Російські магнати отримали $11 мільярдів дивідендів, попри санкції – Bloomberg
Джерело: Bloomberg
У 2023 році щонайменше десяток російських бізнесменів заробили понад 1 трильйон рублів ($11,3 мільярда) через відновлення виплат дивідендів.
Найбільше заробив Вагіт Алекперов, ключовий акціонер і колишній президент ПАТ «Лукойл». Він отримав 186 мільярдів рублів дивідендів. Алекперов – під санкціями Великої Британії та Австралії, але уникнув покарань США та ЄС.
Олексій Мордашов (ПАТ “Северсталь”) отримав 148 мільярдів рублів, а Володимир Лісін, ПАТ “Новолипецький металургійний комбінат” – 121 мільярд рублів. Мордашов – під санкціями США, Великої Британії та ЄС, а Лісін не має вагомих обмежень.
До списку також увійшли соратник Путіна мільярдер Геннадій Тимченко та Тетяна Литвиненко. Чоловік Тетяни, Володимир Литвиненко, є ректором Санкт-Петербурзького гірничого університету, де Путін здобув докторський ступінь у 1997 році. Також Литвиненко допомагав Путіну в передвиборчій кампанії.
США та їхні союзники ввели санкції проти Росії після її вторгнення у лютому 2022 року. Це призвело до зупинення багатьма компаніями виплати дивідендів через неясність щодо можливого економічного колапсу. Проте, попри санкції, російська економіка змогла адаптуватися, а її компанії знайшли нові ринки в Китаї, Індії та інших країнах.
Мільярдери мають проблеми, куди інвестувати дивіденди. Через санкції вони звернулися до внутрішнього ринку. У травні приватні інвестори вклали на Московській біржі рекордні 116,3 млрд рублів.
Інвестиції в російську промисловість зросли на 14,5% у першому кварталі, до майже 6 трлн рублів. Але внутрішні можливості –обмежені.
“Існує просто занадто багато невизначеності, щоб магнати могли робити великі інвестиції в цей час, особливо коли вони можуть отримати високі процентні ставки в російських банках за рублевими депозитами. Для більшості з них найрозумнішим варіантом дій є вичікування”, – каже Кріс Вафер, генеральний директор Macro-Advisory Ltd.
- Вищий антикорупційний суд задовольнив позов Мін’юсту про стягнення в дохід України майна російського олігарха Олександра Верховського.
- Вищий антикорупційний суд задовольнив позов Міністерства юстиції про передачу в дохід України майна підсанкційної російської корпорації “Ростех”.
- Вищий антикорупційний суд задовольнив позов Мін’юсту про націоналізацію українських активів підсанкційного олігарха з РФ Едуарда Худайнатова.
- До державного бюджету України надійшли перші 32 мільйони гривень підсанкційного російського олігарха.
У межах візиту до Франції відбулися двосторонні переговори делегації України з делегацією США у складі державного секретаря Марко Рубіо, спецпредставників президента Сполучених Штатів Стівена Віткоффа та Кіта Келлога.
17 квітня Україна та США підписали меморандум про намір укласти угоду про спільний видобуток українських корисних копалин, підтвердила міністерка економіки Юлія Свириденко.
В Україні розробили довідник з інструкцією впровадження загальнонаціональної хвилини мовчання для громад.
Президент США Дональд Трамп зробив чергову заяву щодо глави Українською держави, відзначивши, що не є фанатом Володимира Зеленського.
Міноборони кодифікувало та допустило до експлуатації у Силах оборони України дистанційно керовану самохідну броньовану платформу UNEX UGV українського виробництва для виконання завдань з логістики, евакуації, розмінування тощо.