«Дорога до кліматичного пекла»: ООН б’є на сполох через безпрецедентну спеку на планеті
Джерело: CNN
В ООН б’ють на сполох через безпрецедентну спеку на планеті, яка фіксується вже протягом року.
За новими даними Copernicus – служби моніторингу клімату ЄС – цього місяця Земля відзначила “шокуючу” віху, витримавши 12 місяців рекордно високої температури повітря.
За показниками Copernicus, кожен місяць, починаючи з червня 2023 року, був найспекотнішим за всю історію спостережень.
Директор Copernicus Карло Буонтемпо попередив. що планету можуть очікувати ще гірші часи.
“Якщо забруднення викопним паливом, що нагріває планету, не буде скорочено, цей ряд найспекотніших місяців запам’ятається як відносно холодний”, – сказав він.
Дані Copernicus опубліковано того ж дня, коли Генсек ООН Антоніу Гутерріш виступав у Нью-Йорку з промовою щодо змін клімату. У цій промові він назвав компанії. які займаються викопним паливом, “хрещеними батьками кліматичного хаосу”.
Щобільше, Гутерріш вперше прямо закликав всі країни заборонити рекламу продуктів з викопного палива.
Він закликав світових лідерів вжити негайних заходів, включаючи суттєве скорочення забруднення планети нагріванням і негайне припинення будь-яких нових вугільних проєктів. Він підштовхнув багаті країни взяти на себе зобов’язання відмовитися від вугілля до 2030 року, скоротити видобуток нафти та газу на 60% до 2035 року та збільшити потік фінансування до найбідніших, найбільш вразливих до клімату країн.
“Ми не можемо погодитися з майбутнім, де багаті будуть захищені бульбашками з кондиціонерами, а решта людства буде страждати від смертоносної погоди на непридатних для життя землях. Ми граємо у російську рулетку з нашою планетою. Нам потрібно з’їхати з цієї дороги у кліматичне пекло”, – сказав Гутерріш.
Дані Copernicus свідчать, що кожен місяць з липня 2023 року був щонайменше на 1,5 градуса теплішим, ніж температура до індустріалізації, коли люди почали спалювати велику кількість викопного палива, яке нагрівало планету.
Середня глобальна температура за останні 12 місяців була на 1,63 градуса вищою за ці доіндустріальні рівні.
Відповідно до Паризької угоди 2015 року, країни погодилися обмежити глобальне нагрівання до 1,5 градуса вище доіндустріального рівня. Хоча ця мета стосується потепління протягом десятиліть, а не одного місяця чи року, вчені кажуть, що це порушення є тривожним сигналом.
“Це є передвісником все небезпечніших кліматичних впливів, які наближаються”, — сказав Річард Аллан, професор клімату в Університеті Редінга у Великій Британії.
Ця новина також з’явилася в той момент, коли на заході США пройшла перша хвиля спеки цього літа, коли температура підскочила до тризначних цифр (за Фаренгейтом – ред.). Але цієї весни безпрецедентна спека вже залишила по всій планеті слід смерті та руйнування.
Зокрема десятки осіб померли в Індії лише за останні кілька тижнів, коли температура повітря сягла +55 градусів Цельсія. Високі температури також призвели до смертей, закриття шкіл та знищення врожаїв у Південно-Східній Азії. У Мексиці через спеку з дерев падали мертвими ревуни.
Гаряче повітря та океани також сприяють сильнішим дощам і руйнівним штормам, подібним до тих, які цього року вразили Сполучені Штати, Бразилію, Кенію, Об’єднані Арабські Емірати та інші країни.
Нещодавня спека відкриває “вікно в майбутнє з екстремальною спекою, яка ставить під сумнів межі виживання людини”, – сказав Бен Кларк, дослідник з Інституту Грантема Імперського коледжу Лондона.
“Життєво важливо, щоб люди розуміли, що кожна десята градуса потепління наражає більше людей на небезпечну та потенційно смертельну спеку”, — сказав він CNN.
“Екстремальні явища, викликані кліматичним хаосом, накопичуються, знищуючи життя, підриваючи економіку та завдаючи шкоди здоров’ю”, — сказав Гутерріш.
За його словами, людство безпосередньо впливає на цю ситуацію. Він порівняв ситуацію з глобальним потеплінням із метеором, який знищив динозаврів.
“Щодо клімату, ми не динозаври. Ми – метеор. Ми не тільки в небезпеці. Ми – небезпека”, – попередив Генсек ООН.
У найближчі місяці очікується зниження температур, завдяки послабленню Ель-Ніньо (кліматичне явище, яке впливає на підвищення температури на планеті).
Та це не означає, що тенденція підвищення температури зникне, адже у світі продовжують добувати викопне паливо, яке нагріває планету.
“Хоча цю послідовність місяців, що побивають рекорди, зрештою буде перервано, загальна ознака зміни клімату залишається, і немає жодних ознак зміни такої тенденції”, – сказав Буонтемпо.
Промова Гутерріша також посилалася на нові дані, оприлюднені Всесвітньою метеорологічною організацією (ВМО), які виявили майже 86% ймовірності того, що принаймні один із років між 2024 і 2028 роками поб’є рекорд найспекотнішого року, встановлений у 2023 році.
ВМО також підрахувала майже 50% ймовірність того, що глобальні середні температури за весь п’ятирічний період між 2024 і 2028 роками будуть більш ніж на 1,5 градуса вищими доіндустріального рівня. Це наблизило б світ до порушення довгострокового обмеження в 1,5 градуса, яке лежить в основі Паризької угоди.
- Європу очікує набагато спекотніше літо, ніж зазвичай, з підвищеним ризиком посух та хвиль спеки. Теплий травень вже вказує на продовження тривалої тенденції рекордно високих глобальних температур, яка триває вже 10 місяців.
Джерело: LadBible, Scoop Unworthy. Лондонський дизайнер інтер’єру Стівен Лумба розповів, як Apple Watch допоміг йому…
Джерело: BBC Власник онлайн-магазинів Temu та Pinduoduo повідомив про невтішні продажі та прибуток. Акції гіганта…
Віцепрезидентка Філіппін Сара Дутерте публічно заявила, що в разі її вбивства вона організує вбивство президента Фердинанда Маркоса-молодшого, його дружини та спікера Палати представників. Ця заява спричинила посилення заходів безпеки для президента та його родини, а також передана на розгляд президентської охорони для негайних дій.
Опозиція оголосила про масштабну акцію протесту в Тбілісі паралельно з першим засіданням парламенту Грузії 25 листопада. Організатори очікують, що до них приєднаються однодумці з усіх регіонів Грузії.
Джерело: Крим.Реалії Журналіст та політичний оглядач Віталій Портников поділився думками щодо вражень Росії, які справила…