракет і впровадженням нових БпЛА.