«Не створений для війни»: Guardian поспілкувалось з чоловіками, які тікають від мобілізації

Джерело: The Guardian

The Guardian поспілкувалось з українськими чоловіками, які ховаються від мобілізації та прагнуть виїхати з України.

Один з них – 31-річний харків’янин Дмитро. Останній місяць він сидить у своїй квартирі, фактично не виходячи на вулицю, аби уникнути мобілізації.

“Я хочу виїхати з країни. Моя психіка більше не витримує перебування тут, у пастці”, – сказав він.

Від початку повномасштабної війни тисячі українських чоловіків нелегально втекли за кордон, щоб не потрапити до армії. Очікується, що після оновленого закону про мобілізацію кількість втікачів зросте.

“Я ніколи не думав про виїзд, поки не ввели закон про мобілізацію. Я не можу вічно сидіти у своїй квартирі”, – сказав Дмитро.

Дмитро має друзів, які раніше втекли за кордон. Вони допомогли йому зв’язатись з особами, які обіцяють допомогти виїхати з України. Вартість нелегального перетину кордону починається від 8000 євро.

“Я не створений для війни. Я не можу вбивати людей, навіть якщо вони росіяни. На фронті довго не протримаюсь… Хочу створити сім’ю і побачити світ. Я не готовий померти”, – наголосив він.

За його словами, він не впевнений, чи може довіряти особам, які обіцяють йому допомогти виїхати з України, але додав, що не бачить інших варіантів.

Ще один українець, 23-річний Андрій з Одеси розповів виданню, що наприкінці травня отримав повідомлення з інформацією про те, як виїхати з України.

Йому надіслали два шляхи втечі – через кордон з Молдовою за фальшивим паспортом або ж внести Андрія до списку творчих осіб, яким час від часу дозволяють виїжджати з України. Кожен варіант коштує близько 8000 євро.

Андрій минулого року намагався виїхати за кордон з підробленою медичною довідкою про непридатність до служби, та спроба виявилась невдалою: прикордонники запідозрили, що довідка несправжня. Звідти його відвезли до ТЦК, але після відпустили, коли він дав хабар.

“Виїхати стає все важче. Прикордонники вже не охоче беруть хабарі. Я не думаю, що мені пощастить вдруге, якщо щось піде не так”, – розповів Андрій.

Він додав, що все ще роздумує над нещодавньою пропозицією втечі.

“Поки я перебуваю під домашнім арештом. Я взагалі не виходжу з квартири”, – сказав він.

Андрій додав, що деякі його друзі, яких мобілізували, загинули на фронті, і це вплинуло на його психічне здоров’я.

Невідомо, скільки українських чоловіків зараз переховуються чи планують втекти за кордон, та у великих містах з’явились тисячі Telegram-каналів, де попереджують про місцеперебування працівників ТЦК.

Інтерв’ю з п’ятьма українськими чоловіками, які ховаються вдома, показали, що кожен має свої причини для уникнення мобілізації.

Більшість сказали, що бояться загинути у боях. Дехто вказував на те, що перед відправкою на фронт мобілізовані не мають адекватної підготовки. Хтось уникає призову через складну сімейну ситуацію.

Михайло з Маріуполя, який зараз живе у Києві, розповів, що його батьки живуть в окупованому місті.

“Моя родина у Маріуполі опиниться під прямою небезпекою, якщо росіяни дізнаються, що я воюю. Я люблю свою країну і хочу боротися, але сім’я на першому місці. Це дуже складна ситуація”, – сказав він.

Михайло, як і інші, майже не виходить на вулицю.

“Нещодавно я пропустив день народження свого найкращого друга, тому що дуже боявся виходити Це, м’яко кажучи, дуже обмежене життя”, – додав він.

Він зауважив, що кілька його друзів втекли за кордон і він теж розглядав такий варіант.

Водночас українські захисники критикують тих, хто ховається від призову. Вони стверджують, що це послаблює спроби ЗСУ стримати ворога у той момент, коли РФ просувається на кількох ділянках фронту.

Один з них – Роман, якого звільнили зі служби після поранення. Він висловив розчарування, коли почув історії чоловіків, які ховаються чи планують втекти.

“Я розумію, що люди налякані, але нам просто потрібні новобранці, щоб продовжувати боротьбу. Якщо не ми, то хто захистить цю країну?”, – сказав він.

Примітка: деякі імена в інтерв’ю були змінені

За словами семи високопоставлених джерел у кампанії Байдена, Білому домі та Національному комітеті Демократичної партії, віцепрезидентка США Камала Гарріс є найкращою альтернативою для заміни президента США Джо Байдена, якщо він вирішить не продовжувати свою кампанію з переобрання.

В Україні прогнозують ймовірні послаблення відключення світла після 20-х чисел липня, сказав член наглядової ради НЕК “Укренерго” Юрій Бойко.

Україна веде переговори про постачання природного газу з Азербайджану до Європейського Союзу. Країна прагне зберегти свою роль транзитної країни та допомогти західним сусідам забезпечити енергетичну безпеку.

Співробітники Київської митниці виявили та вилучили опудало рідкісного яструба та частину черепа сайги, які намагалися незаконно вивезти до США.

У ЗМІ, з посиланням на двох експертів з національної безпеки, повідомили, що колишній президент Дональд Трамп обговорює з президентом РФ Володимиром Путіним розподіл українських територій.