Зміни клімату можуть спричинити зменшення мозку людей – результати дослідження
Джерело: Science alert
Вчені встановили зв’язок між змінами клімату в минулому та зменшенням мозку людини. За їхніми словами, у такий спосіб тіло людини адаптується до змін.
Група дослідників на чолі з вченим-когнітивістом Джеффом Морганом Стайбелом із Музею природної історії в Каліфорнії працювала над вивченням зміни мозку людини за останні 50 тисяч років. Як повідомляється, це дослідження дозволило краще зрозуміти, як люди адаптуються до стресу, спричиненого змінами навколишнього середовища.
Під час дослідження вчені проаналізували дані про розміри мозку 298 представників роду Homo та порівняли їх із даними про зміни клімату за останні 50 тисяч років. Ця інформація враховувала відомості про глобальну температуру, вологість і кількість опадів. З дослідження випливає, що тепліший клімат спричиняв зменшення розмірів мозку людей.
Вчені розділили скам’янілості, які вивчали, на групи, залежно від віку, а потім проаналізували, використавши чотири вікові діапазони: 100 років, 5, 10 та 15 тисяч років. Далі розміри мозку зіставили з даними про клімат.
Завдяки аналізу вдалося прослідкувати загальну закономірність між зміною розміру мозку у Homo зі зміною клімату при підвищенні та зниженні температури. У людей спостерігалося значне зменшення середнього розміру мозку, що склало трохи більше 10,7% протягом усього періоду голоценового потепління.
“Схоже, що зміни розміру мозку відбуваються через тисячі років після зміни клімату, і це особливо помітно після останнього льодовикового максимуму, приблизно через 17 тисяч років. У той час, як акліматизація розгортається в межах одного покоління, а природний відбір може відбутися лише за кілька послідовних поколінь, адаптація на рівні виду часто займає багато послідовних поколінь”, – пояснив Стайбел.
Зважаючи на це, можна припустити, що нинішні тенденції глобального потепління можуть вплинути на мозок людини.
“Навіть незначне зменшення розміру мозку у сучасних людей може завдати суттєвого впливу на нашу фізіологію чином, який до кінця не вивчено”, – розповів Стайбел.
Водночас аналіз засвідчив, що на розміри мозку впливала не лише температура, хоча вона вважалася вирішальним чинником. Свій вплив мали також вологість та рівень опадів. Так, дослідникам вдалося знайти слабку кореляцію між посухою та відносно великими розмірами мозку.
- Приблизно місяць тому дослідники знали про проблему, коли сотні морських левів почали спливати на пляжі Південної Каліфорнії. Сильні, але зазвичай неагресивні морські ссавці раптом почали кусати людей, які до них наближалися.
- Посеред Індійського океану є величезна гравітаційна діра, яка десятиліттями збентежила вчених.
За даними Міністерства оборони США, численні ядерні супротивники кидають виклик безпеці США, їх союзників і партнерів. Тому відомство оголосило про коригування своєї стратегії ядерного стримування.
Міністр національної оборони Канади Білл Блер заявив, що довгоочікувані системи протиракетної оборони США, які допоміг закупити канадський уряд, вже доставили в Україну.
Завтра, 23 листопада, Україна долучиться до щорічної акції “Запали Свічку пам’яті”, присвяченої вшануванню жертв Голодомору 1932–1933 років та масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років.
Британський банк HSBC припинив обробку всіх платежів з Росії та Білорусі для клієнтів персонального банківського обслуговування, повідомили в компанії у п’ятницю, 22 листопада.
Жінка, яка звинуватила Конора Макгрегора в її зґвалтуванні, сказала, що “справедливість відбулася” і вона виграла цивільний позов проти ірландського бійця змішаних єдиноборств.