Ультраоброблені м’ясні продукти збільшують ризик деменції: вчені намагаються зрозуміти чому

Джерело: New York Times.

Згідно з останніми дослідженнями, ультраоброблені, зокрема й м’ясні продукти, негативно впливають на здоров’я мозку.

Люди, які регулярно їдять оброблене червоне м’ясо, як-от сосиски, ковбасу, копчені продукти тощо, мають більший ризик розвитку деменції в подальшому житті. Відповідне дослідження нещодавно представили учені під час Міжнародної конференції Асоціації Альцгеймера.

Що ж належить до ультраоброблених продуктів?

Окрім перелічених вище м’ясних продуктів, на полицях нинішніх супермаркетів знайти ультраоброблені продукти дуже легко: до них належать газовані солодкі напої, ароматизовані йогурти, супи швидкого приготування, більшість каш швидкого приготування, солодощі, чипси тощо. Якщо говорити про раціон середньостатистичного американця, частка калорій, спожитих з ультраобробленими продуктами, у США складає близько 58%. Причому, це стосується як дорослих, так і дітей. Надмірне споживання таких продуктів вчені пов’язують з розвитком захворювань серця, діабету 2 типу, ожирінням, шлунково-кишковими захворюваннями та деякими видами раку.

Переважна більшість обробленого м’яса класифікується як “ультраоброблені продукти” – продукти, виготовлені з інгредієнтів, яких ви не знайдете на своїй кухні. До таких інгредієнтів належать ізолят соєвого білка, кукурудзяний сироп з високим вмістом фруктози, модифікований крохмаль, ароматизатори або барвники. Багато ультраоброблених продуктів також мають високий рівень доданого цукру, жиру або солі, які, як відомо, негативно впливають на здоров’я.

Які дослідження проводилися та якими є результати?

У ході дослідження, тривалістю 43 роки, вчені відстежували понад 130 000 доросли у США. Протягом цього періоду у 11 173 піддослідних розвинулася деменція. Ті, хто споживав близько двох порцій обробленого червоного м’яса на тиждень, мали на 14 відсотків більший ризик розвитку деменції порівняно з тими, хто їв менш як три порції на місяць.

Разом з тим, звичайне вживання червоного м’яса (вареного, смаженого, запеченого тощо) не було фактором, що провокує деменцію. Хоч люди, що вживали червоне м’ясо щодня, мали більше скарг на когнітивні функції, ніж ті, в чиєму раціоні цього продукту було відчутно менше.

Кілька досліджень, опублікованих протягом останніх років, виявили зв’язок між вживанням більшої кількості ультраоброблених продуктів та зниженням когнітивних функцій. В одному дослідженні брали участь понад 10 000 дорослих середнього віку в Бразилії. Унаслідок спостережень за ними, вчені дійшли до висновку, що люди, які споживали 20% або більше своїх щоденних калорій з ультраоброблених продуктів, зазнали швидшого зниження когнітивних функцій протягом восьми років.

Проводили аналогічні дослідження і у Великій Британії. Протягом 10 років вивчення впливу ультраоброблених продуктів на здоров’я 72 000 літніх людей, спеціалісти виявили, що раціон, який містить на 10% й більше ультраоброблених продуктів, супроводжувався 25-відсотковим ризиком розвитку деменції.

Аналогічне дослідження, проведене зі 30 000 американцями в середньому протягом 11 років, свідчить, що 10-відсоткове збільшення споживання ультраобробленої їжі відповідало на 16 відсотків вищому ризику когнітивних порушень. Більша кількість обробленої їжі також була пов’язана з вищим на 8% ризиком інсульту.

Основне обмеження цих типів досліджень полягає в тому, що, хоча вони показують зв’язок між ультраобробленою їжею та здоров’ям мозку, вчені досі не дійшли до однозначно висновку, як саме ці продукти безпосередньо шкодять мозку. Проте, результати цих досліджень не можна ігнорувати – переконані провідні спеціалісти з питань здоров’я.

Гіпотези щодо того, як саме оброблене м’ясо впливає на здоров’я мозку

Гіпотеза №1  Як зазначалося вище, нерідко наслідком надмірного вживання ультраоброблених продуктів є серцево-судинні захворювання (зокрема – гіпертонія), ожиріння та діабет 2 типу. Усі ці фактори негативно впливають на здоров’я судин. Відповідно, постачання крові, а, отже, кисню та поживних речовин до мозку – також ускладнене. Це все провокує швидкий “знос” головного мозку, який дуже чутливий до стану кровоносних судин. Це, своєю чергою, пов’язано з вищим ризиком інсульту та когнітивних порушень.

Гіпотеза №2 Правильне харчування має важливе значення для здорового мозку. Дослідження показали, що дієти з високим вмістом фруктів та овочів, квасолі, цільного зерна, горіхів, нежирного м’яса та корисних жирів – як-от середземноморська та MIND дієти – пов’язані зі зниженням ризику деменції. Антиоксиданти та флавоноїди, які присутні в здоровій їжі, під час досліджень на тваринах продемонстрували протизапальний ефект та позитивно впливали на процеси окислювання в мозку.

Вчені припускають, що під час надмірного споживання ультраоброблених продуктів, у раціоні просто не лишається місця для достатньої кількості корисної їжі, і, відповідно, важливих для мозку поживних речовин.

З іншого боку, ультраоброблені продукти негативно впливають на мікрофлору кишківника та сприяють запаленню шлунково-кишкового тракту. Згідно з новими дослідженнями, цей фактор також пов’язують з неврологічними розладами та погіршенням функції мозку.

Гіпотеза №3  Існують дослідження, які свідчать про пряму шкоду ультраоброблених продуктів для здоров’я мозку. Зокрема, шкідливі сполуки, які містяться в певних харчових продуктах, зокрема в продуктах з високим вмістом доданого цукру чи тваринних жирів, або які готуються при дуже високих температурах (особливо це стосується смажених продуктів) – можуть завдати шкоди клітинам мозку. Ці сполуки здатні накопичуватися в мозку і сприяти запаленню та окислюваному стресу. Деякі дослідження пов’язують ці сполуки зі зниженням когнітивних функцій та деменцією.

У грудні, коли температура зашкалює за мінус, натовпи туристів заповнюють Селище Санта-Клауса — тематичний зимовий парк поблизу Полярного кола. Вони катаються на оленячих упряжках, смакують коктейлі в крижаному барі та навіть зустрічаються зі Святим Миколаєм у Рованіемі, що називає себе “офіційною столицею Санта-Клауса”. 

Європейська комісія висловила критику на адресу телемарафону «Єдині новини», зокрема щодо його фінансування з державного бюджету та об’єктивності. Брюссель у жовтні офіційно озвучив занепокоєння цією ситуацією, що може мати значні наслідки для України.  

20-річна Софі Рейн стала сенсацією після того, як поділилася своїм річним доходом у $43 мільйони, отриманим завдяки публікаціям на платформі OnlyFans. Попри критику, молода модель впевнена, що її діяльність не суперечить християнським цінностям. 

У Великій Британії вперше пацієнтам з апное сну встановили імплант, який за допомогою стимуляції нервів язика допомагає краще дихати під час сну. Пристрій під назвою Genio, розроблений компанією Nyxoah, контролюється через спеціальний додаток.  

Юний індієць Гукеш Доммараджу став наймолодшим в історії абсолютним чемпіоном світу з класичних шахів, здобувши перемогу над Діном Ліженем із рахунком 7,5:6,5 у фіналі, що відбувся в Сінгапурі.