Сенатор-республіканець Макконнелл підтримав рішення Байдена передати Україні касетні боєприпаси

Джерело: CNN

Лідер меншості в Сенаті США Мітч Макконнелл заявив, що президент Джо Байден “зробив правильний вибір”, прийнявши рішення спорядити Україні  касетні боєприпаси для протистояння військам РФ.

Макконнелл пояснив, що ці боєприпаси покращать здатність України завдавати ударів по російських військах і компенсують недоліки стандартних артилерійських снарядів.

Попри гучну опозицію з боку його власної партії, президент зрештою зробив правильний вибір, — зазначив він у Сенаті у вівторок.

Республіканець також наголосив, що війни не можуть бути “без ризиків”, зауваживши, що “Україна має вирішувати, чи застосовувати цю ефективну зброю на власній території”.

Макконнелл попередив членів Сенату, які критикували рішення Байдена, сказавши, що вони не повинні дозволяти “сигналу чесноти стати на шляху реальності”.

Українська війна не буде виграна дворовими табличками чи порожніми обіцянками притягнути Путіна до відповідальності — лише зброєю.

Представник партії республіканців наголосив, що “ті самі правила застосовуються до майбутніх конфліктів, які сподіваємося стримати”. Він додав, що “єдність важлива, одначе, вирішальну роль відіграватиме жорстка сила”.

7 липня радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що Сполучені Штати вирішили спорядити Україні касетні боєприпаси. Джо Байден “схвалив це після одностайних рекомендацій” та консультацій із союзниками.

У Білому домі знають про ризики для цивільного населення, пов’язані із цим типом боєприпасів. Одначе, Київ надав “письмові запевнення, що мінімізуватиме ризики” для цивільного населення від застосування цього озброєння.

Рішення президента США Джо Байдена відправити касетні боєприпаси в Україну розлютило широку групу демократів, які звинувачують його адміністрацію у прийнятті лицемірного рішення, яке поставило під загрозу моральний статус Сполучених Штатів.

Також проти виступила низка європейських країн, зокрема Німеччина та Іспанія, хоча їх представники зазначили, що розуміють мотивацію рішення.

Своєю чергою, президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр закликав федеральний уряд не блокувати постачання касетних боєприпасів Україні, про які раніше оголосили Сполучені Штати.

В Євросоюзі також схвально ставляться до рішення США постачати касетні боєприпаси Україні в межах пакету військової допомоги, що готується від США.

Зауважимо, раніше очільник Міноборони України Олексій Резніков наголосив, що Україна дотримуватиметься низки ключових принципів щодо застосування касетних боєприпасів. Зокрема:

  • касетні боєприпаси використовуватимуться виключно для деокупації території України, визнаних міжнародно, тобто на території РФ їх застосовувати не будуть;
  • касетні боєприпаси не використовуватимуть для завдання ударів у міських районах, аби уникнути ризиків для мирного населення;
  • касетні боєприпаси будуть використовуватися тільки в місцях скупчення російських військових, для прориву рубежів оборони противника з мінімальним ризиком для життя українських воїнів;
  • Україна буде вести суворий облік використання цієї зброї та локальних зон, де її будуть використовувати;
  • після деокупації українських територій та перемоги ці території будуть пріоритетними для цілей розмінування;
  • Україна звітуватиме партнерам про використання цих боєприпасів і про їхню ефективність, щоб забезпечити належний стандарт прозорого звітування та контролю.

За повідомленнями американських ЗМІ, офіційні особи планують відправити в Україну артилерійські снаряди, кожен з яких містить 88 окремих бомб. Їх стрілятимуть із артилерійського озброєння “гаубиця”, яке вже є на озброєнні української армії.

Довідка. Касетний боєприпас – це особливий вид бомби, яка вирізняється тонкими стінками. Вона складається з наконечника, корпусу, порожнистої форми-оболонки. Форму наповнюють дрібними осколками, авіамінами, мінами різного призначення (протитанкові, протипіхотні, запальні). Одна касетна бомба може містити від десяти мін, які після детонації в повітрі розсипаються по всій зоні ураження.

  • Міністр оборони України Олексій Резніков привітав рішення США відправити касетні бомби до Києва, заявивши, що це допоможе деокупувати територію України, але пообіцяв, що боєприпаси не будуть використовуватися в Росії.
  • Німецька міністерка оборони Анналена Бербок висловилась проти надання Україні касетних боєприпасів.
  • Проти надання США касетних боєприпасів Україні виступила неурядова організація Human Rights Watch.
  • 21 червня в Комітеті із закордонних справ Палати представників Конгресу США підтримали проєкт резолюції, який закликає адміністрацію президента Джо Байдена спорядити Україні ракети великої дальності ATACMS.

Рік тому, 5 жовтня, 2023 року ворог завдав удару ракетою “Іскандер” по селу Гроза в Харківській області. Тоді загинуло 59 людей.

Внаслідок вторгнення Росії понад 140 тисяч кілометрів квадратних України забруднено мінами та іншими вибухонебезпечними предметами.

Станом на 22:00 п’ятниці, 4 жовтня, від початку цієї доби на фронті відбулося 97 бойових зіткнень. Найгарячіша ситуація на Курахівському напрямку. Також ворог активний на Покровському, Куп’янському та Лиманському напрямках.

Протягом дня, 4 жовтня, армія РФ здійснила 50 обстрілів прикордонних територій і населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 84 вибухи. 

У п’ятницю, 4 жовтня, суд у Мінську засудив десяток осіб до тюремного ув’язнення від двох до 25 років за допомогу в скоєнні того, що Білорусь назвала “терористичним актом” на військовому аеродромі за межами столиці минулого року.