В ООН закликали Путіна продовжити «зернову угоду» в обмін на під’єднання російського банку до SWIFT
Джерело: Reuters
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш запропонував президенту РФ Володимиру Путіну продовжити угоду, яка дозволить безпечний експорт зерна з України із заблокованих чорноморських портів в обмін на під’єднання дочірньої компанії російського “Россельхозбанк” до SWIFT, повідомили джерела Reuters.
Росія погрожувала розірвати зернову угоду, термін дії якої закінчується 17 липня, оскільки кілька вимог стосовно відправлення російського зерна та добрив за кордон не були виконані.
Основною вимогою Москви є відновлення підключення російського агробанку “Россельхозбанк” до міжнародної платіжної мережі SWIFT. Його відрізав Європейський Союз у червні 2022 року через повномасштабне вторгнення РФ в Україну. У травні представник ЄС заявив, що блок не розглядає можливість відновлення під’єднання.
Проте, ЄС розглядає можливість підключення до SWIFT дочірньої компанії “Россельхозбанк”, аби дозволити здійснювати операції із зерном і добривами, повідомили Reuters у середу три джерела, знайомі з обговореннями.
Джерела уточнили, що Гутерріш запропонував Путіну погодити продовження зернової угоди протягом кількох місяців, даючи ЄС час під’єднати дочірню компанію російського банку до SWIFT.
11 липня Гутерріш надіслав листа Путіну, пропонуючи шляхи подальшого сприяння експорту російського продовольства та добрив і забезпечення продовження постачання українського зерна в Чорному морі, повідомив речник ООН.
Мета полягає в тому, щоб усунути перешкоди, що впливають на фінансові транзакції через російський банк, що викликає серйозне занепокоєння з боку РФ, і водночас забезпечити продовження потоку українського зерна через Чорне море, — заявив журналістам Стефан Дюжаррік.
Він не надав жодних подробиць про пропозицію, але додав, що Гутерріш спілкується “з усіма зацікавленими сторонами з цього питання” та готовий продовжити обговорення своєї пропозиції з Росією.
Довідка. Україна та Росія є основними світовими постачальниками пшениці, ячменю, соняшникової олії та інших харчових продуктів, від яких залежать країни, що розвиваються. Росія також є основним постачальником аміаку, основного інгредієнта добрив.
Росія постала перед труднощами в організації доставки, страхування та банківських операцій через санкції, запроваджені Сполученими Штатами та Європейським Союзом після її вторгнення в Україну в лютому 2022 року.
- 9 липня міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан провів телефонну розмову з главою МЗС РФ Сергієм Лавровим. Сторони зокрема обговорили “зерновий коридор”, поінформували дипломатичні джерела у МЗС Туреччини.
- Високопосадовці ООН у п’ятницю пообіцяли продовжувати працювати над продовженням угоди, яка дозволяє експортувати продовольство та добрива з Росії та України, попри війну.
- 7 липня президент України Володимир Зеленський зустрівся з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом у Стамбулі. Сторони зокрема обговорили продовження “зернової угоди”.
Президент Володимир Зеленський повідомив, що Кабінет Міністрів ухвалив рішення виділити 300 мільйонів гривень на підтримку університетів у прифронтових та прикордонних регіонах.
У п’ятницю, 26 липня, Туреччина встановила новий рекорд температури для континентальної Європи — +50,5°C. Цей показник зафіксували в районі Сілопі провінції Ширнак.
Петер Мадяр, лідер угорської опозиційної партії “Тиса” висловився проти прискореного вступу України до Європейського Союзу.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 26 липня. Від початку доби на фронті відбулося 122 бойові зіткнення.
Сили оборони України ліквідували російського полковника Лебедєва, який командував штурмовими діями у напрямку Великого Бурлука на Харківщині.