Вчені підтвердили наявність печер на Місяці: вони можуть стати притулком для астронавтів

Джерело: CNN
Вчені вже давно висунули теорію про існування місячних печер – підземних ходів, утворених вулканічними процесами, які з’єднані з кратерами, що вкривають поверхню Місяця. Тепер команда міжнародних дослідників знайшла перші прямі докази того, що найглибший відомий кратер на Місяці з’єднується з печерою, яка може забезпечити притулок для астронавтів.
Виявлення ділянок на Місяці, які можуть захистити людей і роботів-дослідників від суворого місячного середовища, включаючи потужну радіацію та екстремальні температури, може мати вирішальне значення для майбутніх космічних досліджень.
Щоб знайти печеру, команда вивчила архівні радіолокаційні вимірювання кратера, знайденого в межах величезної рівнини під назвою Mare Tranquillitatis, або “Море Спокою”, яка була місцем приземлення місії Аполлон-11 у 1969 році.
Місячний розвідувальний орбітальний апарат НАСА зібрав радіолокаційні дані у 2010 році, використовуючи довжини хвиль для виявлення того, що знаходиться під поверхнею. Проаналізувавши дані, дослідники виявили порожній простір на підземній глибині від 130 до 170 метрів, згідно з їхнім дослідженням, опублікованим у понеділок в журналі Nature Astronomy.
Нещодавно виявлена печера завширшки щонайменше 45 метрів і завдовжки від 30 до 80 метрів може бути лише початковою частиною довшої трубчастої порожнини, утвореної лавою. Ймовірно, є ще більше печер, які ще не знайдені.
“Місячні печери довгий час залишалися загадкою. Вчені висували гіпотези про їхнє існування вже понад 50 років. Тому було несподівано, що ми змогли нарешті довести існування підземного каналу”, – сказав співавтор дослідження Леонардо Каррер, доцент кафедри інформаційної інженерії та комп’ютерних наук в Університеті Тренто в Італії, в електронному листі.
Місячні печери як прихисток для астронавтів
Поблизу екватора Місяця температура сягає в середньому 121 градус за Цельсієм вдень і падає до мінус 133 градуси з настанням темряви. Іноді температури навіть опускаються нижче -246 градусів за Цельсієм, як це зафіксував Місячний розвідувальний орбітальний апарат.
Дослідники, які в липні 2022 року вивчили низку кратерів на Місяці виявили, що затінені притулки є набагато термостабільнішими та постійно тримають температуру близько 17°C.
“Місячні печери можуть принести величезну користь астронавтам і марсоходам, оскільки вони можуть сховатися від небезпек на поверхні Місяця, таких як радіація, мікрометеорити та екстремальні температури, що також може відкрити двері для довгострокової, широкомасштабної присутності людини на Місяці”, – сказав Тайлер Хорват, докторант планетології Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі, який був провідним автором дослідження 2022 року, у своєму електронному листі.
За словами Хорвата, на Місяці відомо понад 200 таких кратерів, але, швидше за все, лише деякі з них простягаються до печер. Деякі лавові трубки також можуть бути недоступні через уламки, що блокують проходи, додав Каррер.
Автори нового дослідження виявили, що печера потенційно може бути плоскою або нахиленою під кутом максимум 45 градусів, що свідчить про те, що вона, швидше за все, буде доступною.
Але через глибину цієї печери, щоб спустити астронавтів на дно, може знадобитися творчий підхід – можливо, з використанням альпіністського спорядження, такого як мотузки і страхувальні пристрої, а також довших кабелів для обладнання і будівельних матеріалів, сказав Хейн. Зрештою, цей процес може охоплювати більш постійну конструкцію, таку як вантажний ліфт.
Серед інших ідей для дослідження кратера і нещодавно відкритої печери в ній – роботизований кран, який можна було б використовувати для спуску астронавта або марсохода на поверхню, що зараз досліджується Європейським космічним агентством.
- 24 червня NASA скасувало вихід у відкритий космос на Міжнародній космічній станції через витік охолоджувальної рідини скафандра в люк.
- NASA випадково транслювало медичне тренування для астронавтів, яке імітувало лихо на борту. Астронавти тренувалися лікувати декомпресійну хворобу на Міжнародній космічній станції.
- Вчені з Центру космічних польотів NASA імені Годдарда створили гіперреалістичну симуляцію польоту до надмасивної чорної діри за допомогою суперкомп’ютера для генерації даних.
- Космічне агентство NASA оголосило набір кандидатів на свою другу із трьох тестових місій під назвою CHAPEA, призначених для підготовки першого польоту людини на Марс.
З моменту, коли російські війська почали масово застосовувати ударні дрони “Шахед”, кожна українська ніч походить на випробування. Виготовлені за іранськими кресленнями і модифіковані в Росії, ці безпілотники стали головним знаряддям терору проти цивільного населення.
Боронячи Україну, на фронті загинув заступник командира 110 окремої механізованої бригади Дмитро Романюк.
2 липня внаслідок вибуху поблизу Житомира загинули щонайменше дві особи. Глава Житомирської обласної військової адміністрації Віталій Бунечко повідомив деталі інциденту, зазначивши, що у населеному пункті десятки знищених будівель та багато постраждалих, зокрема діти.
1 липня журналіста Максима Коцюбинського доправили до відділку поліції в Києві вже після того, як він відзняв матеріал про те, що міністерка юстиції Ольга Стефанішина користується квартирою, котру не вказала у декларації.
У Держдепі заперечили призупинення військової допомоги Україні. Речниця Державного департаменту США Теммі Брюс наголосила, що рішення Вашингтона не означає повне припинення військової допомоги Україні.