35 років тому стратили Івана Гончарука – вояка УПА та члена ОУН
Джерело: Букви
Рівно 35 років тому – 12 липня 1989 року – було страчено Івана Савича Гончарука – українського військовика, вояка УПА, члена ОУН, учасника боротьби за відновлення незалежности України. Він став останнім вояком УПА, якого стратив радянський режим.
Іван Гончарку народився 22 червня 1925 року на Волині, у селі Грудки Камінь-Каширського району (на той час – Каширський повіт, Поліське воєводство, Польська республіка).
Іван був наймолодшою дитиною у родині. Окрім нього в сім’ї було ще двоє синів та донька. Коли Івану було три роки, помер його батько Сава Гончарку. Відтак його матір Марія сама виховувала всіх дітей.
Освіту здобув у місцевій польській 6-річній школі. У 1939 році, коли почалась радянська окупація, почав навчатись на курсах слюсарів при Ковельському залізничному депо. У 1944 році був змушений припинити навчання та повернутись додому, щоб допомагати матері.
У червні 1941 року, у перші дні нападу Німеччини на СРСР, село Грудки окупували нацисти. Іван у цей час був вдома, а два його брати – Ієв та Яків – воювали з нацистами, хоча й у лавах різних армій: Ієв у складі Червоної армії, а Яків – у лавах УПА.
Коли у 1944 році село знову окупував радянський режим, місцевих почали мобілізувати до Червоної армії. На той час 19-річний Іван Гончарук не хотів цього, тому переховувався на хуторі у сестри.
Однак коли йому запропонували приєднатись до повстанців – він погодився. Приєднався до УПА у липні 1944 року, отримав позивний “Лісовий”.
У грудні 1945 року потрапив до рук НКВС і вже наступного року його, разом з шістьма побратимами по УПА. судили за кількома звинуваченнями – ухилення від служби у Червоній армії, участь в УПА та бої з НКВС, збір продуктів у місцевих для УПА та причетність до вбивства Горпини Турковець (Горпина разом з чоловіком Юрієм “доносили” на односельців, які допомагали УПА їжею – ред.).
Спершу Гончарука засудили до смертної кари, та згодом змінили покарання на 20 років каторжних робіт та 5 років заслання на Колимі.
Звільнили Івана Гончарука з-під варти у 1956 році, після смерті Йосипа Сталіна, як засудженого за політичні злочини. Повернутись до України він не міг, відтак залишився жити у Магаданській області, де одружився з українкою Ганною Проценко. У шлюбі народилось двоє дітей.
Лише у 1975 році подружжю Гончаруків дали дозвіл на переїзд на Слобожанщину поблизу Харкова. Після переселення подружжя часто їздило на Волинь.
Там же, на рідній для Гончарука Волині, у 1986 році місцеве КДБ почало нову справу проти нього за тими ж звинуваченнями – участь в УПА.
Архівно-кримінальна справа № 13017 зі обвинувачення Гончарука розпочата 29 червня і завершена 17 вересня 1987 року. А до того часу протягом 9 місяців йшло “провадження справи”.
10 червня 1987 року майор КДБ В. М. Приступа склав постанову про притягнення як обвинуваченого Івана Гончарука.Головне обвинувачення у цьому документі:
“…перейшов на сторону ворога, добровільно вступивши в банду УПА організації українських націоналістів (ОУН), яка спільно з фашистами вела збройну боротьбу проти радянської держави за відділення від Радянського Союзу Української РСР і встановлення на її території буржуазного ладу”.
Звинувачення Гончарукові висунули надумані, адже німців на той час (1945 рік) на Волині вже не було і про жодну співпрацю не могло бути й мови.
До Івана Гончарука застосували статті 56 та 64 КК УРСР із застосуванням Указу Президії Верховної Ради СРСР від 4 березня 1965 року, у якому мовиться про покарання нацистських злочинців без терміну давності.
Окрім цього, була застосована Постанова Президії Верховної Ради СРСР від 3 вересня 1965 року, що дозволяла смертну кару до осіб, які “проводили активну карательську діяльність, брали особисту участь у вбивствах радянських людей”, тобто радянської окупаційної адміністрації та НКВД, хоча пряма участь у вбивствах Гончаруком залишилась недоведеною.
24 червня 1987 року президія Волинського обласного суду скасувала вирок Івану Гончаруку від 28 березня 1946 року і через 5 днів він був заарештований. Допити проводились в Готвальді, Луцьку, по 8 годин на день. Під час слідства було вчинено тиск на родину, зустрітися з членами котрої дозволяли через три дні.
Відкритий судовий процес відбувся в місті Камінь-Каширський і тривав від 12 до 16 жовтня 1987 року. Одночасно КДБ організувало сходи сіл, котрі вимагали засудження та розстрілу Гончарука. Вирок суду був передбачуваним — смертна кара. Обвинувачений так і не визнав провини щодо катувань та вбивств, касаційні скарги адвоката та обвинуваченого не досягли бажаного результату.
Постанову Президії Верховної Ради Української РСР від 19 квітня 1988 року, з текстом “Відхилити клопотання про помилування І.Гончарука”, у Києві підписала голова Президії Верховної ради УРСР Валентина Шевченко.
29 червня 1989 року арештували майно сім’ї Гончаруків: описано будинок площею 77,7 м², арештовані грошові вклади.
Івана Гончарука розстріляли 12 липня 1989 року в Києві. Місце поховання невідоме.
Рішенням Національної комісії з реабілітації від 29 квітня 2021 року був реабілітований.
Варто зауважити, що суддя Борис Плахтій, який і виніс смертний вирок Івану Савичу, у 2021 році домігся підвищення пенсії до понад 202 тисяч гривень на місяць.
- 13 травня 2024 року – 91 рік з дня самогубства українського прозаїка, поета і публіциста Миколи Хвильового. Його смерть дотепер залишається предметом обговорення для літературознавців і широкої громадськості.
На найбільшому фестивалі документального кіно Doc NYC, який пройде в США 16 листопада, відбудеться світова премʼєра фільму нідерландської режисерки Міріам Гуттманн “Перший ряд” про трупу українських артистів балету United Ukrainian Ballet та ветерана Олександра Будька на псевдо “Терен”, який долучився до трупи в еміграції, будучи на протезах.
Міністерство закордонних справ Німеччини допустило можливість запровадження нових санкцій щодо Північної Кореї у відповідь на участь північнокорейських солдатів у війні РФ проти України.
Вперше з 1938 року діти в американському місті Де-Мойн, столиці штату Айова, підуть по цукерки на Гелловін.
У тимчасово окупованому Криму російські силовики затримали юристку Людмилу Колесникову за звинуваченням у держзраді (стаття 275 КК РФ).
У Покровську на Донеччині заблокують певні ділянки міста. Влада закликає жителів виїжджати з міста.