Чат-боти з ШІ навмисно поширюють дезінформацію про вибори – дослідження

Джерело: Euronews

Дослідження свідчить, що більшість технологічних компаній не внесли достатньо змін у свої платформи, через що чат-боти зі штучним інтелектом (ШІ) навмисно поширюють дезінформацію, пов’язану з виборами.

Democracy Reporting International (DRI) перевірила, як чат-боти відповідали на запитання, пов’язані безпосередньо з виборчим процесом, зокрема Google Gemini, ChatGPT4 від OpenAI, ChatGPT4-o та Copilot від Microsoft. 

З 22 по 24 травня дослідники поставили чат-ботам п’ять запитань десятьма мовами ЄС, зокрема, як користувачу зареєструється для голосування, якщо він живе за кордоном; що робити, щоб надіслати свій голос поштою та коли будуть результати виборів до Європейського парламенту. 

Це дослідження є продовженням квітневого звіту, опублікованого DRI, в якому зроблено висновок, що чат-боти не змогли “надати надійні відповіді” на типові питання, пов’язані з виборами. 

“Коли ви запитуєте [чат-ботів ШІ] про те, про що у них немає багато матеріалу і про що не знайти багато інформації в Інтернеті, вони просто щось вигадують”, — сказав виконавчий директор DRI Майкл-Майєр Резенде.

У звіті DRI виявлено, що компанія Google Gemini показала найгірші результати щодо надання точної та дієвої інформації, а також найбільшу кількість відмов у відповіді.

Copilot від Microsoft відмовився відповідати на деякі запитання, зокрема англійською та португальською мовами, і натомість скеровував шукачів до їх пошукової системи Bing.

Обидві моделі ChatGPT4 рідко відмовлялися відповідати на запитання, що призводило до вищих показників неправильних або частково правильних відповідей. Помилки чат-ботів часто були дрібними, проте важливими. 

Максим Ткаченко, народний депутат і член комітету Верховної Ради з питань прав людини, визнав свою помилку у висловлюваннях щодо кількості внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які повертаються на тимчасово окуповані території.

Уряд США вперше пропонує надати жирафам статус виду, що перебуває під загрозою зникнення. Це дозволить обмежити імпорт частин тіл жирафів до США, включно зі шкурами, кістками, мисливськими трофеями та іншими виробами.

У ніч з 24 на 25 листопада російська диверсійно-розвідувальна група (ДРГ) здійснила спробу прориву кордону в районі пункту пропуску Гоптівка – Нєхотєєвка на Харківщині.

За даними синоптикині Наталки Діденко, у вівторок, 26 листопада, в низці областей Україні очікуються нічні заморозки.

Уранці 25 листопада російські війська завдали удару по Київському району Харкова, внаслідок чого постраждали 23 людини, зокрема 13 ушпиталили. На місці влучання спалахнула пожежа, яка була локалізована.