Влада США пропонує $10 млн винагороди за хакера, що взламав “Дію” (оновлено)

Джерело: USA TODAY

Федеральний уряд пропонує винагороду в розмірі 10 мільйонів доларів за допомогу в пошуку Аміна Тімовича Стігала. 22-річного хлопця звинувачують у зламі “Дії”.

Влада пропонує 10 мільйонів доларів за допомогу в пошуку російського хакера, якого звинувачують у підтримці вторгнення в Україну в 2022 році шляхом атак на урядові комп’ютери.

Амін Тімовіч Стігал атакував важливі невійськові комп’ютерні системи українського уряду ще до вторгнення; публікував дані громадян, намагаючись посіяти сумніви в уряді. Пізніше він переслідував країни, які підтримували Україну, в тому числі США, де він атакував американську державну установу.

Хакер, який народився в Чечні, керував схемою шкідливого програмного забезпечення, відомою як “WhisperGate”, яка мала виглядати як звичайна атака з вимогою викупу. Федеральні прокурори стверджують, що WhisperGate насправді є “кіберзброєю”, призначеною для видалення даних жертв і виведення комп’ютерів-мішеней з ладу.

22-річний Стігал працював на ГРУ.

Джерело: FBI WANTED LIST

Підозрюваний залишається на волі. У разі визнання його винним йому загрожує до п’яти років позбавлення волі. Він входить до списку найбільш розшукуваних кіберзлочинців ФБР.

Стігал та його неназвані спільники з ГРУ атакували деякі українські урядові служби ще до вторгнення РФ у лютому 2022 року.

Атаки вразили щонайменше два десятки захищених комп’ютерів, у тому числі в Міністерстві закордонних справ, Міністерстві фінансів, Державній судовій адміністрації, Міністерстві сільського господарства, Міністерстві енергетики та Державній службі з надзвичайних ситуацій, йдеться в обвинувальному акті.

Кібератаки WhisperGate були замасковані так, щоб виглядати як робота звичайного кіберзлочинця, а не державних органів, і супроводжувалися повідомленнями з вимогою заплатити 10 000 доларів у біткоїнах за відновлення викрадених даних.

Але справжньою метою хакерів було видалення даних і виведення державних комп’ютерів з ладу.

Хакери ГРУ націлилися безпосередньо на громадян України, викравши дані 13,5 мільйонів “Дії”.

За кілька тижнів до вторгнення вони розмістили на сайті “Дії” повідомлення: “Українці! Вся інформація про вас стала публічною, бійтеся і чекайте найгіршого. Це за ваше минуле, теперішнє і майбутнє”.

Стігал почав співпрацювати з ГРУ в грудні 2020 року, йдеться в обвинувальному висновку.

Група атакувала також транспортну інфраструктуру неназваної центральноєвропейської країни, яка відігравала важливу роль у наданні допомоги Україні, а також американську державну установу, розташовану в штаті Мериленд.

Агенти ФБР Балтімора, які ведуть розслідування, не відповіли на запитання про те, на яку саме державну установу націлилася група.

Оновлено. 23:28

У відповідь на інформацію з матеріалів суду, оприлюднену американськими ЗМІ, у Мінцифри заявили, що мовиться не про витік з Дії, а про продаж інформації з інших баз даних, зламаних раніше. Також у Міністерстві наполягають на тому, що дані з Дії нібито “вкрасти не можна, оскільки Дія не зберігає їх”.
  • Іспанська компанія Santa Barbara Systems, яка займається ремонтом танків Leopard для доставлення в Україну, зазнала кібератаки, яка призвела до збою її сайту. Проросійська хакерська група взяла на себе відповідальність за напад.
  • Група російських кіберзлочинців стоїть за атакою програм-вимагачів, яка зупинила операції та тести у великих лікарнях Лондона.
  • У Держспецзв’язку повідомили, що хакери атакують працівників державного та оборонного сектору через месенджер Signal.

Російська економіка перебуває у глибокій кризі через політику Кремля, спрямовану на підтримку війни проти України. У Білому домі заявили, що перспективи Росії залишаються похмурими, адже глава РФ Володимир Путін підриває економіку, нарощуючи бюджетні витрати на війну до рекордних показників пострадянської історії.

Росія використовує північнокорейських солдатів і зброю з Ірану, а це означає, що Третя світова війна вже почалася, заявив лідер фракції “Євросолідарність” Петро Порошенко під час Політичної асамблеї Європейської народної партії на Мальті.

Адміністрація Джо Байдена активно посилює військову підтримку України напередодні інавгурації Дональда Трампа, що може зміцнити позиції новообраного президента США у переговорах щодо закінчення війни.

Російська влада залучила сотні громадян Ємену до участі у війні проти України, використовуючи обіцянки високооплачуваної роботи та можливість отримання російського громадянства. Після прибуття до Росії багато хто з них був примусово завербований до збройних сил та відправлений на фронт.

У районі Часового Яру на Донеччині українські військові ліквідували Магомеда Бучаєва, який раніше працював продюсером російського пропагандистського телеканалу RT.