Російські хакери заманили працівників посольства в Україні оголошенням про дешевий BMW – Reuters

Джерело: Reuters

Хакери, яких підозрюють у роботі на російську розвідку, націлили на десятки дипломатів у посольствах в Україні фальшиву рекламу вживаних автомобілів, намагаючись зламати їхні комп’ютери.

Широкомасштабна шпигунська діяльність була спрямована на дипломатів, які працювали щонайменше у 22 із приблизно 80 іноземних представництв у Києві.

“Кампанія почалася з нешкідливого та законного заходу”, — йдеться у повідомленні дослідницького підрозділу Palo Alto Networks Unit 42. “У середині квітня 2023 року дипломат МЗС Польщі розіслав електронною поштою легітимну рекламну листівку до різних посольств із продажу вживаного седана BMW 5-серії, розташованого в Києві”.

Польський дипломат, який відмовився розголошувати своє ім’я, підтвердив цю інформацію.

Хакери, відомі як APT29 або “Cozy Bear”, перехопили та скопіювали цей флаєр, вставили в нього шкідливе програмне забезпечення, а потім надіслали його десяткам інших іноземних дипломатів, які працюють у Києві.

У 2021 році спецслужби США та Великобританії ідентифікували APT29 як підрозділ російської Служби зовнішньої розвідки СВР. 

У квітні органи польської контррозвідки та кібербезпеки попередили, що та ж група провела “широкомасштабну розвідувальну кампанію” проти країн-членів НАТО, Європейського Союзу та Африки.

Дослідники змогли зв’язати фальшиву рекламу автомобіля з СВР, оскільки хакери повторно використали певні інструменти та методи, які раніше були пов’язані з цим шпигунським агентством.

“Дипломатичні місії завжди будуть високоцінною мішенню для шпигунства. Шістнадцять місяців російського вторгнення в Україну, розвідувальні дані про Україну та дипломатичні зусилля союзників майже напевно є високим пріоритетом для російського уряду”, – зазначено в звіті.

Польський дипломат сказав, що розіслав оригінальне оголошення в різні посольства в Києві, і що хтось йому передзвонив, оскільки ціна виглядала “привабливою”.

“Коли я перевірив, то зрозумів, що вони говорять про трохи нижчу ціну”, – сказав дипломат.

З’ясувалося, що хакери СВР вказали BMW дипломата за нижчою ціною – 7500 євро – у своїй фейковій версії оголошення, намагаючись заохотити більше людей завантажити шкідливе програмне забезпечення, яке надасть їм віддалений доступ до пристроїв.

Це програмне забезпечення було замасковане під альбом фотографій вживаного BMW. Спроби відкрити ці фотографії могли б заразити комп’ютер.

Представник Державного департаменту США сказав, що вони “знали про цю діяльність і на основі аналізу Управління кібернетичної та технологічної безпеки виявили, що вона не вплинула на системи чи облікові записи Департаменту”.

Що стосується автомобіля, то польський дипломат все ще планує продати авто.

“Спробую продати в Польщі, мабуть. Після цієї ситуації я не хочу більше мати проблем”.

Державна прикордонна служба оприлюднила відео знищення російської ракети Х-101 у небі над Київщиною.

Партизанський рух “АТЕШ” розвідав місце розташування російського ракетно-гарматного комплексу “Панцир С-1”, котрий, ймовірно, прикриває ключові об’єкти у тимчасово окупованому Севастополі.

В Одесі внаслідок російської атаки по Приморському району кількість постраждалих зросла до понад 50 осіб. Під час ворожого обстрілу загинули десять осіб.

Посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук високо оцінив нещодавню пропозицію озвучену заступницею міністра закордонних справ Ізраїлю Шарен Хаскель передати Україні будь-яку зброю російського виробництва, захоплену ЦАХАЛ у Лівані, Секторі Гази або на Західному березі. 

Адміністрація США дозволила використовувати ракети дальністю до 300 км для ударів по території РФ, це обговорювалося на зустрічі міністрів закордонних справ ЄС, заявив Верховний представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель.